Hükümetin 6 ana başlıkta verdiği toplumsal yardımlarda yelpaze genişleyecek

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Hükümetin 6 ana başlıkta verdiği toplumsal yardımlarda yelpaze genişleyecek
– Hükümetin 6 ana başlık ve 49 kalemde yaptığı toplumsal yardımların kapsamı genişletilecek, dayanak ölçüsü artırılacak. Yapılan çalışmaların tamamlanmasının akabinde Cumhurbaşkanı Kabinesi’ne sunulacak yeni paketin ekimde kamuoyuna açıklanması öngörülüyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, aile bütünlüğünün korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahın artırılması istikametinde çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda “aile”, “engelli-yaşlı”, “barınma-gıda”, “sağlık”, “eğitim” ve “proje destekleri” olmak üzere 6 ana başlıkta, gereksinim sahiplerine takviyeler sağlanıyor. Hükümetin doğum yardımı, öksüz ve yetim yardımı, afet-acil durum yardımları, Toplumsal Ekonomik Takviye (SED), besin ve barınma yardımı, aşevleri, doğal gaz ve elektrik tüketim dayanağı, yaşlı ve engelli aylığı, kronik hastalık yardımı, kaideli eğitim yardımı ve anaokulu yardımının da ortalarında olduğu yaklaşık 49 kalemde toplumsal takviye paketleri bulunuyor.

Örneğin “aile” başlığı altında verilen doğum yardımı kapsamında gerekli kuralları taşıyanlara birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 lira ödeniyor. “Barınma-Gıda” başlığı altında 230 lira toplumsal ahenk yardımı, “eğitim” başlığı altında ilköğretimdeki erkek öğrencilere aylık 90, kız öğrencilere aylık 100 lira, ortaöğretimde erkek öğrencilere aylık 130 lira, kız öğrencilere aylık 150 lira koşullu eğitim yardımı yapılıyor.

Barınma-gıda başlığı altında muhtaçlık sahibi ailelere verilen elektrik tüketim takviyesi kapsamında 1 Ocak’tan itibaren 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazla kişilik hanelere de aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutarınca nakdi dayanak sağlanıyor.

Engelli-yaşlı başlığı altında verilen yardımlar kapsamında ise 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 1536 lira yaşlı aylığı, yüzde 40-69 ortası engelliler için 1226 lira, yüzde 70 ve üzeri engelliler için de 1840 lira engelli aylığı yardımı ödeniyor.

– Yeni toplumsal takviye uygulamaları eklenecek

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, güçten eğitime, doğal gaz dayanağından elektrik tüketim takviyesine kadar birfazlaca alandaki toplumsal dayanakların kapsamının genişletilmesi ve yardım ölçülerinin yükseltilmesi tarafında çalışma yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında lisana getirdiği toplumsal takviye paketi ile hem mevcut uygulamaların yelpazesi genişletilecek birebir vakitte yeni toplumsal dayanak uygulamaları eklenecek.

– 1,3 milyar lira ödeme yapılan Aile Takviye Programı’nda aile sayısı artırılacak

Aile Dayanak Programı ile gereksinim sahibi aileler, Temmuz 2022-Temmuz 2023 periyodunda hane ortasındaki kişi başına düşen gelir fiyatına bakılırsa farklı yardım fiyatlarıyla aylık dönemde destekleniyor. 450 ile 600 lira içinde değişen fiyatlarda olmak üzere en çok 10 ay mühletle ödenen Aile Dayanak Programı’ndan yararlanan aile sayısının yeni paketle artırılması öngörülüyor.

Program kapsamında bugüne kadar 1,6 milyon haneye toplumsal yardım ve dayanışma vakıfları aracılığıyla hak sahipliği verildi. Birinci basamakta başvurusu onaylanan 831 bin haneye toplam 427,9 milyon lira, geçtiğimiz günlerdeki ikinci etapta 882,7 milyon lira ödeme yapıldı. bu biçimde Türkiye Aile Dayanak Programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1,3 milyar lira ödeme gerçekleştirildi.

Hazırlanan yeni toplumsal yardım paketi ile çocuklara yönelik eğitim yardımına, çocuğu olan hanelere nakit yardımı üzere başlıkların da eklenmesi planlanıyor.

İki bakanlıkça yürütülen çalışmalar sonunda ortaya çıkacak taslak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne sunulacak.

Kabinede yapılacak değerlendirmeler kararında toplumsal yardımlarla ilgili tablo güncellenecek. Yeni uygulamalar ve kapsama dahil edilenleri içeren çalışmanın bilgilerinın ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanması öngörülüyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.