Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da gençlerle buluştu

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da gençlerle buluştu
Erdoğan, AK Parti Konya Vilayet Başkanlığı tarafınca Konya Millet Bahçesi’nde düzenlenen Gençlik Buluşması’nda yaptığı konuşmada, kentte fazlaca coşkulu, verimli bir gün geçirdiklerini, bugüne kadar Konya’da yaptığı mitinglerle kıyaslandığında bugünkü buluşmanın epey farklı olduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’dan Konya’ya, Ankara’dan Konya’ya gelmenin artık sorun olmadığını, ulaşımda konforun arttığını söylemiş oldu. Erdoğan, “Gençliğin bunları bilmesi lazım. 20 yıl önceyi siz artık bilmiyorsunuz. 20 yıl evvel bu biçimde bir şey var mıydı? Yoktu. Lakin artık bunlar olunca, gençlik 20 yıl evvel ne vardı bunun farkında değil” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, yeni açılışı yapılan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün uzunluğunu soran ve Karaismailoğlu’ndan, “166 metre yükseklik. Onun üzerine bindirilen 372 metre uzunluğunda viyadük ve 450 metre de tüneli var.” yanıtını alan Erdoğan, şöyleki konuştu:

“Birileri bunu inanın anlamaz. Hastaneler. Bana soruyor. Kamu-özel paydaşlığı nedir bilmiyor adam ne yapayım? Benim alanım iktisat. İdarede asıl olan bir, insanı yönetmek, iki, parayı yönetmek, üç, bunlarla birlikte projeyi yönetmektir. Artık bizim beyefendi bu işi anlamıyor, bilmiyor. Bu kamu-özel iş birliğidir. Para senin kasandan çıkmayacak. Nereden çıkacak? İş adamı, yatırımcı diyor ki ‘ben parayı bulacağım, sen de bana şu işi ver.’ Ne kadarlığına ver? Onun ihalesini yapalım. 10 seneliğine mi, 15, 25 seneliğine mi verirsin, pazarlığı yapalım ver. Artık örneğin İstanbul’da İGA Havalimanı. Dünyanın en önde gelen havalimanlarından bir tanesi. 2041’e kadar şu andaki işletmeciler burayı işletecek. Bizim cebimizden buraya bir kuruş para çıkmadı. Parayı onlar getirdi, onlar yaptı. Şu anda da dünyanın birinci üç havalimanından bir tanesi. Buradan bize belirli de bir fiyat ödemesi de yapıyorlar. Baş bu baş. Onlar ne yapıyor? ‘Sakın buraya kimse gelmesin dışardan, şayet bak bu ihalelere falan girerseniz daha sonrasında parayı alamazsınız.’ Bir ülkenin ana muhalefeti bu biçimde konuşur mu, bunları söyler mi? Yol yapana söylüyor, hastane yapana söylüyor, ‘sakın bu işlere bulaşmayın, aksi takdirde bunun altında kalırsınız’ diyorlar. Alışılmış onu dinleyen bir iktidar yok. Biz işimize bakıyoruz. Adamlara lakap da takmışlar, ‘beşli çete’ diyorlar. Bunu söylemiş olduğin vakit bu ülkede yabancı sermaye gelip yatırıma girer mi, girmez. Bütün bunlara karşın şu andaki iktidara yerli ve yabancı teşebbüsçüler güvendiği, inandığı için giriyor. İşte İstanbul Havalimanı bu biçimde yapıldı. Kovid periyodunda dünyanın bütün havalimanları stop lakin bizim ki şakır şakır çalıştı. Hiç durma yok.”

“Kışın Bolu Dağı’nda çekilen cefa yok artık”

“Burayı da yerli mühendis, personel, müteahhit firmayla yaptık. Ancak o denli bir yerde bu baraj yapıldı ki, dağların içinde adeta, teleferik sistemiyle dağları birbirine bağlayarak tüneller deliniyor ve tünellerin delindiği bu yerde Yusufeli ilçesini farklı bir yere taşıyoruz ve ilçeyi taşırken de baraj adete orada yapılan konutların bir denizi haline geliyor. Orada senede bize 5 milyar lira geri dönüş olacak. Yedi senede bu baraj kendisini finanse edecek. Maliyeti 35 milyara liraya yakın.”

