Cemil Çiçek, 27 Nisan e-muhtırasına karşı demokrasiye sahip çıkılan günü anlattı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Cemil Çiçek, 27 Nisan e-muhtırasına karşı demokrasiye sahip çıkılan günü anlattı
Siyasi tarihe “27 Nisan e-muhtırası” olarak geçen bildirinin yayımlandığı devir 59. AK Parti Hükümeti’nin Sözcüsü ve Adalet Bakanı olan Cemil Çiçek, muhtıranın 15. yılında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Çiçek, 27 Nisan e-muhtırasının, 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat darbelerinin devamı niteliğinde olduğunu belirterek, 27 Nisan e-muhtırasının “darbeler zinciri” içerisinde kıymetli bir kırılma noktası olduğunu söz etti.

Bildirinin 27 Nisan 2007 saat 23.30’da Genelkurmay Başkanlığının internet sitesine konulduğu sırada kent haricindeki bir programdan konutuna döndüğünü anlatan Çiçek, konutunun kapısından girdiği sırada kendisini bekleyen bir gazetecinin bildiriyle ilgili görüşünü sorduğunu ve bildiriyi okumasının akabinde yanıt verebileceğini dediğini aktardı.

– “Toplantı için Abdulkadir Aksu ve Abdullah Gül’ü aradım”

Konuta girip televizyondan bildiriyi okuduğunu ve oturduğu apartmanda periyodun İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun da ikamet ettiğini söyleyen Çiçek, şöyleki devam etti:

“Onu aradım, ‘bu biçimde bir bildiri var.’ dedi. O da ‘Benim bir haberim, bilgim yok.’ dedi. Onun üzerine ben de ‘Arabanı gönderdin mi?’ dedim, ‘Göndermedim, ben de yeni geldim.’ dedi. ‘bu biçimde gönderme de tahminen bir yerlere gitmemiz gerekebilir.’ dedim. Bunun üzerine Sayın Abdullah Gül’ü aradım. Onu arayışımın niçini, bir kez darbenin birinci dereceden muhatabı şahsi olarak kendisi. Zira cumhurbaşkanı adayı o. İkincisi Dışişleri Bakanı. Bu türlü gayretkeşliklerde dış dayanaklar değerlidir. Kimden işaret fişeğini attırdılar, nereden? Bunu en güzel öğrenmenin yolu Dışişleri Bakanı ile konuşmak ve yapılabilecekleri oradan takip etmek.”

Çiçek, bunun üzerine İçişleri Bakanı Aksu ve birkaç arkadaşıyla Dışişleri Bakanlığı konutuna gittiklerini ve bu sırada periyodun Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Keçiören’deki konutunda olduğunu anlatarak, Erdoğan ile görüşmeler yapılarak kıymetlendirme toplantılarının yapıldığını söylemiş oldu.

– “Bir endişem yoktu lakin ülke için endişeliydim”

Bildiriyi okuduğunda evvelki darbe süreçlerinde olanları hatırlayıp bir dehşet yaşayıp yaşamadığı sorusuna Çiçek, “Korku, tasa olsa diğerleri üzere ‘Sabah ola hayrola’ der, yorganı çekip yatar, sabah olunca da nedir, ne değildir bakarsınız. Kalkıp gittiğimize nazaran bir dehşet yok fakat bir tasa ülke için var. Ülkeyi biz yönetiyoruz. 27 Nisan açısından baktığımızda, yaptığımız işin Anayasaya muhalif bir yanı yok.” cevabını verdi.

Çiçek, 27 Nisan’a giden sürecin bir yıl evvelde başladığını, “cumhurbaşkanı eşi başörtülü olamaz” tartışmasının sürecin yaşanmasındaki değerli olaylardan biri olduğunu söz ederek, “Bu ve gibisi şeylerle Türkiye’de tahrikler, sokak kışkırtmaları, davetler bizi 27 Nisan’a getirdi. O bildiri, hiç bir demokratik ülkede olmaması gereken, ayıp, ahlak, kural dışı bir bildiriydi. Kayıt dışı siyasetin tezahürlerinden birini gördük.” değerlendirmesini yaptı.

– “Genelkurmay Lideri’ni 14 kere arayıp ulaşamadık”

Bildirinin yayımlanmasının akabinde periyodun Genelkurmay Lideri Yaşar Büyükanıt’ı 14 sefer aradıklarını belirten Çiçek, şunları anlattı:

“Her seferinde ‘Efendim istirahate çekildi, artık iletemeyiz’ üzere sudan mazeretler bildiriliyor. Hükümet, Genelkurmay Lideri’ni arıyor lakin Genelkurmay Lideri istirahatte. Karşıdan düşman girse ne yapacağız yahut Suriye’den terör örgütleri sızsa, aksiyon yapsa ne yapacağız? Sonraki gün saat 14.00’e kadar Genelkurmay Lideri’ne ulaşamadık. Her keresinde önümüze ya yaver yahut orada vazifeli kimse, ‘Efendim iletinizi ileteceğiz, geliyoruz, gidiyoruz’ vesaire dedi. Bu, başlı başına bir fecaattir, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bildiriyi değerlendirmeye çalışıyoruz fakat şimdi hiç bir yerden bir bilgi yok. bu biçimde bir bildiri kaleme aldık. Sonraki gün kamuoyuna deklare ettiğım fakat birlikte karar verdiğimiz bir metin. O gece orada hazırladık. Sonraki gün de saat 11.00-12.00 üzere Başbakanlık konutunda Sayın Başbakan ile müzakere yapıldı.”

– “Silahlı Kuvvetlerle ilgili cümleyi formüle ederek metne ek ettim”

Çiçek, görüşmede, bildiriye karşı karşılığın nasıl verileceği konusunun görüşüldüğünü ve hükümet ismine kendisinin açıklama yapmasının uygun olduğu sonucu alındığını aktararak, şu tabirleri kullandı:

“Biz açıklama yapacağız dedikten daha sonra hazırlığı yaptık, metin ortada. Tam o sırada, bu muhtırayı siteye koyan Genelkurmay Lideri, Başbakan’ı aradı. Bu sırada Başbakanlık konutunda Başbakan ile birlikteiz. Oradan Başbakanlık Basın Merkezine gidip açıklama yapacağım. Tüm basın mensupları da orada, olağanüstü bir ilgi vardı. Başbakan’a, ‘Başka bir şey yoksa çıkayım’ derken, Genelkurmay Lideri aradı. ‘Ben torunumu görmeye gidiyordum, jammerlar sebebiyle cep telefonlarıyla bağlantı sağlayamadık. Artık haberim oldu.’ dedi. Bir hükümetin, 14 saat Genelkurmay Liderine ulaşamamasının öne sürülen nedeni ‘Arabanın önünde, ardında jammerlar vardı’ olabilir mi?”

– “Soğukkanlı bir kararla açıklamayı yapınca Türkiye rahatladı”

Bu telefon görüşmesinin, yapacağı açıklamada değişikliğe niye olabileceği için değerli olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

“Başbakanlık Basın Merkezinden Sayın Başbakan’ı aradım, açıklama metnine eklenecek bir şey var mı diye sordum, ‘Yok’ dedi. bu biçimde Silahlı Kuvvetlerle ilgili cümleyi oraya formüle ederek metne ek ettim. Zira bizim sıkıntımız Silahlı Kuvvetlerle, devletin kurumlarıyla hengame etmek değil. Hakikaten serinkanlı bir kararla açıklamayı yaptık, Türkiye de rahatladı lakin kriz bitmedi, cumhurbaşkanı seçemedik.”

Çiçek, cumhurbaşkanının seçilmesi konusundaki “devlet krizi”nin Temmuz 2007’de yapılan erken genel seçimlerin akabinde ağustos ayında Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle son bulduğunu hatırlatarak, 27 Nisan e-muhtırası sürecinin her istikametiyle uygun kıymetlendirilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.