Didacta Italia 2024'te de “Toskana öğretiyor”

Yapay zekanın zorluklarından Toskana BT sisteminin eğitim tekliflerine kadar. Nidi Gratis'ten eğitim kaynağı olarak sinema ve görüntülere kadar. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminden, Artırıcı Alternatif İletişim sayesinde İtalyan Anayasasını alfabetik dile erişimi olmayanlar için bile erişilebilir kılan ilk cildin sunumuna kadar.

Didacta Italia yedinci yılına ulaşıyor ve 2024'te Toskana Bölgesi de öncüler arasında yer alıyor: 6'sı bilimsel programda olmak üzere 32 etkinlik. ve Pr ESF+ 2021/2027 kaynaklarıyla oluşturulan Fortezza da Basso'nun Ghiaie Pavyonu'nun içinde 273 m2'lik bir alan.

Her zamanki gibi, “Toscana fa scuola”nın yeni baskısı, onu Bölgesel Okul Ofisi ile birlikte inşa eden POR FSE'nin yönetim otoritesi, bölgesel eğitim, öğretim, çalışma ve araştırma departmanı ve yönetimi tarafından düzenlenmektedir. , öğretmenler, Toskana Bölgesel İş Kurumu (Sanat), GiovaniSì, Fondazione Sistema Toscana, Bölgenin Braille matbaası.

Toskana Bölgesi alanı
Avrupa Sosyal Fonu kaynakları sayesinde bölgesel etkinlikleri ve bölgemizdeki okullarda mevcut olan mükemmelliği sergilemek için oluşturulan 273 m2'lik stant. Le Ghiaie Pavilion'un içinde 40 kişilik bir odanın yanı sıra konferanslar, seminerler ve sunumlar için 140 kişilik Eskrim Odası bulunmaktadır. Sektörlerin ve “Eğitim, Öğretim, Araştırma ve Çalışma” bölge müdürlüğünün personeli ve Pr Fse+ Yönetim Otoritesi personeli, Toskana Bölgesi Braille Matbaası, Avis Toscana mekanları tarafından canlandırılacaktır. , Bölgesel İstihdam Ajansı Arti'den, TRIO projesinden, otel ve tarım enstitülerinden kız ve erkek çocuklardan, Toskana ITS'den, gençlerin özerkliğine yönelik bölgesel proje olan Giovanisì ekibinden.

“Toskana öğretir”, Bölgenin programı
Didacta 2024'te “Toskana Okul Yapıyor” programını oluşturan 32 derinlemesine etkinlik bulunuyor: 19'u Le Ghiaie Pavilion'un toplantı odasında, 7'si Eskrim Odası'nda, 6'sı ise toplantının bir parçası olan seminer ve atölyelerden oluşuyor. fuarın bilimsel programı olup kredi veren bir eğitim faaliyeti olarak geçerlidir.

Ön planda, ilk olarak açılış gününde Yüksek Teknolojik Eğitim – Akademisi'nin bölgesel eğitim teklifi (9.30) ve Toskana Bölgesi'nin Özgür Yuvaları bölgesel projesine (12) adanmış Eskrim Odası'ndaki iki etkinlik var. öğleden sonra). Meclis Üyesi Nardini her ikisine de katılacak. Aynı gün meclis üyesi, yine Eskrim Odası'nda saat 16.30'da yapılması planlanan “Eşitlik için Eğitim – Cinsiyet ayrımını aşmak için bir araç olarak eğitim” etkinliğine ve İtalya Anayasası'nın ilk çevirisinin sunumuna da katılacak. Artırıcı Alternatif İletişim (Prato Bölgesel Destek Merkezi küratörlüğünde), temel Şart'ın alfabetik dile erişimi olmayanlar için bile erişilebilir olmasını sağlıyor.