Erdoğan, barajda su dolumunun, gelecek yıl mayıs yahut haziranda tamamlanacağını, güç üretimi ve suyla ilgili dertlerin giderileceğini anlattı.

“Marmaray’ı dört yıl daha erken bitirecektik”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile bilhassa üniversite öğrencilerinin Yusufeli Barajı ve HES’i görmesi konusunda konuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Marmaray’da CHP bizim önümüzü tıkamamış olsaydı, biz Marmaray’ı dört yıl daha erken bitirecektik. Ne oldu? Türkiye’de birinci sefer denizin altından biz raylı sistemi yaptık. Bize epey zorluk çıkarttılar lakin buna karşın dedik ki biz Ferhat’ız, millet de Sevimli. Ferhat nasıl dağları delip geçtiyse biz de dağları delip geçeceğiz. İşte Marmaray’da delip geçtik, Artvin’de de bir daha dağları delip geçtik. Türkiye’de iktidarımızdan evvel bu biçimde raylı sistemler, tüneller vesaire pek yok. Bu tünelleri biz geldik ve yaptık. Bakın epeyce enteresan bir şey, Bolu Dağı’ndan geçerken o meşhur tünel biz gelene kadar kapalıydı. Ne diyorlardı biliyorsunuz? ‘Burayı patates deposu yapalım’, birileri de ‘burayı doğal gaz deposu da yapabiliriz’ diyordu. Biz ise ‘boşuna mı emek verdik buraya’ dedik. Burası İtalyanlarla ortak yapılmıştı. Biz dedik ki burayı motamot tünel olarak yapacağız ve halkımızı huzura kavuşturacağız. Orayı o biçimde yaptık, bitirdik. Kışın Bolu Dağı’nda çekilen cefa yok artık. Herkes rahatlıkla gelip geçiyor.”

“Yabancı konuklar süper diyor, teşekkür ediyor”

Türkiye’nin biroldukça yerinde yapılan köprüler olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık, bir gün dolaşıyorum. Bizim kampanya çadırı ile CHP’nin kampanya çadırı yan yanaydı. Onların yanına şu biçimde bir uğrayıp çaylarını içeyim dedim. Oradan da Yavuz Sultan Selim Köprüsü gözüküyor. ‘Köprü nasıl?’ dedim, ‘iyi değil’ dediler. ‘Niye?’ dedim, ‘Adını niçin Yavuz Sultan Selim Köprüsü koydunuz?’ dediler. ‘Niye rahatsız oldunuz?’ dedim. Yavuz Sultan Selim Osmanlı’nın en kuvvetli padişahlarından bir tanesi. Nerelerden neleri getirdi. bu biçimde bir padişahın ismini getirmek size niçin zulüm oldu? Kaygı öteki. Kusura bakmayın ben niçin karşı çıktığınızı biliyorum lakin sizinle bunun tartışmasına girmeyeceğim. Oraya o yakışırdı onun için de oraya Yavuz Sultan Selim’in ismini koyduk. Tıpkı biçimde Osman Gazi Köprüsü. Düşünün İstanbul-İzmir 7-7,5 saatti. Biz bunu yaparak İstanbul-İzmir ortasını üç saate düşürdük. Çok süratli kullananlar var, onlar daha farklı da kullanabiliyorlar. Hepsinden öte, Marmaray’ı yaptık. Marmaray’dan daha sonra dedik ki Marmaray raylı sistem. Biz burada yeni bir adım daha atalım, nedir o, Avrasya Tüneli’ni açalım buradan da araçlar geçsin. Kısa vakitte orayı da yaptık.”

Yabancı konuklara Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü gezdirdiğini, hepsinin “muhteşem” diyerek tebrik ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz o denli bir tarih yazmışız ki o tarihi yazan milletin torunları olarak sizler de bizi geçeceksiniz” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.