Giani: “Geleceğin okulu için laboratuvar”. Nardini: “Tartışma için değerli bir fırsat”

Didacta Italia, 20-22 Mart tarihleri arasında Floransa'daki Fortezza da Basso'da kapılarını yeniden açıyor. Eğitim dünyasında inovasyona adanan ana ticaret fuarı, 1.780 etkinlik ve 400 katılımcıyla yedinci edisyonuna ulaşıyor. Bu yıl İtalyan akademik dünyasının da başrol oyuncuları arasında yer aldığı tüm haberler ve program, bu sabah Toskana'nın başkentinde Bölgesel Konsey Başkanlığı'nın merkezinde düzenlenen basın toplantısında sunuldu.

Üniversite ve Araştırma Bakanı Anna Maria Bernini ve Eğitim Müsteşarı Paola Frassinetti video bağlantısıyla konuştu. Eğitim ve Liyakat Bakanı Giuseppe Valditara'dan da videolu tebrik.

Her yıl Didacta Italia'yı tanıtan ve organize eden kuruluşların temsilcileri Palazzo Strozzi Sacrati Sergi Salonu'nda konuştu: Toskana Bölgesi Başkanı Eugenio Giani, eğitim, öğretim, çalışma, üniversite ve araştırmadan sorumlu bölgesel meclis üyesi Alessandra Nardini, başkanı Floransa Fiera Lorenzo Becattini, Floransa Belediyesi belediye başkan yardımcısı Alessia Bettini, INDIRE başkanı Cristina Grieco, Floransa Üniversitesi rektörü ve Rektörler Konferansı (Crui) delegesi, Floransa Genel Sekreteri Alessandra Petrucci'ye ders vermekle görevli. Floransa Ticaret Odası Giuseppe Salvini.

“Didacta aracılığıyla bile homojen, tek tip mesajlar başlatmak, sınırlamamıza yardımcı olacaktır; kazanmayı, okulu bırakmayı veya sizi geri dönüp yeniden başlamaya yönlendiren kötü seçimleri kastetmiyorum. Hata yapmaktan kurtuluruz, ancak eğer odaklı koordinasyon ve koordineli yönlendirme biçimleriyle bunlardan kaçınabilirsek, bu daha iyi olur.” Bu, Üniversite ve Araştırma Bakanı Anna Maria Bernini tarafından ifade edilmiştir; ona göre, “İnovasyon, başarının anahtar kelimesidir.” Bu yılki Didacta. Yenilikçi yönelim, aynı zamanda yenilik kelimesini hepimizi bir arada tutan şeyle, yani kızlarımızın, erkek çocuklarımızın, kızlarımızın ve erkek çocuklarımızın mümkün olduğu kadar erken bir aşamada yönlendirilmeye başlama olasılığı ile birleştireceğim. Yalnızca bireysel üniversitelerin eğitim tekliflerinin temsili değil, aynı zamanda konularda gerçek eğitim, yetenekleri, eğilimleri, yetenekleri ve eğilimleri ortaya çıkarabilecek bir eğitim olan bir oryantasyon”.

Bakan Giuseppe Valditara, “Didacta Italia'nın okullarda ve bu yıl ilk kez üniversitelerde inovasyon dünyasına adanmış en önemli ticaret fuarlarından biri olduğunu söyledi. Etkinliğin bu yedinci edisyonunun, Salesian okullarının kurucusu Don Giovanni Bosco figürüne adanması özellikle ilginçtir; bu, Bakanlığımın ruhuyla son derece tutarlı bulduğum bir seçimdir. Don Bosco'nun düşünceleri ve çalışmaları, her bir öğrencinin potansiyelini ve yeteneklerini ortaya çıkarmanın önemini öğretmektedir ve teknik-mesleki eğitimin değerlendirilmesiyle yakından bağlantılıdır. Bu nedenle göreve başladığımdan beri özel öğretmen ve rehber öğretmenin tanıtılması ve eğitimin kişiselleştirilmesi fikri gibi konulara dikkat ettim. Böylece öğrencinin şahsını merkeze alan 'anayasal okul' kavramı doğdu. Bu, her çocuğun bağlılıkla elinden gelenin en iyisini yapabileceği bir konuma getirilmesi fikrine dayanan gerçek ve gerçek demokratik Liyakat anlayışıdır”.

