Büyük Vücutların İçindeki İnce Ruhlar

Katman katman yağların arkasına gizlenmiş, incinmiş ruhların öyküsüdür obezite. Onlar; aynaya her baktıklarında, yeni bir ortama birinci adımını attıklarında, alışveriş esnasında, aile ortasında, dost meclisinde özetlemek gerekirsesı her yerde kendilerini kusurlu hisseder. Vücudundaki kalın görünüşün verdiği kusurluluk hissiyle yaşama tutunmaya, toplumsallaşmaya çalışır lakin (kusurluluk şeması), standartların ötesindeki iri vücutlarının imgesi ne yazık ki öbürleri tarafınca beğenilen karşılanmadığı üzere birden fazla vakit da ruhuyla bütünleştirilmiştir. halbuki ki onlar hayatta en epey incinen şahıslardandır (incinmiş çocuk modu). Hayatlarındaki mutsuzluğu, gerilimi, öfkeyi, travmanın verdiği acıyı bastırıp daima içlerine atmışlardır(duyguları bastırma şeması). Ve ruhlarında hissettikleri bu acılardan kurtulabilmek için kendilerini avutacak bir şeyler arayışına girmişlerdir(kopuk avungan mod). Çok yemelerinin sebebi mutsuzluğa, sevgisizliğe verilen küçük bir memnunluk molasından diğer bir şey değildir.

Tıpkı bir bebeğin kendisini gergin hissettiği her anda annesinin şefkatli kolları içinde huzur ortasında gereksimlerinin karşılanmasına muhtaçlık duyduğu üzere o da kendisini rahatlatabilmek için yiyeceklerin kollarına atıverir.(oral saplantı,freud- kopuk avungan mod). bu biçimdece canını sıkan hislerden anlık kurtulur. Lakin yiyeceğin verdiği küçücük haz bitince, masallardaki üzere kül kedisine dönüverir. İşte o an, kaçtığı tüm gerçeklerle yüzleşir, aldığı kilolar gözünde büyümeye başlar ve o an kendini cezalandıran vicdanının sesi ona eşlik eder. “Offf, o son yemeği yemeyecektim, yarın hiç bir şey yemeyeceğim!”(cezalandırıcı ebeveyn modu) bu sesin akabinde diyet yapma sonucunı bilmem kaçıncı sefer vermiştir. Fakat başaramamıştır. Diyet ve spor bünyesini zorlayan şeylerdir ve bunun için konfor alanından çıkması gerekmektedir. (yetersiz öz kontrol şeması) hayatta kendisini sevilmez hissettiren geçmiş aile yaşantısı üstüne, kiloların verdiği kusurluluk kanılarının de eklenmesiyle kimse beni sevemez fikri zihnine yeterlice kazınır(duygusal mahrumluk şeması). Tahminen kusurlarının zalimce yüzüne vurulduğu, alay edildiği hatta hakaret boyutuna eriştiği acı tecrübeler de hayatıştır. O da bu tecrübeler sonucunda her insanın kendisini kusurlu gördüğünü ve dalga geçtiğini düşünmüş olabilir (kusurluluk şeması ve kuşkuculuk şeması şema kökeni). Ağır hissettiği kusurluluk hisleriyle kendisinin hiç kimse tarafınca sevilmeyeceğine inanıp güzelce kabuğuna çekilmiş kendisini tüm insanlardan izole etmiş olabilir (sosyal izolasyon şeması- toplumsal çekilme modu). Kendisini soyutladıktan daha sonra ruhundaki hisleri hafifçeletmek için tıkınırcasına yerken (kopuk avungan mod); ayaklarına yüklenen ağırlık ne yazık ki daha da artmıştır. Vücudun irileşmesi, kendisini daha da çıkmaza sürüklemiştir. Yiyerek aştığını düşündüğü tüm kaygıları, karşısında tamamıyla durup aynaya her baktığında yüzüne tokat üzere çarpmaktadır. Çocukluğunda en epey hissettiği sevgisizlik duygusu bu sefer sevilmezlik hissiyle yer değiştirmiştir. Manzarasını, kendisi bile sevmezken bir diğerinin da sevemeyeceğine inanarak kendisini ilişkin hissettiği bir ortam bulamamıştır.(kusurluluk şeması, toplumsal izolasyon, şema teslimi) Bir vakit içinder ruhsal bütünlüğünü korumak için seçtiği ve alışkanlık haline getirdiği yolun (kopuk avungan-kopuk korungan modun) miadı dolmuştur. Artık bastırdığı, yok saydığı hisleriyle korkusuzca yüzleşmeye, sağlıklı bir biçimde hislerini yaşamaya ve söz etmeye gereksinimi vardır. Duygusal yüklerinden arındıkça hem ruhu birebir vakitte ayakları huzur bulacaktır. (sağlıklı erişkin modununa geçiş)

