Fırında Pancar (Pazı)

Aslıhan2312

Co-Admin
Fırında Pancar (Pazı) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 bağ pazı yahut pancar
  • 1 tane orta uzunluk soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 5 tane yumurta
  • 1 su bardağı lor peyniri
  • 2 tepeleme yemek kaşığı tam buğday unu
  • 1 çay kaşığı tepeleme kabartma tozu
  • Tuz, karabiber, pul biber
Üzeri için

• Yarım su bardağı kaşar peynir rendesi
Fırında Pancar (Pazı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. İlk evvel pancarlarımızı yıkıyoruz. Bu zerzevata birtakım yerlerde pancar, kimi yerlerde pazı diyorlar. Şuan vakti imiş????.
  2. Pancarları yıkadıktan daha sonra bir süzgece alıp, suyunu süzüyoruz.
  3. Kuru soğanımızı soyup, küçük biçimde doğruyoruz. Ben el rondosunda doğradım.
  4. Büyükçe bir tencereye (30 cm genişliğinde idi benim tencerem) doğranmış soğanımızı alıyoruz ve zeytinyağında hafifçeçe solduruyoruz.
  5. Salçamızı da ekleyip soğan kavurma sürecine devam ediyoruz.
  6. Pancarları göz sonucu doğruyoruz, büyüklüğü kıymetli değil, ateşe girince ufalıyorlar.
  7. Doğradığımız pancarları soğanı kavurduğumuz tencereye alıyoruz üzerine baharatları ve tuzu ek edip bir iki sefer karıştırıyoruz.
  8. Pancarlarımız suyunu bırakıyor. Tencerenin ağzı açık biçimde biraz daha pişiriyoruz, suyunu çekmesi için.
  9. Yaklaşık 15 dakika daha sonra tenceremizi ocaktan alıyoruz birinci sıcağının çıkmasını bekliyoruz.
  10. Yumurta, un ve lor peynirli harcımızı hazırlıyoruz kabartma tozunu da katıyoruz ve koyu bir harç elde ediyoruz.
  11. Harcımızı tenceredeki pancara ekliyoruz ve karıştırıyoruz, yağlanmış 30 cm çapındaki tepsimize döküyoruz.
  12. Üzerine rendelediğimiz kaşar peynirini serpiyoruz.
  13. 200 dereceye ısıtılmış fırında kaşar peyniri eriyene kadar, 10 dakika kâfi olur, pişiriyoruz.pişirecek herkese afiyet olsun????.
Not*her kademesini detaylı bir biçimde anlattığım için uzun görünebilir fakat imali epeyce sıradan. Zerzevatları farklı biçimde yemeyi seviyorsanız bu tanım tam size göre.

• Ayrıca fazlaca yavaşça. Tam buğday unu,lor peyniri yerine istediğiniz unu ve peyniri koyabilirsiniz. Yumurta ölçüsü da sizin zevkinize kalmış tabi ki. Meskendeki herkes hayli beğendi????????.
Fırında Pancar (Pazı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı