Çocuk sahibi olamayan bayanlar, sorun eşlerinde bile olsa kendilerini hatalı hissediyor

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Çocuk sahibi olamayan bayanlar, sorun eşlerinde bile olsa kendilerini hatalı hissediyor
Mardin Artuklu Üniversitesi Antropoloji Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Neslihan Akbulut, çocuk sahibi olamayan bayanların, toplumsal baskı niçiniyle kendilerini hatalı görme eğiliminde olduğuna işaret ederek, “Kadında üremeyle ilgili sorun yok, kocasında sorun var lakin bayan ‘sorun bende’ diye üstleniyor ve bu üstlenmeyi epeyce faziletli görüyor.” dedi.

Çocuk sahibi olamamak yaygın sıhhat sorunu haline gelirken, bilhassa ataerkil toplumlarda bunun bedelini en hayli bayanlar ödüyor.

Kadınların yaşadığı bu meseleleri doktora tezinde ele alan Akbulut, AA muhabirlerine saha araştırmalarında edindiği ayrıntıları aktardı.

Akbulut, çocuk sahibi olamayan bayanların “mağdur” oldukları biçimde toplumda “suçlu” üzere göründüğünü belirterek, şöyleki devam etti:

“Mağdur ancak hatalı, yani hem mağdur çocuk sahibi olamıyor birebir vakitte hatalı. Zira şu biçimde bir gerçek var, çiftler evlendikten daha sonra çocuk sahibi olamadıklarında evvela bayan, doktora ya da şifacıya gdolayılüyor. Birtakım örneklerde de yalnızca bayan gdolayılüyor. 10 yıl boyunca çocuğu olmamış lakin daima bayan doktora gitmiş. Bayan klasik şifa hallerine başvurmuş. Türbelere gitmiş, okutulmuş. Klâsik güzelleşme hallerine başvurmuş lakin süreç daima bayan üzerinden yürümüş.”

Üremeyle ilgili sorun erkekte de olsa bayanın sorumluluğu üstlendiğini kaydeden Akbulut, “hanımın aslında üremeye dair rastgele bir sorunu yok lakin kocasında sorun var. Bayan sorun bende diye üstleniyor. Aslında etraf biraz satır ortası bilgilerle erkekte sorun olduğunu biliyor ancak örneğin bayan bunu üstlendiği, tırnak ortasında ‘suçu üstlendiği için’ epey faziletli görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan bayanların çocuk yapma konusunda rekabete de sokulduğunun altını çizen Akbulut, görüştüğü bayanlardan birinin çocuk yapamadığı için kendini dövdüğünü anlattı.

– “Bak eltin her sene bir çocuk doğuruyor zira onun kalbi epey temiz”

Akbulut, çocuk sahibi olamayan bayanların “Senin kalbin makûs, bu yüzden Allah sana çocuk vermiyor.” halinde ayrımcılığa maruz kaldığını söz ederek, bayanlardan hayli sık “Bak eltin her sene bir tane çocuk doğuruyor zira onun kalbi epey pak. Allah ona çocuk veriyor lakin senin kalbin berbat.” üzere tabirler duyduğunu aktardı.

Kadınların manevi olarak da epeyce yaralandığına dikkati çeken Akbulut, şu biçimde devam etti:

“Bu da Mezopotamya tıp ekolüne fazlaca içkin, binlerce yıldır bu bölgede aşina olduğumuz bir şey. Hasta hem Allah’ın gazabına uğramış bir varlık olarak gözüküyor tıpkı vakitte bir yandan ona merhamet duyuluyor. Aslında çocuk sahibi olamayan bayanlar için de bu biçimde. Hem onlara ‘senin kalbin makûs, senin niyetin makus Allah sana çocuk vermiyor’ üzere söyleniyor. birebir vakitte gıyabında konuşurken daima ‘yazık işte onun da çocuğu olmuyor’ üzere bir merhamet hissiyle da yaklaşılıyor. Bu Mezopotamya tıp okuluna fazlaca içkin bir algı.”

Çalışmasına “Kadınlar niye çocuk sahibi olmak ister?” sorusuyla başlayan Akbulut, kız çocukları içinde yaygın olan ve gelecekte sahip olacakları çocuk sayısının varsayım edildiği oyun oynandığını belitti.

– “Gerçekten anne olmak mı istiyorlar yoksa bunun toplumsal öbür mekanizmayı çalıştırdığına dair ibareler mi var?”