Bu sayıda sizlere Şişman Sevgilim sinemasından bahsetmek istiyorum. Hanna sıcak sesiyle dikkat çeken kocaman sevgi dolu bir kalbe sahip; şişman, sakar ve gorece nahoş bir kızdır. En büyük hayali ünlü bir müzikçi olmaktır lakin önündeki en büyük pürüz dış görünüşüdür (kusurluluk şeması). Mefkurelerin ötesindeki hoşluğun sahnede yer almayacağını düşünen bir toplumda o sırf sahne arkasında bırakılan bir sestir (toplumun yüksek standartları). Onun etkileyici sesi , cazibeli bedene sahip Amy yi Kore’nin tanınan sanatçı yapmıştır ve tıpkı vakitte Hanna akıl hastanesinde kalan babasının muhtaçlıklarını karşılayabilecek parayı kazanabilmek için sesinin etkileyiciliğini kullanarak telefonda sex uygulamasında da çalışmaktadır. Hanna sırf sesinin duyulduğu vücudunun düzgünce gizlendiği işlerde çalışmıştır.(kusurluluk şeması- şema kaçınması). Hanna, Amy’nin imalcisi ve sevgilisi olan Sang-Jun’a meczuplar üzere aşıktır. Sang-Jun bilmese de Hanna tüm müziklerini ona duyduğu aşk ile anlatmaktadır. Hanna’nın Sang’a olan ilgisi, konser daha sonrası Sang’ ın Hanna’ya sarılmasıyla Amy’yi kıskançlık krizine sokmuştur ve bu yaşanacak tüm olayların tetikleyicisidir.

Hanna arkadaşının yanına giderek, Sang hakkındaki hislerinden ve konser daha sonrasında ona sarılmasından heyecanla bahsetmiş olduğunde aldığı yanıt da inciticidir.“ Erkekler için 3 çeşit bayan vardır; hoş olanlar hazinedir. Ortalama olan bizler armağanız, sen defolu malsın anlıyor musun artık?” (Hanna’ nın kusurluluk şeması tetiklenmiştir) tam bu esnada Hanna, hayatış olduğu incinmişliği hafifçeletebilmek için yemek yemek ister. (kopuk avungan mod)

Amy, Sang’ın doğum gününde, Sang’ın ismine, Hanna’ ya kilolarını yüzüne vuracak, kusurlu gösterecek kırmızı elbise gönderir. Ve birebir elbiseyi kendisi de giyer. Sang’a ve Hanna’ya bir ders verecektir. Amy’nin bu davranışı en çok da kendisine ziyan verecek olsa da bir daha de kendisini alıkoyamaz (Kusurluluk şemasının çok telafisi, bir oburunun kusurlarını göstermeye çalışmaktır). Durumu anlayan Hanna doğum günü partisinden ağlayarak ayrılır. Bu Sang’ın çok canını sıkmıştır ve Amy’ye şunları söyler: “Çok

komiksin, ne kadar aptallaşabilirsin? Asla anlayamayacağım. Tarz sahibi olarak yaşamak istiyorum. Ancak sen yardımcı olmuyorsun. Bu benim için bir sorun. Yedek dansçı olduğun günleri mi özledin? Ondan hoşlandığımı mı sanıyorsun? Nasıl biri olduğunu hatırlatmak zorunda değilsin. Kendi haline bırak onu. Bize geldiği için minnettar olmalısın. O yetenekli, ancak berbat ve şişman. Sen yeteneksizsin, fakat fazlaca hoş ve seksisin. Senin için her şey yolunda. O, senin için yaşıyor. Dinle, onu kullanıyoruz yalnızca. Anladın mı ? Nazik ol ona. Şayet çekip giderse her şey biter” der. (Sang’ın tarz sahibi olabilmek için Hanna’yı kullanımına niye olan şemaları;

