Dert Yaşanılan Durumlar İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kaygı bireylerin duygusal durumlarını dalgalandıran, birtakım bazı tepetaklak eden zorlayıcı hislerden biridir.Kaygı yetişkinlerde olduğu üzere çocuklarda da gözlenmektedir.Son periyotta yaşadığımız pandemi sürecide pek hayli şahısta tasa seviyesini arttırdı. Ebeveynler dertli olduğunda bu hisler çocuklara da yansımaktadır.Ailelerin kendi kaygıları baş edebilmeyi öğrenmesi çocuklarında bu beceriyi ve kendine güvenme duyma hissini geliştirmesine imkan sağlar. Tasanın dozu artıp,günlük ömrümüzü etkileyen bir hal almaya başladığında korku bozukluklarına giden yol açılır. Korku bozukluğu kelam konusu olduğunda , bilhassa merkezi hudut sistemini etkilediği göz önünde bulundurularak, psikososyal ve nörobiyolojik açıdan, fazlaca istikametli ele alınması gereken bir durum kelam konusu olur. Tasa bozukluğu yaşayanlar günlük yaşantısına devam etmekte zorlanabilirler.Bizim burada bahsetmiş olduğumiz telaşlı durumlar günlük hayatta yetişkin ve çocukların yaşadığı hislerindeki değişimlerdir. Pekala günlük hayatta karşılaştığımız bize korku yaşatan durumlarla nasıl başa çıkmalıyız? Günlük hayattaki rutinlerinizi düzenlemek telaşları azaltmada tesirli olmaktadır.Düzenli öğünler,düzenli idmanlar ve sağlıklı bir uyku tertibi; hayatımızda bu türlü bir rutin oluşturmak,ruh halimizi ve tasalarımızı düzenlemek için epeyce kıymetlidir.Kaygı hissinin yaşandığı devirlerde bireylerde; artmış kalp atım suratı,ağızda kuruma,mide bulantısı üzere beğenilen olamayan fizikî semptomlar gösterebilir. Bu yaşanan fizikî semptomlar tasa seviyenizi arttırabilir. Bedeninizi sakinleştirmek için dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkmak,temiz havada nefes antrenmanları yapmak ruhsal olarak sizin rahatlamanızı kolaylaştırır.Problemlerinizi çözmenin üzerinde durabilirsiniz.Kontrol edip edemeyeceklerinizi ayırın,daha sonrasında denetim edebileceğinizi düşündüğünüz sorunu tanımaya ve çözmeye çalışabilirsiniz.Adım adım size korku veren fikirlerinizi yazıp, üretici davranışlara dönüşmesi için neler yapabileceğinizi planlayabilirsiniz. Kendinizi geleceğe dair maksatlar belirlemek ,bu gaye için gayret göstermek günlük hayatta karşılaştığınız size kaygı verici durumların azalmasına yol açabilir.yaşamınızda olumlu gördüğünüz gelişmeleri not etmeye çalışın. Yaşadığınız olumsuz durumların ortasında olumlu durumları fark etmeye çalıştığınızda olumlu düşünme hüneriniz gelişecektir.Bu tavır ortasında olan ailelerin çocuklarının da karşılaştıkları durumlara karşı daha az telaş ortasında olduğunda nazaranbilmekteyiz.Peki çocukların dertli durumlarını nasıl anlayabiliriz? Çocuklar her vakit nasıl hissettiklerini tabir edemeyebilirler. Küçük çocuklara “Nasıl Hissediyorsun?” demek yerine bir his çizelgesi kullanabilirsiniz. Kendinizin de çizebileceği his çizelgesine ,çocuklardan şuanda sahip oldukları duyguyu işaret etmelerini isteyebilirsiniz.Çocuğunuzun yaşı ergenlik periyodunda ise onunla sohbet ederkilk evvel kendi hislerinizden bahsedebilirsiniz;”Bugün bu haberi gördüm ve bunu merak etmeme sebep oldu” üzere kendinizden örnek cümleler kurabilirsiniz. Çocukların dert ile baş etmesi için neler yapılabilir? Öncelikle ebeveyn olarak çocuğunuza itimat verici bir rol model olmak onun telaşlı durumlarla baş etmesinde çok kıymetlidir.Çocuklara da gevşeme teknikleri öğretilebilir,derin ve soluklu nefes alma,10’a kadar sayma idmanları yapılarak çocukların rahatlamasına yardımcı olunabilir.Endişeli ve telaşlı olduğu durumlarda sarılma üzere fizikî yakınlık göstermek çocukları rahatlatır.beraber el kuklasıyla oynamak,olayları konuşmak ve rahatlamak için bilhassa küçük yaş kümesi için tesirli bir aktivitedir.Endişeli ve dertli durumlar vakit zaman hepimizin karşılaştığımız his durumlarıdır, kıymetli olan bu his değişimleriyle başa çıkabilmeyi öğrenmektir…