Müsteşar Paola Frassinetti, “Didacta, öğretimde inovasyonla giderek daha fazla alakalı bir etkinliktir” dedi. “Dijitalin tanınması, yorumlanması ve yönetilmesi gereken bir araç olarak düşünmemiz gerekiyor; bu, öğrenmenin daha fazla kişiselleştirilmesine olanak tanıyacak. Katılımı desteklemek ve aynı zamanda yeteneklerin ve mükemmelliğin değerlendirilmesinin yanı sıra yeni projelerin kolaylaştırılması için proaktif dijital ve yapay zeka.”

Başkan Eugenio Giani, “Geleceğin okulunun inşa edildiği Floransa'da Didacta gibi büyük bir laboratuvara bu edisyonda tekrar ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. “Eğitim, öğretim ve öğretim hükümet eylemimizin temel direkleridir, çünkü yeni, hazırlıklı ve nitelikli nesillerin kalkınmanın ve sosyal uyumun garantisi olduğunun bilincindeyiz. Bölge, bu edisyona zengin ve yapılandırılmış bir programla katılıyor; bu program sayesinde müdahalelerimizin iki amiral gemisini, yani Özgür Yuvalar projesi ve yıldan yıla genişleyen bölgesel ITS sistemimizi öne çıkarabiliyoruz. Şu andan itibaren Firenze Fiera'ya sunduğu hizmetlerin profesyonelliği ve kalitesi nedeniyle mükemmel ve davetkar bir etkinlik için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

“Büyük bir coşkuyla Didacta'ya dönüyoruz. Alessandra Nardini'nin altını çiziyor: Bizim için tanışmak, tartışmak, duyurmak ve öğretimde inovasyona ilişkin iyi uygulamaları paylaşmak ve eğitime ayrılan kaynakların maliyet değil yatırım olduğunu yinelemek çok değerli bir fırsat çünkü biz okulların bu konuda eğitime ihtiyaç duyması gerektiğine inanıyoruz. toplumsal bir yükseliş, bir özgürleşme motoru, eşitlik ve eşitliğin yeri, aktif vatandaşlık olun. Bu yıl ileriye doğru atılan birçok adımdan bahsedeceğiz; 'Özgür Yuvalar' projesini, çıraklık için kalite sözleşmesini, Toskana ITS sistemini destekleyen büyük yatırımları, cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratma projelerini ve 16/2009 'Cinsiyet Vatandaşlığı' Bölgesel Kanununun yeniden finansmanı ve Toskana okullarında Anayasa'nın incelenmesi ve derinlemesine analizinin teşvik edilmesiyle gerçekleştirilen stereotiplere karşı mücadele; Bu bağlamda, Şartımızı özel eğitim ihtiyaçları olan kız ve erkek çocuklar, İtalyanca konuşmayanlar ve özel eğitime ihtiyaç duymayan kız ve erkek çocuklar için erişilebilir kılan Anayasa'nın alternatif artırıcı iletişim diline çevrilmiş ilk versiyonunun sunumunu hatırlatmak istiyorum. henüz okuma-yazma biliyorum”.

Toplamda 1.780 etkinlik (2023 edisyonunun iki katından fazla) ve 400 katılımcının katılımıyla (son edisyona göre %17 artışla), 20-22 Mart tarihleri arasında yedinci edisyon olan Fortezza da Basso'da açılışa hazırlanıyoruz. Firenze Fiera başkanı Lorenzo Becattini, “İtalya'da okul eğitimi ve inovasyon konusundaki en önemli etkinlik olan Didacta Italia'nın en önemli etkinliği” dedi. “Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı, Indire, Toskana Bölgesi, Floransa Belediyesi ve organizasyon komitesinin tüm diğer üyelerinin desteği sayesinde büyüyen bir fuar” diye ekledi. her yıl evrensel bilgi ve kültürün kavşağında yer alan sergi merkezimize ve Floransa'ya, ülkemizdeki okulun yenilenmesinin sözcüsü olma görevini emanet ediyoruz”. Becattini, “Giderek daha 'akışkan' ve küreselleşen bir dünyada, eğitimden yeniden başlamanın, gerçekliğin eleştirel bir vizyonunu geliştirebilecek daha bilinçli bir toplumun yetiştirilmesi ve yetiştirilmesinde öğretmenlerin rolünün merkezi konumundan yararlanılmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Ve Didacta Italia, sektördeki tüm profesyoneller için kaçırılmayacak bir yıllık etkinliği, geleceğin vatandaşlarını inşa etmek için ayrıcalıklı bir yeri temsil ediyor”.