Perşembe günü saat 10.30'da Eskrim Odası'nda “İkili çıraklık eğitiminin kalitesi: araçlar ve deneyimler” konusuna odaklanılacak ve meclis üyesi Nardini, Toskana, Lombardiya ve Puglia bölge yöneticileri, IRPET, INAPP, Toskana BT Vakıfları ve Daimi Üçlü Bölge Komisyonunun sosyal ortakları. Bölge standında merkezi eğitim kaynağı olarak görüntü dili ve sinemaya da yer verilecek: Perşembe günleri ilk olarak saat 13.30'da “STEM'den STEAM'e. Sinematografik Dilin Katkısı” bölgesel okul ofisi ve “Okul için Sinema ve İmgeler” (Cips) projesi ile gerçekleştirilecek ve ardından saat 17.00'de “Sinema ile Okul” gerçekleştirilecek. Fondazione Sistema Toscana ve Usr'un Magic Lanterns projesi ile Toskana okullarında görsel-işitsel dillerde eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik iyi uygulamalar ve bölgesel sinerjiler

Toskana Bölgesi ve Bilimsel Program
Bilimsel programda yer alan etkinliklerin tamamına yakını Palazzina Lorenese'nin seminer odalarında gerçekleştirilmektedir. 20 Mart Çarşamba günü saat 11:00'de “Öğretmeye dahil olma teknikleri ve araçları” ile başlayacaklar. Eğitim içeriklerinin seçiminden metinlerin erişilebilirliği için dillerin kullanımına kadar” başlıklı konuşmanın konuşmacıları arasında sosyal politikalardan sorumlu bölgesel meclis üyesi Serena Spinelli ve Braille alfabesini yazan I.Ri.Fo.R. Giada Pierallini yer alıyor. Toskana Bölgesi Braille Matbaası. Saat 14.00'te bölge okul ofisi ile birlikte “Uçak gücüyle. Kendini tanımak için kendine anlatmak ve anlatmak: Yetmediğini söylediklerinde” konulu eğitim Toskana Bölgesel Eğitim Ekibi için Anna Marsili ve Riccardo Barderi eğitmenleriyle birlikte kızların güçlenme kavramı üzerine konuşması. Saat 15.30'da TRIO projesi “Yapay Zeka ve İnsan Faktörü” konulu seminer. Eğitim, öğretim, çalışma, üniversite ve araştırmadan sorumlu bölgesel meclis üyesi Alessandra Nardini'nin katıldığı ve konuşmacılar arasında Pisa Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri doçenti Anna Monreale ve proje yöneticisi Gianvito D'Aprile'nin de yer aldığı eğitim için birlikte TRIO projesinin

Diğer üç toplantı ise 22 Mart Cuma günü yapılacak. Aynı zamanda, saat 12.30'da, Milli Eğitim Bakanlığı Toskana Bölgesel Eğitim Ekibinden eğitmenler tarafından yönetilen iki seminer: “Sosyal olmayan beceriler için üretken yapay zeka” ve “Diyalog ve saygı için okul ve bölge. Yaşamı geliştirmek için tartışma ve hizmet öğrenimi” Cinsiyet farklılıklarına karşı beceriler”. Bilimsel programda yer alan Bölge etkinliklerinin takvimi, saat 15.30'da Ghiaie Pavyonu'ndaki “Ben… KÜÇÜK BİLİM ADAMLARI”ndaki kapsamlı atölye çalışmasıyla sona eriyor. Ulusal Doğa Bilimleri Öğretmenleri Birliği (ANISN) ulusal başkanı Isabella Marini, Tania Meoni (Pisa bölgesindeki çocukluk bölgesel koordinasyonu için irtibat kişisi), ANISN eğitmeni Vanna Serani ile erken çocukluk döneminde bilimsel eğitim için sorgulama ve didaktik araştırma.

Toskana Bölgesi ve otel ve tarım enstitüleri
Spadolini Pavyonu – Çatı Katı'nda yer alan 48 m2'lik özel alanda, Toskana Bölgesi, Toskana Bölge Eğitim Ofisi ile yapılan işbirliği sayesinde otel öğrencileri tarafından düzenlenen ve hazırlanan yiyecek ve şarap etkinliklerine ev sahipliği yapacak ve Eğitim ve öğretimde iyi uygulamaları yaymak ve İkili Çıraklık bilgisini teşvik etmek için Toskana'daki tarım enstitüleri. İlgili okullar, okullar tarafından üretilen yiyecek ve şarapların tadımına katılacak. “Bottega delle scuola”da tadım için şarap satın almak mümkün olacak.