İnsanlara ”Hayır” Demek

Biroldukça danışanımla “sınırlar” üzerine konuşuyoruz.. Hem onlardan birebir vakitte etrafımdan duyduğum birtakım korkular var insanlara “hayır” diyebilme ile ilgili.. Doğruyu söylemek gerekirse, kimi vakit benim de bu noktada zorlandığım durumlar olabiliyor.

“Ya ‘hayır’ dediğimde beni eskisi kadar sevmezse?”

“Ya ‘hayır’ dediğimde beni terk ederse?”

“Ya ‘hayır’ dediğimde bencil birisi olduğumu düşünürlerse?”

şeklinde kimi soru işaretleri başımızda oluşabiliyor.

kimi vakit insanları kırmamak ve onları üzmemek için kendimizi kırıp üzebiliyoruz. Aslında kendimize birden fazla vakit haksızlık ediyoruz.

Örneğin; işten yeni çıktınız ve epey yorgun hissediyorsunuz. Bir an evvel konuta gidip yatağa kendinizi atıp dinlenmek için can atıyorsunuz. Apansız telefonunuz çalıyor ve bir dostunuz dışarı çıkmak için teklifte bulunuyor size. Siz sanki kabul etmezsem küser mi diye düşünerek dışarı çıkıyorsunuz. Ve yorgunluğunuza daha hayli yorgunluk katıyorsunuz. Hem dostunuzla geçirdiğiniz andan keyif alamıyor, birebir vakitte sonraki gün daha yorgun bir biçimde işe gittiğiniz için randıman alamıyorsunuz. bu türlü düşündüğümüzde aslında en çok kendinize ziyan vermiş oluyorsunuz. meğer dostunuza yorgun olduğunuzu açıklayarak reddetseydiniz tahminen o da sizi anlayışla karşılayacak ve size alınmayacaktı… Üstelik bu durumu daha müsait olduğunuzda telafi etme talihiniz da var. Lakin kimi anların telafisi yok.

Birine “hayır” demek, sizi bencil bir insan yapmaz. Şayet birine “hayır” söylemiş olduğinizde sizden uzaklaşıyorsa aslına bakarsan hayatınızda bulunmaması gereken birisi olduğu manasına da gelebilir kimi vakit.

Birine “hayır” diyebilmek, insanların size daha fazla hürmet duymasını ve sonlarınıza girmeme noktasında dikkat etmesini de sağlar. hem de kendinize olan saygınızın ve verdiğiniz bedelin de artmasına niye olur.

İnsanlara hudut koymakta kuvvetlik çekiyorsanız bununla alakalı kitaplar okuyabilirsiniz. Psikonet Yayınları’nın “İyileştiren Sınırlar” ve İrtibat Yayınları’nın “Hayır Demeyi Bilmek” isimli kitaplarını öneririm.

Eğer tüm bunlara karşın hala zorlanıyorsanız psikoterapi takviyesi alabilirsiniz.