statü arayıcılık şema teslimi, kuşkuculuk şeması çok telafısi -manüpülatif mod).
Tüm bunları duyan Hanna ağlayarak konutuna masraf. Bu yaşadığı 2. travmatik aşk tecrübesidir. Birincisinde diyet hapları satan birine aşık olmuştur. O diyet haplarını sattıktan daha sonra Hanna’ya âlâ dileklerde bulunup hayatından çıkmıştır. Bu travmatik aşk acısıyla kendisini kullanılmış hissetmiş (kusurluluk, duygusal mahrumluk ve terk edilmenin acısı birleşmiştir) hiçbir şey yemeden bir sürü diyet hapı içmiş soluğu hastanede almıştır. (cezalandırcı ebeveyn modu)“ O gece öğrendim ki aşk ve diyet bana nazaran değil” demiştir. Fakat aşk planlanan bir hareket olmadığından bir daha kalbi biri için atmaya başlamıştır. Tüm bu konuşmayı duyan Hanna’nın dünyası bir daha başına yıkılmıştır. Kendisini kusurlu hissettirecek birine aşık olmuş, inanmış ve güvenmişti lakin hisleri kullanılmıştı. (Hanna, kendisini kusurlu hissettirecek şahıslara aşık olmasını Şema kimyasıyla açıklayabiliriz) Bir de tüm bunlar yetmezmiş üzere nahoşluğu ve kilosu tüm kusurları karşısına çıkmış, aşık olduğu kişinin ağzından dökülüvermişti. O, genç bir kızdı ve onun da başkaları üzere bedelli hissetmeye gereksinimi vardı. Son umudu da bitince Hanna, nitekim çekip gitmek istedi, sahne gerisinden değil lakin dünyadan! Gazı açtı pencereleri kapattı ve vefat için hazırdı. (cezalandırıcı ebeveyn modu). Ta ki telefon çalana dek. Arayan telefondaki sex uygulamasındaki estetisyen müşterisidir. Onunla konuşunca bir anda yaşama bir daha tutunmak ister. Ve akabinde soluğu onun yanında alır. Tabibin vefat riskinin yüksek olduğunu söylemesi üzerine Hanna,“ Dün öldüm. ömrüm senin ellerinde. Son verebilirsin ya da kurtarabilirsin” der ve kuvvetli ameliyat başlar. Hanna intihar etmeyi göze alıp akabinde da mevt riski yüksek bir ameliyata girmeyi düşündüren nedir? hayatış olduğu tüm duygusal sıkıntıları, sevgiye olan açlığı, kusurlarının yüzüne çarpılması, bu vücutla aşık olunan bir bayan olunamayacağını bilmesi, kendi pak hislerinin kullanılması onun hayatındaki bu büyük değişime girmesine niye olmuştur. hayatış olduğu tüm acıların fakat ülkü bir benlikle üstesinden geleceğine inanmıştır. Ve o büyük ameliyata girmiştir. Adeta kusursuz ve doğal bir hoşluk ortaya çıkmıştır her ne kadar yapay da olsa o, istediğini elde etmiştir. Tüm kusurlarından arınırcasına yenilenmiştir. (kusurluluk şeması çok telafisi, yüksek standartlar şeması.)

Artık, Hanna bir yıllık değişimin akabinde nazaranni kendisine aşık eden birine dönüşmüştür. Birebir hareketleri yapsa da öncesinde kaba duran Hanna artık dayanılmaz bir zarafete bürünmüştür. Kimsenin tanıyamayacağı biridir artık o. Geçmişin tüm acısından kurtulmanın vakti gelmiştir. Bir vakit içinder kusurlarıyla dalga geçen, onu kullandığını söyleyen büyük aşkının yanına gidecektir. Bedensel değişimi ruhsal olarak kendisini fazlaca yeterli hissettirmiştir ve o artık Jenny olmuştur. Reddedilemeyecek kadar kusursuz bir hoştur. Fakat gerçek benliğini Sang’tan saklamak zorunda kalması, Amy’nin, Hanna’nın sesini tanıması ve bu gerçeği ortaya çıkarmak için uğraşmasıyla işler uygunca zorlaşmıştır. Kendisini gizleme gayretleri sevdiği insanları teker teker kaybetmesine niye olmuştur. Hanna bu süreçte Sang’ı kendisine aşık etmeyi başarıp sanatçı olma konusunda da sıradan bir yol almıştır. Sang’ın kendisine karşı ilgisi onu keyifli etse de yakınlaşamayacağını fazlaca âlâ biliyordur. Zira vücudunun her bir modülü silikondur ve ona dokunduğu anda ortaya çıkabilir. Ziyan nazaranbilir vs. yani Hanna’nın kusurluluk hisleri ülkü bir benlik ortasındayken her istediğini elde etmişken bile bir daha de son bulmamıştır (Kusurluluk Şeması).

