İçişleri’nden sıhhatte şiddete yerinde müdahale

ANKARA (İGFA) – Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının engellenmesi maksadıyla Türkiye genelindeki 330 sıhhat kuruluşundaki 15 bin 536 özel güvenlik nazaranvlisine eğitim vermek için çalışma başlattı.

Başkanlığın, kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette çalışan özel güvenlik bakılırsavlilerinin genel kolluk kuvvetleriyle tesirli irtibat, iş birliği ve uyumunu sağlamak, cürmü oluşmadan önlemek, meydana gelen olaylardan genel kolluğun en seri biçimde bilgisi sahibi olmasını sağlamak hedefiyle başlatılan Genel Kolluk-Özel Güvenlik İşbirliği ve Entegrasyonu (KAAN) uygulaması kapsamında yaptığı kontrol ve eğitim faaliyetleri sürüyor.

Uygulamanın birinci kademesinde özel güvenlik müsaadesi verilen ve kent hastanelerinin haricinde kalan özel güvenlik müsaadesi almış kamu ve özel kesime ilişkin tüm sıhhat kuruluşlarındaki özel güvenlik bakılırsavlileri ve genel kolluk işçisine eğitim verildi.

Bu kapsamda özel güvenlik bakılırsavlileriyle bir arada ilgili genel kolluk çalışanı içinde KAAN uygulamasıyla oluşturulan ilgi ve iş birliği süreçleri yerinde incelenerek, gereksinim duyulması halinde geliştirilmesi tarafında önlemler alınacak.

bu biçimdelikle hastanelerde bakılırsavli özel güvenlik vazifelileri ile genel kolluk işçisinin daha koordineli çalışmasıyla, sıhhat çalışanlarına yönelik yaşanabilecek şiddet olaylarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Özel güvenlik bakılırsavlilerinin daha verimli çalışmaları ve meydana gelebilecek olaylara aktif müdahalede bulunması da hedefleniyor.

Yerinde İnceleme ve Eğitim” faaliyeti kapsamında 32 vilayette Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı takımında bakılırsavli polis başmüfettişlerince, kalan 49 vilayette ise Vilayet Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerince inceleme ve eğitim yapılıyor.

Şu ana kadar Polis başmüfettişlerince 28 ildeki 194 hastanede misyonlu 4 bin 975 özel güvenlik bakılırsavlisi ile Vilayet Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerince 26 vilayetteki 63 hastanede nazaranvli 1459 özel güvenlik gorevlisine yönelik “Yerinde İnceleme ve Eğitim” faaliyeti tamamlandı.

İş Birliğinin Artırılması Hedefleniyor

Kontrollerde hastanelerde misyonlu özel güvenlik bakılırsavlileri ile genel kolluğun üst seviyede entegrasyonu ile iş birliğinin artırılması, gerçekleşen hadiselerden genel kolluğun KAAN uygulaması kapsamında acilen bilgilendirilmesi, asayiş ünitelerince, sıhhat tesislerinde güvenlik denetimlerinin artırılması ve özel güvenlik nazaranvlilerinin güvenlik şuurunun zinde tutulması amaçlanıyor.

Öte yandan, özel güvenlik bakılırsavlileri ve genel kolluğa, hastanelerde yaşanabilecek olaylara müdahale stili, kabahatin önlenmesi ve hasta yakınlarıyla irtibat kurulması, güvenlik yapılandırmalarının faal ve gerçek biçimde kurgulanıp kurgulanmadığının kıymetlendirilmesi ile meydana gelen olaylarla ilgili tahliller yapılarak güvenlik önlemlerinin elde edilen bilgiler doğrultusunda planlanması hedefleniyor.

Ayrıca sıhhat kuruluşlarında kullanılan “Hastane Acil Durum Kod Yapısına” uygun yeni güvenlik konsepti çerçevesinde gerekli güvenlik önlemlerinin aldırılması, risk tahlilleri doğrultusunda hastanelerin güvenlik ünitelerinden sorumlu bireylerin bilgilendirilmesi, hastane idarelerinin güvenlik süreçlerinde aktif rol almasının sağlanması için çalışmalar devam ediyor.

Yerinde inceleme ve eğitim faaliyetleri kapsamında kalan 27 vilayetteki 73 sıhhat kuruluşuna yönelik çalışmalar sürüyor.