Kanada’da Geçen Yıldan Kısa Hikayeleri Raporlama

Abide

Üye
Ekim ayında North Spirit Gölü. Kredi… The New York Times için Amber Bracken

Toronto’dan The Times muhabiri Vjosa Isai ve Ottawa’da yaşayan Kanada muhabiri Ian Austen, geçen yılki iki unutulmaz habercilik deneyimini anlatıyor.

Geçen Aralık ayında, Şef Emily Whetung ile kendi topluluğundaki suya erişim krizi hakkında röportaj yapmak için Ontario, Peterborough yakınlarındaki Curve Lake First Nation’ı ziyaret ettim. Curve Lake, Kanada’nın rezervlerde güvenli içme suyuna erişimi sağlamadığı için First Nations’a karşı yasal yükümlülüklerini ihlal ettiğini iddia eden, o ay karara bağlanan bir toplu davadaki üç baş davacıdan biriydi.

Bundan neredeyse bir yıl sonra, birçok Yerli rezerviyle ilgili kalıcı kaynar su tavsiyeleri hakkında rapor vermeye devam etmek için North Spirit Lake First Nation adlı uzak bir topluluğa gittim.

(Yazıyı buradan okuyabilirsiniz: Uygun Olmayan İçme Suyu İle Kanada’daki Yerli Topluluklar Zorluklar Taşıyor)

Curve Lake’e ulaşmak, Ontario’nun doğuya giden 400 serisi otoyolunda iki saatlik bir araba yolculuğuydu, ancak Ekim ayında Toronto’dan North Spirit Lake’e gitmem üç uçuş sürdü.

Fotoğrafçımız Amber Bracken, Edmonton’dan yolculuk yaptı ve asfaltta tilkiler tarafından hem zevkle hem de biraz endişeyle karşılandık.

Kanada’nın şimdiye kadar bulunduğum en uzak kuzeyi ve haber gezimin en unutulmaz anlarından biri Thomasine Meekis ile tanışmaktı.

Bayan Meekis, bir gençken ıssız rezervdeki ilk yolların araştırılmasına yardım etti ve bir gaz lambasının yanında iskambil oynarken telefonun çaldığını ilk kez duyduğu anı hatırlıyor, bu da gelecek modernitenin işaretleri.

Video oyun konsolları ve sanal gerçeklik kulaklıkları, Elon Musk’ın uydu internet şirketi Starlink’e devlet destekli yüksek hızlı bağlantının ortaya çıkmasıyla, rezervdeki kart destelerinin yerini aldı. Ancak avlanma, tuzak kurma, balık tutma ve karada ve doğal su sistemlerinde yaşama geleneklerini yaşatmak Bayan Meekis için önemlidir.

“Çocuklarıma bunu nasıl tarif ettiğim, onların her iki dünyada da nasıl yürüyeceklerini bulmaları gerektiğidir” dedi bana.

Göl suyunun beş galonluk kovalarda taşındığı günlerin, su arıtma tesisi 1999’da inşa edildiğinde sona ermesi gerekiyordu. Bunun yerine, topluluk 2001’den beri su kaynatma danışmanlığı altında. İçilmesi güvenli kabul edilmeden bir dakika önce.

Yine de Bayan Meekis ve kızı Casey, 2018’de E. coli kaptı. Casey’nin ateşi 105,8 Fahrenheit dereceye ulaşan tıbbi olarak bir hastaneye kaldırıldı.

Bayan Meekis’te beni etkileyen şey, kendi ifadesiyle, rezervinin karşılaştığı zorluklara rağmen her iki dünyada da yürüme kararlılığı.

“Ev her zaman burada olacak. North Spirit Lake eteğini kaldırıp gitmeyecek,” dedi bana. “Toplumumda ve ülkemdeyken aileme bağlı hissediyorum.”

— VJOSA ISAI

Şubat ayında Ottawa’da bir protestocu, diğer göstericilerin yönelmesini istediği otoyolu işaret etti. Kredi… Ian Austen/New York Times

Şubat ayının büyük bir bölümünde Ottawa şehir merkezinin büyük bir kısmını kapatan kamyon ablukası sırasında, normalde kapalı olan Fairmont Chatêau Laurier’i ofis olarak kullanmam için bana bir oda kiralamaya ikna ettim. Diğer şehirlerden meslektaşlar ve The Times için görevlendirilen fotoğrafçılar daha sonra, dışarıdaki kamyon kornalarının sesi ve aşağıdaki sokaktan gelen “özgürlük” çığlıkları eşliğinde, büyük ölçüde boş salonlarında bana katılacaklardı.

Yollar kapalı ve otobüsler yeniden yönlendirilmişken, her gece eve yaklaşık üç kilometre yürüdüm ve her sabah yaya olarak döndüm. Bu bana gürültüden biraz kurtulma ve ablukayı değerlendirme şansı verdi.

Dünyanın dikkatini en çok çeken görüntüler, binlerce insanın protesto için akın ettiği hafta sonlarına aitti. Bu insanların çoğu, muhtemelen çoğu, siyasi bir açıklama yapmaktansa asi, kontrolden çıkmış bir sokak partisinin parçası olmakla daha çok ilgileniyor gibiydi.