Belediye başkan yardımcısı Alessia Bettini'ye göre, “Floransa, Didacta'nın yeni baskısı ile eğitimsel ve didaktik yeniliğin merkezine geri dönüyor, eğitim panoramasının en iyilerini bir araya getiriyor ve eğitim ve ilgili meslekler konularında tartışmayı teşvik ediyor, bugünün ve yarının vatandaşlarını inşa etmeye her gün katkıda bulunan farklı kuruluşlar. Ortak taahhüt, yalnızca zamana ayak uydurmak için değil, aynı zamanda şehirler ve tüm ülke sistemi için çok önemli bir sektörün ihtiyaçlarını ve beklentilerini öngörmek için çağrılan bir eğitim sisteminin sürekli iyileştirilmesine yöneliktir.”

“INDIRE başkanı Cristina Grieco, Didacta Italia'nın 2024 baskısı için her zaman yeniliği hedefleyen zengin bir bilimsel program sunuyoruz. Kapsamlı atölye çalışmaları ve seminerler de dahil olmak üzere yaklaşık 350 eğitim etkinliğiyle müfredat ve metodolojilerle ilgili tüm konular ele alınmaktadır. Bu yıl da 0-6 yaş grubundan sanat sektörüne, yenilikçi okul kütüphanelerine kadar bölümler yer alacak. Ayrıca Yapay Zeka, STEM, tartışma ve metaverse konularına ayrılmış sınıflar da olacak. Ayrıca – Grieco şu sonuca varıyor – INDIRE standı Erasmus+, eTwinning ve Epale gibi Avrupa etkinliklerine ve okul oryantasyonu, kapsayıcı eğitim ve CLIL dahil olmak üzere çeşitli temalarla ilgili etkinliklere ev sahipliği yapacak”.

Giuseppe Salvini, “Okul dünyası ile iş dünyası arasındaki uyumun güçlendirilmesi önemlidir” dedi. “Günümüzde şirketler aradıkları profesyonel kişileri bulmakta zorlanıyor; bu zorluk ortalama %50'yi aşıyor ve BT ve yeşil uzmanlıklar gibi bazı sektörlerde bu oran %80'e ulaşıyor. Gençlere çalışmalarında rehberlik etmek bir önceliktir ve Floransa Ticaret Odası da Didacta'da olduğu gibi katkı sağlamaktadır”.

“Üniversitelerin Didacta Italia'ya katılımı, hiç şüphesiz, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı'nın ikna edici desteğiyle doğan etkinliğin 2024 edisyonunun ana yeniliğini temsil ediyor ve üniversiteler ve üniversiteler tarafından uygulamaya konulan yenilikçi öğretime yönelik somut kararlılığı temsil ediyor.” CRUI'nin bu konulara gösterdiği ilginin altını çizen rektör Alessandra Petrucci şunları ekledi: “Etkinlik, üniversite sektöründe test edilen ve diğer eğitim bağlamlarında benimsenip değerlendirilebilecek iyi uygulamaların paylaşılması ve paylaşılması için eşsiz bir fırsat olarak yapılandırılmıştır. . Üç günlük program, üniversitelerin katkılarıyla işbirliği içinde oluşturuldu ve karma öğrenmeden yapay zeka öğretim uygulamalarına ve genişletilmiş eğitim teknolojisiyle oluşturulan kapsamlı öğretime kadar en gelişmiş ve en ileri eğitim önerilerine odaklanan yuvarlak masa toplantıları, çalıştaylar, seminerler ve tartışmalar içeriyor. İtalyan Erasmus kapsamında gerçekleştirilen ilk projelere kadar gerçeklik teknolojileri. Ayrıca etkinlikte yirmiden fazla üniversite kendi stantlarıyla yer alacak; tabii ki üniversite ve okul dünyasının büyük ilgisini çeken konularda üç etkinliğin düzenlenmesine aktif olarak katkıda bulunan Florentine Üniversitesi de orada olacak”.