Etraf dostu ilkokulun suyu da elektriği de tabiattan

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Etraf dostu ilkokulun suyu da elektriği de tabiattan
İstanbul’da “Çevre Dostu Bin Okul” projesinin uygulanacağı 39 ilkokul ile bir anaokulundan birincisi olan Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda, öğrencilerin farkındalıklarını artırmak için “enerji”, “su”, “geri dönüşüm ve sıfır atık” temalarına yönelik uygulamalar yapıldı.

Okulun iç aydınlatma gereksinimini karşılamak maksadıyla çatıya 10 kilovat pik kapasiteli güneş gücüne dayalı elektrik üretim tesisi kuruldu. Bu sayede okulun iç aydınlatmasının tamamının beslendiği güneş panelleri, binanın toplam güç gereksiniminin yüzde 40’ını karşıladı. Yıllık 14 megavat/saat güç üretmesi hedeflenen bu sistemin, 3 yıl 7 ayda kendini amorti etmesinin planlandığı açıklandı.

Okulun çatısına da rüzgardan güç üretmek için 500 vatlık rüzgar türbini yerleştirildi. Türbin aracılığıyla elde edilen elektrikle okulun dış aydınlatma muhtaçlığı karşılandı. Güç verimliliği için okuldaki tüm aydınlatmalar tasarruflu LED’ler ve sensörlü lambalarla değiştirildi.

Okuldaki öğrencilerden “Enerji Takımı” da oluşturuldu. bu biçimdece öğrencilerin okullara kurulan sistemleri sahiplenmeleri ve okulda öğrendiklerini konutlarında de hayata geçirmeleri hedeflendi.

– Su tasarrufu da unutulmadı

Su tasarrufu maksadıyla yağmur suyu depolama sisteminin tesis edildiği okulun bodrum katına 16 ton kapasiteli depo yerleştirildi. Çatıdaki oluklarda biriken yağmur suyunun bir sistem aracılığıyla biriktiği depodaki su, bahçe sulaması ve paklık için kullanılmaya başlandı. Ayrıyeten, okulun lavabolarındaki tüm bataryalar fotoselli bataryalar ile değiştirildi.

Okulda, öğrencilerin elektrik ve doğalgaz ile su kullanmasını anlık olarak izleyebileceği, orta periyot raporları verebilen gösterge paneli de kuruldu.

Öğrencilere temel eğitim düzeyindeyken etraf şuurunu, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ait uygulamaları göstermek ve uygulatmak emeliyle martta tanıtımı yapılan “Çevre Dostu Bin Okul” projesinin İstanbul’daki 39 ilkokul ile bir anaokulunda uygulanması planlanıyor.

– Etraf dostu uygulamalar rol model olacak

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Bakanlığın, kentte belirlediği okullarda etraf dostu uygulamaları hayata geçirerek, öğrencilerde farkındalığı artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Yazıcı, projenin okulun kendi gücünü üretebilmesi, toplanan atık materyallerin dönüştürülmesi, kütüphanelerdeki kitaplıkların etraf dostu okul şuuruyla geliştirilmesi ve bunları destekleyecek bütün ekolojik sistemlerin yer aldığı biroldukça uygulamayı kapsadığını anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığının, etraf şuurunu geliştirecek müfredat çalışmaları da yürüttüğünü, etraf ve iklim değişikliğini müfredata eklediğini hatırlatan Yazıcı, bu kapsamda öğretmenlere gelişim çalışmaları içerisinde tertipli olarak etraf şuuru eğitimlerinin verildiğini kaydetti.

Yazıcı, projenin uygulama örneklerinin sunulduğu ve fizikî olarak çıktılarının görülebileceği bir çalışma olmanın yanı sıra bir eğitim faaliyeti de olduğuna dikkati çekerek, “Eğitim faaliyetinin uygulandığı okullarımız, her ilçemizde öbür okullarımız tarafınca model olarak görülecek ve bu okullardaki örnek uygulamaların başka okullarımıza yaygınlaştırılması sağlanacak.” dedi.

Dünyadaki yeni gelişmelerden etrafın olumsuz etkilendiğini vurgulayan Yazıcı, “Esas olan etrafla barışık uygulamalar yapmak, etraf dostu uygulamalar geliştirmek. Bu bağlamda da okullarımız, vereceği eğitim ve örnek çalışmalarla bu şuurun yaygınlaşmasında kıymetli katkı sağlayacak.” dedi.

– Güç verimliliği çalışmalarını meslek liseleri yürütecek

Proje kapsamında yenilenebilir güç konusunda okullarda yürütülen uygulamalara değinen Yazıcı, şöyleki konuştu:

“Buradaki uygulamalar, her okulun kendi gücünü kendisinin sağlayabileceği yeterliliğe ulaştırmaya dönük. Maksat, mevcut olan güçlerin, okulun tükettiği bütün enerjiyi hem öğrenciler tarafınca da izlenebilir kılmak birebir vakitte güç üretimine katkı sağlamak. Buradaki mevcut olan, okuldaki üretilen ve tüketilen güç, öğrenciler tarafınca panellerle gözlenecek. Yani o gün bu okulumuzda ne kadar güç üretildi ve ne kadar güç tüketildi? Öğrencimiz aslında kendi tükettiği güçle ilgili de güç tasarrufu noktasında bir şuur geliştirecek. Temel olarak buradaki işleyiş sistemi bunun üzerine kurgulanmış durumda. Yani bahsin daha hayli eğitimsel boyutunun öne çıkartılması gerektiği kanaatindeyim ancak kendi kendine yetebilmek ve yenilenebilir güç bağlamında çalışmak bunu destekleyen temel öge.”

İl Ulusal Eğitim Müdürü Yazıcı, güç verimliliği çalışmalarının, Ulusal Eğitim Bakanlığının istikamet verdiği mesleksel teknik anadolu liseleriyle gerçekleştirileceğini, bu okulların hem üretimin tıpkı vakitte eğitim çalışmalarının ortasında yer alacaklarını bildirdi.

Pilot okullardaki örnek uygulamalardan vakit içinde hayli daha güzel örneklerin gelişeceğini vurgulayan Yazıcı, Bakanlıkla birlikte etraf dostu uygulamaları bütün okullarda yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kelamlarına ekledi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.