Biyonik el mi, mekanik protez mi?

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Ortopedik Protez ve Ortez Programı Lideri Öğr. Gör. Kübra Akkalay, bedenin üst kısmındaki ampute uzuvlar için geliştirilen biyonik el uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu ve tavsiyelerini paylaştı.

Biyonik elin doğumsal anomalilerde ya da daha sonradan oluşan sorunlarda insan anatomisini ve fonksiyonlarını örnek alan uygulamalar olduğunu belirten Öğr. Gör. Kübra Akkalay, “Modern el cerrahisi teknikleri ve protezlerle işlevini kaybeden uzuv, biyonik el ile bir daha oluşturuluyor. Üst ekstremite ampute olan uzuvlara uygulanabilir. Soket içerisine yerleştirilen biyonik çipler vasıtasıyla çalışarak gerçek bir elin yapabildiği tüm hareketler yapılabiliyorlar. Biyonik el ile cisimler algılanarak hassas bir biçimde tutulması ve kavranması sağlanıyor.” dedi.

ÇOCUKTA TAŞIMA ZORLUĞU OLUŞTURABİLİR

Biyonik elin el ve parmak protezi muhtaçlığı duyan çocuklara kemik gelişimlerini tamamlandıktan daha sonra yapılmasının uygun olduğunu tabir eden Öğr. Gör. Kübra Akkalay, “Çocuklarda kemik gelişimi devam ettiği için biyonik el uygulaması 20 yaşından daha sonra yapılmalı. Biyonik elin yükü çocuk hastalarda taşıma zorluğu oluşturabilir. Ağır gelen bir protezi çocuklar takmak ve kullanmak istemezler. Adapte olunamayan protez ile hem eğitim birebir vakitte toplumsal hayatları olumsuz istikamette etkilenir.” ikazında bulundu.

6 AYDA BİR DENETİM EDİLMELİ

Protez kullanımı gereken çocuk hastaların en az altı ayda bir denetim edilmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Kübra Akkalay, “Gerekirse protezleri yenilenmeli. Gelişen ve büyüyen kemik dokusu çocuklarda protezlerin küçük kalmasına yol açar, bu yüzden nizamlı takip ile protezler yenilenmelidir. Denetim ve yenilemeler aileye maliyet oluşturduğu için protez kullanacak çocuklarda mekanik el protezleri kullanmasının daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Mekanik protezler yavaşça ve maliyet olarak uygundur. Görsel olarak renklendirilerek çocukların protezlerine adapte olması sağlanır. Mekanik elin kullanmasında ısıya karşı dikkat olmaları kâfi oluyor.” diye konuştu.