İslam Memiş’ten ‘Gram Altın’ İçin 5 Kademeli Öngörü

dunyadan

Global Mod
Global Mod
İslam Memiş’ten ‘Gram Altın’ İçin 5 Kademeli Öngörü
“Altın ve gümüş için alım vakti geldi mi?” başlıklı görüntüsünde İslam Memiş, borsa, gram altın, gram gümüş, dolar ve euro değerlendirmeleri yaptı. “Bu hafta borsa, döviz ve altın-gümüş meblağlarında hangi gelişmeler yaşandı? Altın ve gümüş fiyatlarında düşüş devam eder mi? Bu soruların cevabını vermeye çalışacağım” diyerek kelamlarına başlayan Memiş, borsa için beklediği tepeyi deklare etti.

İSLAM MEMİŞ BORSADA TEPE BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

“Borsa İstanbul günü 4995 puan, yani yüzde 5.12’lik kıymet artışı ile tamamladı. Borsa tarafında bu hafta yaşanan sert düşüşlerle bir arada neler olduğunu anlatmıştım. Yaklaşık bir aydır borsa tarafındaki arkadaşlarımızın, 5300’e kadar yükselince, dikkat edin demiştim. Geri çekilme mümkün olabilir ikazlarım vardı. Toplumsal medya algısı ile Türk borsasını kötülemek için de çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi. Ben size bir yatırımcı olun, cebinize odaklanın, piyasaların duygusu yoktur demiştim. Düşüşler de orta ve uzun vade için epeyce yeterli fırsatlar sunuyor. Bundan daha sonra borsa ne olursa olsun, endeks tarafını değil, üstteki direnç düzeyine nazaran maksat belirledik. Bu 6 aylık süreçte neler olabilir, sert düşüşler olabilir, sert düşüşler olabilir, bu fiyat değişimlerine kalmayacağız. Borsa tarafında orta ve uzun vadeli öngörülerim müspet tarafta devam ediyor. 6500 puana kadar yıllık bazda yükseliş öngördüğümü de açık yüreklilikle söylüyorum.”

DOLAR niye YÜKSELDİ? İSLAM MEMİŞ’TEN AÇIKLAMA

Dolar TL kuru 18.82 düzeyinde ekranlarda. Özgür piyasalarda 19 liraya yerleşen bir dolar kuru var. 19 altında bir sayı olmasını önemsediğimiz de açıklamıştım. Dolar niye yükseldi? Zira dolar endeksi 102 düzeyinin üzerine yükseldi. Fed Lideri Powell’ın açıklamasının akabinde geri çekilmişti, süratli toparlandı. Yükseldiği için dünya genelinde dolar paha arttı. Yurt içi piyasalarda da kıymet artışı gördük.

Euro TL ekranlarda 20.44, özgür piyasalarda 20.72-84 aralığında. Geniş bant aralığı var. Euro dolar paritesinde de 1.1032’yi gördük. Fakat euro/dolar paritesine dikkat edin, sıhhatsiz yükseldi ikazlarım vardı. Geri çekilebilir. 1.0857 düzeyine de geriledi. Bu düşüşler devam edebilir diye iddia ediyorum. Orta ve uzun vadeyi bekleyebilen, 1 puanlık düşüşü umursamayanlar, paritede asıl maksadın 1.12 ve devamında 1.15 düzeyi olabileceğini söz ettim. 1.15’i bekleyenler için bir fırsat sunuyor.

GRAM ALTIN niye DÜŞTÜ, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Ekranlarda yüzde 2 bedel kaybı var gram altında. 1140 lira ekranlarda (3 Şubat). Hür piyasalarda 1160-1168 lira aralığında bir gram altın TL var. Bu hafta yeni rekorunu test eden bir gram altın vardı. Fed Lideri açıklamasından daha sonra, yani evvelki gün 1198’e kadar yükselmişti. Gram altın tarafında ons altın niçinli düşüş beklediğimi, buraların alım düzeyi olmadığını da tabir etmiştim. 1850-1900 dolar aralığında kaça tekabül ediyorsa ons altın, oralardan almanın mantıklı olduğunu söz etmiştim. Gram altın 1 günde tam 30 lira paha kaybetti. Beklediğimiz düşüşler de bir manada gerçek oldu.

GRAM ALTINDA TEPE BEKLENTİLERİNİ TEK TEK SIRALADI: 5 KADEME…

İslam Memiş, gram altınla ilgili değerlendirmelerine tepe beklentilerini ise şöyleki sıraladı:

Biz arkadaşlarımızda 1166 lira düzeyinden bu alım işimizi bitirdik. bir daha yıllık öngörülerimi söz ediyorum. Bir değişiklik yok. 1200, 1280, 1350, 1450 ve 1550 sayılarını bekliyorum. Bilhassa agresif yükselişleri hazirandan daha sonra bekliyorum. Gram altın TL fiyatında, yarın olabilir, pazartesi olabilir, düşüşlerin kalıcı olacağını kestirim etmiyorum. Kısa vadeli düşüşlerin de kalıcı olmayacağını varsayım ediyorum. Dikkat etmekte yarar var.

“BİZ ALTINDA 2023 İÇİN ALIM İŞİMİZİ BİTİRDİK”

Ons altın 1875 dolar düzeyinde. Beklediğimiz düzeyler geldi. Ons altın 1950’ye kadar yükselmişti. Powell’ın açıklamasından daha sonra yükselmişti, arkadaşlar dikkat demiştim. 1850-1950 aralığında fiyatlama karşımızda olabilir demiştim. Bu bant aralığında kademeli alabilirsiniz, benim nazarımda 1850 taban düzeyi. ABD’de tarım dışı istihdam verisi belirtildi. Beklentinin çok üzerinde belirtildi ve dolar endeksi kıymet kazanınca altın ve gümüşte de beklediğimiz sert düşüşler gerçekleşti. Biz orta ve uzun vadeli bir yatırımcı olduğumuz için artık 1850 dolar altına bakmıyoruz, 2000 dolar üstündeki ataklara bakıyoruz. O yüzden de beklemeye devam ediyoruz. Biz 2023 yılı için altın tarafında alım işimizi bitirdik. Siz nasıl takdir edersiniz, onu bilmiyorum.

GÜMÜŞTE YENİ SİYASET: AL-YAT

İslam Memiş, gümüşle ilgili olarak ‘al-yat’ siyasetine dikkat çekip şunları söylemiş oldu:

“Gümüşün ons tarafında 22.80 dolar düzeyini zikrediyorum. 23 doları da gördüğü vakit dedim ki aşağıda biraz daha alımımız var. Doları olanlar, rasyo yüksek olduğu için altınla gümüş almak isteyenlere de buranın fırsat olduğunu söz ettim. 22.50 dolar altına düşüş beklemiyorum gümüş onsunda. Artık üst istikametli hareketleri takip edeceğiz. 30 dolar kırıldıktan daha sonra amaç olarak 40 doları bekleyeceğiz.

Gram tarafında 13.90 görüyoruz fakat bankalar ve Kapalıçarşı’da 14 altında gümüş gramı yok. Elime para geçtikçe alıyorum. Ne vakit ki 20 lira düzeyine yükselir, farklı bir emtiaya geçmek için tasarrufumu değerlendiririm lakin 20 lirayı görmeden de alım satım yapmıyoruz. Al yat yapıyoruz.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.