‘Beni kimse dolandıramaz’ diyen öğretmeni, 27 bin TL dolandırdılar

dunyadan

Global Mod
Global Mod
‘Beni kimse dolandıramaz’ diyen öğretmeni, 27 bin TL dolandırdılar
Yalova’da Çınarcık Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bakılırsav yapan 29 yıllık meslek öğretmeni Gülay Korkusuz, bir arkadaşının Instagram hesabında ‘3 bin TL’ye 72 bin TL kazandım. Siz de müracaat yapıp, kazanabilirsiniz’ yazılı bir paylaşım gördü. Paylaşımdaki numarayla bağlantıya geçen Korkusuz, belirtilen hesaplara farklı vakit içinderda 3 bin, 13 bin ve 11 bin TL gönderdi.

bir süre daha sonra toplumsal medyadaki tavsiye veren arkadaşının hesabının çalındığını ve paylaşımı onun yapmadığını anlayan Korkusuz, verdiği şahıstan parasını geri istedi fakat iade edilmedi. Dolandırıldığını anlayan Korkusuz, adliyeye giderek, kabahat duyurusunda bulunup, kendisini dolandıranlarla yaptığı mesajlaşmaları da savcılığa delil olarak sundu.

Kredi borçlarını ödemek için bu yola başvurduğunu söyleyen Gülay Korkusuz, “Bir iş insanı ağabeyimin Instagram hesabında bir öykü gördüm. Orada bir numara verilmişti. Aykut Beyefendi diye birine yatırım ile alakalı başvurabileceğimizi ve para kazanabileceğimizi ileten bildiriydi. Sıkıntı durumda olduğum için borçlarımı kapatmak niyetiyle başvurdum. Hedefim para kazanmak değil borçlarımı kapatmaktı. Halbuki o ağabeyimizin Instagram hesabı çalınmış dolandırıcılar tarafınca. O an algılayamadım, ben kendisi zannettim” tabirlerini kullandı.

O gece kendisini ‘Aykut’ olarak tanıtan biriyle yazıştığını söyleyen Gülay Korkusuz, ”Yazışma sonunda Aykut denilen adam bize 3 bin TL yatırırsanız 72 bin lira para kazanabileceğimizi söylemiş oldu. Ben de sıkıntı durumda olduğum için borçlarım olduğu için eşimle konuştum. İnandım ve ben bu biçimde bir şeye başvurmam gerektiğini fark ettim. 3 bin lirayı yatırdık. Eşime 12.960 TL daha yatırmamız kararında toplu paranın yatacağını söylemiş oldu. O parayı da güç bir biçimde bulduk, buluşturduk kendi maaş aldığım hesabımdan kredi çekerek bir biçimde edindik” dedi.

Öğretmen arkadaşının uyarısı daha sonrasında durumu fark ettiğini belirten Korkusuz bir daha de dolandırıcıların ağına düşmekten kurtulamadı. Dolandırıcıların 11 bin lira daha istediğini söyleyen öğretmen, ”11 bin lira daha yatırmam gerektiği eşime söylendi. Ben o akşam öğretmen arkadaşımı dinledim, yatırmadım. Perşembe günü bu adamlar beni bir daha buldular. Yeni sınırdan diğeri o şirketin muhasebecisi olduğunu, mağduriyetimi karşılayacağını söylemiş oldu. Ben de inanmak için özel numaranızı yazın bana kimlik fotoğrafınızı atın dedim. O da attı. Attığı diğer bir numaraydı, öbür bir şirket. Ben de bir daha son kere kurtarabilirim diye inandım, 11 bin lirayı da gönderdim. Toplamda 27 bin lira yatırdım. Şu anda ulaşamıyorum. Gerekli yasal süreçleri başlattım” dedi.

Dolandırıcıların ikna yolundan bahseden Korkusuz, şu biçimde konuştu:

“En son arayan kişi yeminler ediyor. 2 tane çocuğum var hocam diyor. Çocuklarımın ölüsünü öpeyim diyor. Ramazan ayı oruçluyum diyor. Kuran’a yemin ediyor. ‘Ben sizin mağdur olmanızı istemiyorum, siz güzel bir beşere benziyorsunuz siz benim ablamsınız, ben sizin kardeşinizim, ben sizinle daha sonradan da irtibat kuracağım, daima size yardımcı olacağım, siz sonrasındasında da epeyce paralar kazanacaksınız’ üzere cümleler kuruyor. WhatsApp’tan görüşmelerinde daima bu biçimde bu türlü ikna etti beni. Ben dedim en azından o paraları bana iade etsinler. Hani ben artık para kazanmayı bıraktım da gönderdiklerimi geri iade etsinler diye uğraştım. En son gönderdiğim 11 bin lirayı o maksatla yolladım. Utanmadan bir de bana dedi ki, ‘en son 15 bin TL daha gönderirseniz kazanacaksınız ve paranızı alacaksınız’. Benim param yok veremem dedim. ’10 dakika ortasında 5 bin gönderirseniz tüm paralar hesabınıza gelecek’ diyor. 15 binden 5 bine düştü. Orada kandırıldığımı anladım. Şikayetçi olacağımı söyleyince beni engellediler. Ben kendime fazlaca güveniyordum, diyordum ki ‘beni kimse kandıramaz’ diye düşünüyordum. Benim başıma geldi, kimselerin başına gelmesin” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.