Didacta Italia 2024: En önemli okul inovasyon fuarı Floransa'ya geri dönüyor

Didacta Italia, 20 – 22 Mart 2024 tarihleri arasında, okul dünyasında inovasyona adanmış en önemli ticaret fuarı olan Floransa'daki Fortezza da Basso'da geri dönüyor; şimdi yedinci edisyonunda ve her yıl olduğu gibi öğretmenlere eksiksiz ve kapsamlı bir deneyim sunabiliyor. kaliteli eğitim deneyimi. Didacta Italia, kurumların ve şirketlerin varlığı sayesinde kurumlar, dernekler, girişimciler, öğretmenler, okul yöneticileri ve akademik alan arasında eğitim dünyası hakkındaki tartışmaları teşvik etmeyi amaçlıyor.

2024 baskısı bu sabah Floransa'da, Toskana bölge konseyinin başkanlık koltuğu olan Palazzo Strozzi Sacrati'de düzenlenen bir basın toplantısında sunuldu.

Öğretmenlere, yöneticilere ve her seviyedeki okul personeline yönelik toplam 1.780 etkinlik bulunmaktadır. Küratörlüğünü Indire'nin üstlendiği bilimsel program, 0-6 yaş arası okullardan diploma sonrası kurslara kadar geniş bir yelpazede seminerler ve çalıştaylar dahil olmak üzere toplam 400 etkinlik sunuyor.

Üç gün sürecek olan fuar boyunca öğretmenler, Yapay Zeka sınıfında, iki kapsamlı sınıfta ve metavereye ayrılmış alanda seminer ve atölye çalışmalarına katılabilecekler. Ayrıca erken çocukluk ortamı olan 0-6 yaş bölümü 'çocuk dostu' olarak kurulmuş, döşenmiş ve donatılmıştır. Diğer bölümler sanat sektörü, yenilikçi okul kütüphaneleri, profesyonel otel enstitüleri ve Yüksek Teknoloji Enstitüleri ile ilgilidir.

Fuarın her edisyonunda olduğu gibi Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, bilimsel program kapsamında yoğun bir etkinlik takviminin yanı sıra diğer eğitim toplantılarının da yer bulacağı, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılabileceği geniş bir Arena ile karşınızda olacak. Bakanlığın proje ve girişimleri hakkında bilgi almak.

Bu baskının mutlak bir yeniliği, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MUR) tarafından İtalyan Üniversite Rektörleri Konferansı işbirliğiyle sunulan seminerler, çalıştaylar ve yuvarlak masa toplantılarıyla tamamen Üniversitelere ve Yüksek Sanat, Müzik ve Dans Eğitimine ayrılmış yeni alandır. (CRUI) ve yirmiye yakın üniversitenin ve CINECA'nın katkıları sayesinde. MUR, CRUI ile birlikte kendi standıyla Arsenale pavilyonunda yer alacak, tıpkı 20 katılımcı üniversitenin kendi sergi alanlarıyla (yine Arsenale'de) bulunacağı gibi. İşlenecek konular arasında İtalyan Erasmus, yapay zekanın fırsatları ve zorlukları, üniversite öğretiminde yenilikçi modeller, yüksek sanatsal, müzik ve dans eğitimi, disiplinlerarasılık, oryantasyon, sosyal beceriler, harmanlanmış öğrenme, fırsat eşitliği yer alıyor.

Kahramanlar arasında, her zamanki gibi, Pr Fse+ 2021/2027 sayesinde oluşturulan Le Ghiaie Pavilion'un içindeki 273 m2'lik alanla Didacta Italia'ya dönen Toskana Bölgesi ve 32 etkinlikten oluşan bir takvim olan “Toscana fa scuola” ( 6'sı bilimsel programda olmak üzere), “Özgür Yuvalar” projesinden yapay zekanın zorluklarına, cinsiyet eşitliği eğitiminden Toskana BT sisteminin eğitim teklifine kadar pek çok konu tartışılacak.

Spadolini Pavyonu'nda Kültür Bakanlığı ayrıca çok sayıda interaktif eğitim çalıştayının gerçekleştirileceği ve MiC'nin “Gençlik Kültürü Sözleşmesi” ve “Liyakat Sözleşmesi”ni (iki yeni araç) sunacağı kurumsal bir alanla birlikte sunulacak. 'yeni reşit olmuş kişilerin kültürel zenginleşmesini' desteklemek.

Didacta'da okul ve eğitim tedarik zincirindeki ana şirketlerin yer aldığı geniş bir sergi bölümünü de ziyaret etmek mümkün olacak. Kırtasiye ve yayıncılık sektörlerinden bilgi teknolojilerine, çevre ve motor eğitiminden okul mobilyaları ve öğle yemeğine kadar 9 pavyonda dağıtılan 45 bin metrekarelik sergi alanında toplam 400 katılımcı (2023 edisyonuna kıyasla +%17) bulunuyor. Katılımcılar arasında çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, bilimsel ve kültürel yapı, üniversite, okul, dernek, şirket, vakıf ve müze yer alıyor.

Didacta Italia'nın 2024 baskısı, II. John Paul anısına Salesianların kurucusu, “gençliğin babası ve öğretmeni” Don Giovanni Bosco'ya ithaf edilmiştir. Düşüncesi: “Bu oğlanların her birinde iyiye ulaşılabilecek bir nokta var. Bir eğitimcinin görevi bu hassas akoru bulmak ve titreşmesini sağlamaktır.”

Didacta Italia, Firenze Fiera tarafından INDIRE'ın bilimsel ortaklığı ve Didacta International'ın işbirliğiyle düzenleniyor. Sergi, Prof. Giovanni Biondi tarafından koordine edilen ve aşağıdakilerden oluşan bir organizasyon komitesinden yararlanan çok üst düzey bir program sunuyor: Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı, İtalyan Üniversiteleri Rektörleri Konferansı, Toskana Bölgesi, Floransa Belediyesi. , Unioncamere, Floransa Ticaret Odası, ITKAM ve Destination Florence Convention & Visitors Bureau.

(Firenze Fiera basın ofisi ile işbirliği içinde)