Juventus’tan dev zarar!

Bardakci

Yeni Üye
Serie A gruplarından Juventus’un, 2021-2022 dönemini 238 milyon euro civarında ziyanla kapattığı bildirildi.
İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran, siyah-beyazlı kulübün stadı Allianz Arena’da yapılan kulüp hissedarları toplantısında mali durum masaya yatırıldı.
Hissedarlar, kulübün haziran ayında daha sonra eren 2021-2022 mali döneminde 238 milyon avro civarında ziyan ettiğine yönelik mali tabloları onayladı.
2011’den 2020’ye kadar üst üste 9 dönem şampiyon olan Juventus, Serie A’da son iki yıldır dönemi 4. sırada tamamlayabildi.
Juventus’un Torino Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü mali yolsuzluk soruşturmasının merkezinde yer alması sebebiyle 28 Kasım’da idare heyetiyle bir arada 12 yılın akabinde istifa eden eski Lider Andrea Agnelli, hissedarlara hitap etti.
Agnelli, kulüp başkanlığından istifa etmesinin kendisi için kolay bir karar olmadığını belirterek, “Saha ortasında ve haricinde en uyguna ulaşmak için elimden gelenin en düzgününü yaptım. olağanüstü sonuçlar elde ettik. Bu karar, inançla ve tam bir sükunet ortasında aldığım bir karar oldu. Ben şahsen bu senelerda düzgün iş çıkardığımıza ve de hakkımızdaki argümanların haklı olmadığına inanıyorum. bir daha de kulübün çıkarlarını müdafaaya devam etmenin ve geri çekilmenin uygun olacağını düşündüm. Bu niçinle Juventus her şeydilk evvel gelir. Sonuna kadar.” tabirlerini kullandı.
“Prisma” soruşturması
Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mayıs 2021’de başlatmış olduğu ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 periyodu mali hesaplarının incelendiği “Prisma” isimli soruşturma çerçevesinde, kasım 2021’de ve mart 2022’de kulübün Torino, Milano ve Roma kentlerindeki ofislerinde aramalar da yapılmıştı.
Siyah-beyazlı kulüpte kelam konusu periyotta yer alan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafınca soruşturma çerçevesinde detaylarıne başvurulmak üzere söze çağrılmıştı.
Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 periyodu mali hesaplarında bilhassa futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız çıkar, eksik ya da yanlış beyan üzere mali usulsüzlükler tespit ettiği belirtilmişti.
Başsavcılığın soruşturmasını geçen ekim ayında tamamlamasına ek olarak, bu sürece dair tespit edilen eksikliklerin, kulüp idaresini istifaya götürdüğü, Agnelli ve idaresinin kulübün çıkarlarını korumak için istifa sonucu aldığı basına yansımıştı.
Juventus Lider Agnelli, Lider Yardımcısı Pavel Nedved, İcra Konseyi Lideri Maurizio Arrivabene başta olmak üzere bütün idare heyeti 28 Kasım’da istifa etmişti.
Exor Holding, Agnelli’den boşalan kulüp başkanlığına muhasebeci Gianluca Ferrero’yu getirmişti.
UEFA da 1 Aralık’ta mümkün finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali münasebetleriyle İtalya grubu Juventus hakkında soruşturma başlatmıştı.
Torino Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) da sportif açıdan daha evvel kapattığı haksız sermaye karı ve transfer bedellerini farklı göstermeye yönelik soruşturmasını, Juventus ve 8 kulüp için 22 Aralık’ta bir daha başlatmıştı.