Herkes İçin Empati

Empati neydi? Empati anlamaktı! Karşındakinin yerine kendini koymaktı!

Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarken onun hislerini, fikirlerini, hislerini, dileklerini, isteklerini ve gereksinimlerini anlamaya çalışmaktı!

E koydum kendimi karşımdakinin yerine ne olacak ki ? bu biçimde de yaşarım ben ! diyenler olabilir.

Aslında bu iş için taa başa gidip oradan başlamalıyız.

Yani çocukluktan…

Yaşına uygun sorumluluk verilmiş, nitekim dinlenmiş ve anlaşıldığını hissetmiş, aklına takıldığını sorabilme hamasetini göstermesine imkan tanınmış çocuklar yetişkin olduğunda “Empati” kurabilen bireyler olabilirler.

Karşımızdakini anlamak için gayret gösterebilmek, öncelikli olarak kendimizi anlamaktan geçmektedir.

Kendini anlamakta tanımaktan…

Kişinin kendini tanıması, olumlu yahut olumsuz, kuvvetli yahut güçsüz, sempatik yahut sevimsiz üzere.. Her tarafıyla kendinin, benliğinin farkında olabilmek. Ayrıyeten bunları bilmek bireye daha kolay ve hızkı bir baş etme mahareti yahut stratejisi imkanı sunacaktır.

Kendini tanıyıp anladıktan daha sonra karşımdakini tanıyacağım.

Onu tüm özellikleri ve kendi öyküsü içerisinde değerlendirmeye çalışacağım. ondan sonrasında aslına bakarsan anladığımı ve pek epeyce düğümün çözüldüğüne şahit olacağım.

Tabi her vakit bu kadar harika bir tertipte işlemeyebilir bu sistem. İşlemediği noktada dönüp kendimize yanlışsız soruları sorabilmek lazım. kimi vakit işlememesinde bir hayır olabilir. Eksik, yanılgılı, aksak tarafı görmemizi, fark etmemizi kolaylaştırabilir.

Ben kimim ?

Ne hissediyorum ?

Ne istiyorum ?

Kendimden ne bekliyorum ?

Karşımdakini anlamak bana ne kazandıracak?

Daha uygun hissetmeyi

Kabul hissi

Daha sağlıklı bağlantı kurmayı

Önemsenmişlik hissi

İnançlı hissetme

Muhakeme marifeti

Sorun Çözme hüneri

Tahlil odaklı bir yapı

Toplumsal bağ mahareti

Daha fazla empati için ;

Dinlemek

Karşımızdaki kişiyi faal dinlemek. Dinlerken jest, mimik ve bedensel kimi hareketlerle dinlediğimizi belirten kelamlı yahut kelamsız tabirler kullanmak, husus ile ilgili sorular sormak ( merak), geri bildirim vermek

Farklı Fikirlere Açık Ol

Farklı cinste kitaplar, yeni bir lisan öğrenmek, yeni kültürler keşfetmek, yeni lezzetler tatmak, yeni bir hobi, yeni beşerlerle tanışmak

Düşün – Bekle – Konuş

söylemiş olduklerimizi kimi vakit başımızın ortasındayken süzgeçten geçirmek, trafik ışıklarını kullanarak kırmızıda durup düşünmek, sarıda düşündüğümüzü süzgeçten geçirmek ve yeşilde hazır olduğumuzu hissediyorsak konuşmak

Kendini Teşhis

Kendinde sevdiğin ve sevmediğin özellikleri yazmak, günlük tutmak, kuvvetli ve zayıf istikametlerini gözden geçirmek, kendini olduğu haliyle kabullenmek, kendimize orta ara ne hissediyorum ve ne istiyorum diye sormak, düzgün hissettiğinde neler yaparsın ?, Makus hissettiğinde neler yaparsın ? sorularını gözden geçirmek.