Akbulut, “Çocuğumuz olmayabilir” ya da “Çocuk doğurmak istemeyebiliriz” üzere yaklaşımların toplumsal olarak fazlaca kabul görmediğine dikkati çekerek, bilhassa doğuda kadınlığın, doğurganlıkla bağdaştırıldığını söylemiş oldu.

Çalışma sürecinde, “doğuramayan kadınlar” tabirinin epey isabetli bir tabir olduğunu düşündüğünü lisana getiren Akbulut, “Çünkü aslında doğuramayan bir kadınlık da var. Doğurmayan bayanlar var, yahut kendi doğurarak çocuk sahibi olamamış bayanlar var. Bu hayatın bir gerçeği iken onlar mana dünyamızda epey fazla bir yere oturmuyordu.” dedi.

Mardin’de biroldukça bayanla yüz yüze görüşmeler gerçekleştiren Akbulut, bayanların çocuk sahibi olma isteğini “Gerçekten anne olmak mı istiyorlar yoksa bunun toplumsal öbür bir mekanizmayı çalıştırdığına dair ibareler mi var? Yaptığım görüşmeler aslında beni bu ibarelere götürdü. Zira bayanlar, bayan statüsüne konulmak için toplumda gerçek manada bir hane bireyi olarak algılanmak için aslında anneliği hedefliyorlardı. Yani oradaki amaç salt çocuk değildi.” tabirini kullandı.

– Kıssası anlatılmayan bayanlar: “Kumalar”

Çocuk sahibi olamayan bayanların üstüne “kuma getirmenin” Mardin yöresinde pek yaygın olduğuna değinen Akbulut, alandaki tecrübelerine göre bu durumun yadırganmadığını tersine teşvik edildiğini söylemiş oldu.

Akbulut, çocuk sahibi olamayan bayanın ekseriyetle eşinin ikinci eşini kabul etmek zorunda kaldığını kaydederek, “Benim görüştüğüm bireylerden ikisi açıkça şunu söylemiş oldu, ‘Ben birinci hanımım niye boşanayım ki? Meskenime dönseydim öbür bir adamın ikinci ya da üçüncü karısı olacaktım ya da diğer birinin çocuklarını büyütmek zorunda kalacaktım. Bunu kendim kabul ettim’ dediler.” sözünü kullandı.

İkinci eşlerin durumuna da dikkati çeken Akbulut, şu biçimde devam etti:

“Her ne kadar aile ortasında ve etrafta doğuramayan bayan kendini ayrımcılığa uğramış hissetse de kuma olarak gelen ikinci eşin durumu da farklı olmuyor. İkinci alınan eş çocuk doğurup birinci bayana emanet ediliyor. Birinci bayana teslim ediliyor ve kendisi konut işleriyle, ayak işleriyle meskende yani ağır olur diye tabir edebileceğimiz mesken işleriyle iştigal ediyor. Yani baktığınız vakit ne birinci evlilik gerçek manada bir evlilik ve eş alakasına dönüşüyor, ne de ikinci evlilik. Aslında bir evlilik ve eş bağına dönüşüyor. İkinci bayanların öyküsü örneğin bu kıssalarda hiç anlatılmıyor. Hani daima birinci bayan kumasının çocuklarına fazlaca yeterli davrandı kumasının çocukları da ona anne dedi. Bu fazlaca hoş, fazlaca sevgi dolu bir kıssa üzere anlatılıyor fakat ikinci bayanların öyküsü bu anlatılan lisandan lisana anlatılan kentteki kıssalarda hiç geçmiyor.”

– Çocuk sahibi olamayan bayanlar üzerinde baskı artıyor

İnsanbilim Mecmuası’nda yayımlanan “Kısırlık ve Sosyo Kültürel Etkileri” isimli makalede, Türk bayanlarının yüzde 48,3’ünün evlendikten daha sonra “Ne vakit çocuğunuz olacak?” sorusuyla toplumsal baskıya maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Çocuk sahibi olamayan bayanların yüzde 57,8’i çocuklarla ilgili konuşmalardan olumsuz etkilendiğini, yüzde 63,7’si çocuk sahibi olmayla ilgili sorulardan rahatsız olduğunu, yüzde 55,4’ü ise yalnızca kendileri üzere çocuk sahibi olamayan bayanlar tarafınca anlaşıldığını hissettiğini kaydetti.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.