Evlilik ve Sonlar

Evlilik, aile olabilmenin yasal koşulu sayılan bir olgudur. Evlilik birliği sık sık konuşulurken evlilik sonları bu kadar gündemde değildir…

Çiftlerin münasebetlerinin seviyesi ve aralığı bu noktada büyük değer teşkil etmektedir. İki farklı insanın kişiselliklerini koruyarak istekli bir biçimde ortak paylaşımda bulunma isteği olan evlilikte ortak paylaşım alanı oluşturabilmek için evlilik öncesi tarafların kişilik özelliklerinin, kültürel ve ekonomik denkliklerinin uygunluk sağlaması sağlıklı bir evliliğin birinci adımını oluşturur diyebiliriz. hem de kurulan istikrarın de hissesi büyüktür. İstikrarlı bir alaka için münasebete verilen emek, ilgi, sevgi dozlarının da benzerlik taşıması gereklidir.

EVLİLİKTE DOZ NASIL AYARLANIR?

Evlilik öncesi periyot doz ayarlamasını kestirebilmek için en gerçek tahlil yapılacak süreçtir. Evlenmedilk evvel ortak ilgi alanlarının varlığına, sohbet edebilme sürenize, karşılıklı isteklerin sağlıklı tartışılabileceği yerlere dikkat etmek gerekiyor. pek epeyce insan evlilik öncesi tanıma sürecinde gözlerini kısarak büsbütün duygusal açıdan bakarken evlilik devrinde gözler iki katı açılabiliyor… Gerekli olan bu durumun tam zıddının yapılmasıdır zira sevginin alışkanlığa döndüğü evrelerde bağlantıyı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek için gerekli olan vasıflar evlilik öncesinde keşfedilen ve en az yarı yarıya uyumlanan benzerliklerinizdir.

Aynı ortamda yaşamak için benzerlikler kadar farklılıklara saygılı bakabilmekte değer taşıyor, yani kendinize sık sık şu soruları sorabilirsiniz: Partnerimin var olan bu huyuna, davranışına, kanısına evlilikte de hürmet duyabilecek miyim? Kendimi ya da partnerimi değiştirme eforuna girmeden- fedakarlık tek taraflı bir kavram değildir- alakamızı sürdürebilecek miyim?

EVLENİNCE PARTNERİMİN BANA UYGUN OLMAYAN ÖZELLİKLERİNİ DEĞİŞTİRİRİM KANISI HAKİKAT MUDUR?

Bu fikir aslında evliliğe hazır olunmadığının delili niteliğindedir. Şayet eş adaylarından biri evlendiğinde değişim istiyorsa kendi kişiselliğini korumak lakin karşı tarafın kişiselliğine hürmet duymamaktadır. Bu sorun karşımıza “Benim isteklerim, benim gereksinimlerim, benim yaşamım…” döngüsünü getirebilir. Değiştirmek istediğiniz beşerle evlenmek aslında kendi sınırlarınızın yok olması ya da karşı tarafın sonları yok etme isteğidir. Kurulması gereken döngü ise; benim gereksinimlerim, eşimin muhtaçlıkları ve evliliğimizin gereksinimleri nelerdir? Sorusu ile direkt bağlantılıdır.

EVLİLİKTE HUDUTLAR NELERDİR?

Doğru hudut iki yetişkin için; ben kalarak, biz olabilme kaidesidir. Bireylerin kişiselliklerini kaybettiği, toplumsal statü olarak düşünülen, yalnızca duygusal ve fizikî çekimi ön plana alarak yapılan evlilikler, evlilik birliği içerisinde eşlerin kimi kişilik özelliklerini yok edebilmekte ya da eşlerden birinin hudut kavramı yok olabilmekte…

Değişim sancılı bir müddetçtir ve unutmayın değiştirseniz bile değişim yaşandıktan daha sonra partneriniz, yalnızca değişmesini istediğiniz tarafı ile değişmez… Bu durumun neticelerina katlanmak yetişkin bir bireyin isteği dahilinde olamayacak kadar yorucu, yıpratıcı olabilir.

Ya da tam aykırısını düşünelim değiştirilen -değişmesi için baskı yapılan- siz iseniz şayet bu kadar özverili davranmak ondan sonrasında ilginizde sizin yaşayacağınız tahammülsüzlüklere de niçiniyet verebilir.

Bunun yerine evliliğinizde ortak gayeler ve hayaller belirleyerek yol arkadaşlığı yapmak, kişisel farklılıklarınız ve ortak yönlerinizle daha kuvvetli bir yapı oluşturmak alakanıza düzgün gelecektir.

Sevgilerimle…