Bu süreçte Sang, Hanna’nın hareketlerinden onun olduğunu anlar. Sonraki gün, büyük gündür. Konser vardır. Hanna, hayallerine Jenny olarak ulaşmıştır. Büyük kitlelerin önünde büyük bir konser düzenlenmiştir. Memnunluktan uçması beklenirken o, hiç de memnun değildir. Ülkü benliğinin açtığı yaralar Hanna’nın ruhuna ziyan vermekte tüm sevdikleriyle ortasına kalın duvarlar örmektedir. Jenny olmanın verdiği sorumluluk artık Hanna’yı bitirmektedir. senelerca hayalini kurduğu o sahneye dahi çıkmak istemez. Sang’ın ikna uğraşıyla sahneye çıkar. Jenny olduktan daha sonra, yanına dahi gidemediği babası da oradadır. Sahne sonucur ve seyirciler heyecanla onu beklemektedir. Konser başlar lakin Jenny, dingin ve üzgün bir biçimde sahneye çıkar. Babası sahnenin önüne kadar koşar gelir ve bakılırsavliler tarafınca tam uzaklaştırılırken Jenny artık dayanamaz ve şunları söyler “Durun! Bunu yapamam. Hakikaten yapamam. Özür dilerim . Sahiden üzgünüm. Ben Jenny değilim. Ben Hanna’yım. Kang Hanna. Berbat, şişman bir kızdım. Yani artta saklanıp oburunun yerine müzik söylerdim. daha sonra estetik ameliyat oldum. Baştan aşağı her yerim. Artık güzelim. Müzik söyleyebiliyorum. Aşık oldum. Jenny olmaktan epey memnundum. Lakin üzgünüm. Her şeyi mahvettim. Arkadaşlarımı, babamı ve kendimi terk ettim. Kim olduğumu bilmiyorum artık. Nasıl göründüğümü hatırlayamıyorum, yapamıyorum. Seni özledim Hanna.’’ Tam bu sırada Sang, Hanna’nın müzik söylemiş olduği eski görüntüsünü sahneye verir. Herkes şaşkındır. Jenny, “Ben buyum. Kang Hanna’’ der.( Jenny’nin vücudu, Hanna’nın ruhuyla bütünleşmiştir.) Seyirci ağlar ve değerli değil kelamlarıyla tüm sahne ayağa kalkar. Hanna’nın son kelamlarıyla “ Jenny burada değil.

Ancak şişman ve yakışıksız bir kızın müziğini dinlemek isterseniz lütfen birinci ve son kez’’ deyip müziğini ağlayarak söylemeye başlar. Tüm gazete ve mecmualarda şu başlıklar atılmıştır. “ Şok eden itiraf, Jenny geçersizmiş, Jenny bu biçimdece yok oldu gitti. Sonsuza kadar. Lakin Hanna başardı.”. (incinmiş çocuk moduyla, hislerini bastırmadan, gizlemeden açıkça ortaya koymasıyla Hanna, her insanın sevgisini kazanmıştır.)

Sang’ın, Hanna’ya karşı gitgide artan ilgisi üzerine kardeşiyle yapmış olduğu konuşmada Hanna’nın masumiyetini sevdiğini itiraf etmiştir. Sang, Hanna’nın dış görünüşünü değil temizliğini sevdiğini söylemiştir.( Lakin eski Hanna’nın şişman ve berbat olması onu kusurlu görmesine, ve kullanımına niye olmuştu. Şimdiyse ona aşıktır. Tıpkı ruh farklı iki vücut, pekala niye? Toplumun güzel erkekle hoş kız beklentisi, Sang’ın Hanna’ya olan ilgisini gizlemiş olabilir. bu biçimdece ruhen kendisine epeyce da uymayan Amy üzere biriyle yakınlaşmıştır. Kusursuz hoş tahminen kendi içsel kusurlarını da gizlemektedir. Statü arayıcılık da birleşince harika sevgiliye olan istek gitgide artmış olabilir.)

Kusurlar özde değil, fikirde yaşarlar. Sizi, kusurlarınızla bir arada sevebilecek beşerlerle bir arada olabilmeniz dileğiyle…