Hafta içi sabahları çok daha gelişigüzel bir sahneydi. Temizlenmemiş kar, yolların ve kaldırımların çoğunu haince kayganlaştırdı. Dizel egzoz dumanı ve dökülen yakıttan oluşan keskin bir karışım havayı doldurdu. Protestocular erken kalkanlar değildi, bu da sokakları genellikle harap olmuş kamyonlar için terk edilmiş, kaotik bir park yeri gibi gösteriyordu.

Ancak ablukanın 11. gününün sabahında alışılmadık bir hareketlilik sezdim. Normalde Trans-Kanada Otoyolu ile Quebec köprüleri arasında yoğun bir rota olan Kent Caddesi üzerindeydi. Kent’in çoğu, lüks apartman dairelerinden toplu konutlara kadar değişen irili ufaklı apartman bloklarıyla kaplıdır.

İleride bir adam, protestocuların yolu kapatmak için bıraktığı bidonları, katlanır sandalyeleri ve diğer küçük nesneleri tekmeliyordu. Muhtemelen geç uyuyanları uyandırmak için, kükreyen bir sesle, protestoculara hoş geldinlerini fazlasıyla aştıklarını ve artık gitme zamanının geldiğini söylüyordu.

Sonunda, sokakları temizleme yöntemlerinden ve şehirden defolun mesajının altını çizmek için şiddetle müstehcen sözler kullanmasından rahatsız olan küçük bir protestocu grubu tarafından kuşatıldı. Bir kadın hızla bir telefon çıkardı ve kayda başladı.

Onları uzaklaştırdıktan sonra, adam ve ben konuştuk. Bana, komşularının çoğu gibi gürültü, kirlilik, taciz ve protestoların genel olarak aksamasıyla dikkati dağılmaya ve bitkinliğe sürüklenen bir federal devlet memuru olduğunu söyledi. (Bana adını verdi, ancak aylar sonra, notlarımda kimliğinin açıklanmasını kabul edip etmediği net değil.) Yanımızda, kötü kokulu siyah bir bulutla güneşi geçici olarak kapatan bakımsız motoru kükredi. Sigara içmek.

Protestoya karşı yaptığı tirad bir kerelik bir olay değildi. Adam bana bunun yeni sabah ritüeli olduğunu söylediğinde, bir protestocu kargaşa ablukasının şehrin sakinlerine getirdikleri için özür dilemek üzere yanımıza geldi.

Ancak protestocu, kesintiye gerekçe olarak aşılar hakkında bazı yanlış bilgiler sunmaya başladığında, tulumlu iri yarı bir adam geldi ve aniden özür dileyen adama devam etmesini ve gazetecilerle konuşmamasını emretti. Savaş çığlığı olarak “özgürlük”ün kullanıldığı bir protestoda bile ifade özgürlüğünün sınırları varmış gibi görünüyordu.

— IAN AUSTEN

Trans Kanada

Mani Soleymanlou, Montreal’de Kredi… The New York Times için Renaud Philippe

• Mani Soleymanlou oyunculuğa başladığında kendisine İslami isimlerle taksi şoförü ve kapıcı rolleri teklif edildi. Nori Onishi, bu haftaki Cumartesi Profili’nde, artık Coco adında bir polis olarak rol alması, değişen Quebec’te daha geniş değişimlerin göstergesi olduğunu yazıyor.

• Ian Austen, Alberta’nın eyaletin karşı çıktığı her türlü federal yasa ve düzenlemeyi görmezden gelmesine izin verecek bir yasa tasarısını onaylayarak batı ve doğu Kanada arasındaki uzun süredir devam eden ayrılığı hızlandırdığını yazıyor. Bazı eleştirmenler, hareketi ülke hükümetinin temel dokusuna yönelik anayasaya aykırı bir tehdit olarak nitelendirdiler.

• Ocak ayından itibaren Kanada, çoğu yabancının iki yıl boyunca konut mülkü satın almasını yasaklayacak.

• Saygıdeğer Kanadalı halk şarkıcısı Ian Tyson öldü. 89 yaşındaydı.

• Noel hafta sonu boyunca bir kar fırtınası binlerce Kanadalıyı elektriksiz bıraktı. Britanya Kolumbiyası’nda buzlu yol koşulları, dört kişinin ölümüne ve düzinelerce kişinin ağır şekilde yaralanmasına neden olan bir otobüs kazasında bir faktördü.

• Daha çok Tory Lanez olarak bilinen Kanadalı rapçi Daystar Peterson, Los Angeles jürisi tarafından 2020’de bir tartışmanın ardından sanatçı arkadaşı Megan Thee Stallion’u her iki ayağından vurmaktan suçlu bulundu. sınır dışı edilebilirdi.

• “ABD Takımına gelmenin benim için, kariyerim ve performansım için en iyi karar olduğunu biliyordum. Hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri için Olimpiyat altın madalyası kazanan ilk atlet olan yarış kızağı Kaillie Humphries, “Benim için zihinsel ve fiziksel olarak güvenli bir yerde olmak çok önemliydi” dedi. Bayan Humphries, zihinsel ve sözlü taciz şikayetlerinin ardından Kanada ekibinden ayrıldı.
Windsor, Ontario doğumlu Ian Austen, Toronto’da eğitim gördü, Ottawa’da yaşıyor ve son 16 yıldır The New York Times için Kanada hakkında haber yapıyor. Onu Twitter’da @ianrausten’de takip edin.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada’daki olaylar hakkındaki düşüncelerinizi almak için can atıyoruz. Lütfen bunları [email protected] adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Arkadaşlarınıza iletin ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.