Kanada’nın Büyüyen Dil Çeşitliliği

Abide

Üye
Kanada, bir asırdan fazla bir süre önce ana dilleri üzerine veri toplamaya başladığından beri ilk kez, rekor sayıda Kanadalı, İngilizce veya Fransızcayı ana dilleri olarak saymıyor.

Yeni yasalar Quebec’teki dil gerilimlerini yeniden canlandırdı. Kredi… New York Times için Nasuna Stuart-Ulin

Kanada’yı “zengin dil çeşitliliğine sahip bir ülke” olarak nitelendiren Kanada İstatistikleri, 2021 nüfus sayımı verisine göre bu hafta dört Kanadalıdan biri veya dokuz milyon insan için hiçbir resmi dilin ana dili olmadığını bildirdi.

Ben o insanlardan biriyim. Kuzey Toronto’da doğdum, ancak yeni göç etmiş ailem, beni anaokuluna yazdırana kadar benimle yalnızca Arnavutça konuşmayı seçti. En eski arkadaşım hala sınıfta tanıştığımızda asla konuşmayacağım için işitme kaybı yaşadığımı düşündüğünü anlatmaktan hoşlanıyor. Tabii ki, sadece çok fazla İngilizce kelime bilmiyordum.

Yeni veri, evde olduklarında, 2016’daki son nüfus sayımından bu yana yüzde 16’lık bir artış ve son otuz yılda yavaş yavaş artan bir sayı olan 4,6 milyon Kanadalı’nın çoğunlukla İngilizce veya Fransızca dışında bir dil konuştuğunu gösteriyor. Yukon, British Columbia ve Quebec’te, evde Fransızca konuşanların sayısı arttı, ancak diğer tüm il ve bölgelerde düşüş görüldü.

[ Okumak: Bir Dil Yasası Quebec’te Bir Kültür Çatışmasını Derinleştiriyor]

İlkokula başlama zamanım geldiğinde, yakınlardaki tek okul, 1970’lerde Kanada’da başlatılan bir tür iki dilli program olan Fransızca’ya daldırma teklifinde bulundu. Programın öğrenme yararları arasında, okuryazarlık çalışmalarının gösterdiği gibi, yoğunlaştırılmış Fransız öğrencilerinin okumada yalnızca İngilizce olan meslektaşlarından daha yüksek puanlar alması ve programları ebeveynler arasında popüler hale getirmesi yer almaktadır. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, iki dilli Fransızca konuşanlar da daha yüksek gelir elde etme eğilimindedir.

Genç yaşta dile dalmak, uzun bölünme ve temel hücresel biyoloji terminolojisini Fransızca öğrenirken, aynı zamanda İngilizce ve Arnavutçamı da çözmek anlamına geliyordu. Arnavutça “ullinj” kelimesini söylediğimi fark etmediğim zamanlar oldu. “zeytin”den bahsettiğimde

Burada iş veya eğitim arayan göçmenler için İngilizce öğrenmenin riskleri ve aciliyeti elbette çok daha yüksek.

Geçen Kasım ayında, Afganistan, Malezya, Lübnan, Çin ve Kolombiya’dan -bazıları dört ay kadar kısa bir süredir ülkede olan- İngilizce öğrenen bir grup yeni gelenle bir sabah geçirdim. Kanada göçmenlik dairesi tarafından finanse edilen altı aylık bir dil eğitimi programının parçası olarak, ana dillerinde olmayan sesleri fonetik olarak ikna eden ve “siperler” gibi sözcükleri titizlikle uyguladıklarını izledim.

[ Okumak: Salgınla Mücadele Eden Zengin Uluslar Küresel Göçmen Savaşını Yaşıyor]

Göçmenler ve Yerli insanlar Kanada’yı dilsel olarak çeşitli hale getirdi. Kredi… The New York Times için Ian Willms

Nüfus sayımı ajansı veri, Doğu Afrika, Türkiye, Filipinler ve Orta Doğu ülkelerinden anadili konuşanların sayısındaki diğer önemli artışlarla birlikte, Güney Asya dillerini konuşanların nüfusunun Kanada’daki genel nüfustan en az 8 kat daha hızlı büyüdüğünü belirtiyor. .

Mandarin ve Punjabi, İngilizce ve Fransızca dışında evde en çok konuşulan dillerdir. Sayım ayrıca 180.000’den fazla insanın bir Yerli dili konuştuğunu da ortaya çıkardı – pandeminin neden olduğu uzak Yerli topluluklardaki veri koleksiyonundaki boşluklar nedeniyle muhtemelen eksik bir sayım.

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent ve Çok Dilli Laboratuvar Direktörü Angelica Galante, “Kanada’nın dilsel çeşitliliği göçmenler ve Yerli nüfustan kaynaklanıyor” dedi. “Kanada’nın, Kanadalılara birden fazla dil konuşmayı öğreten harika bir dil programı olduğu için değil.”

Sayım sonuçlarının, iki dilli eğitimin İngilizce konuşanlara Fransızca öğretmek anlamına geldiği Kanada paradigmasını değiştiren kendi alanındaki – dil pedagojisi – araştırmacıların çalışmalarının altını çizdiğini söyledi.

Kendisi de repertuarında beş dil bulunan Brezilya’dan bir göçmen olan Bayan Galante, “Ama şimdi, çok dilli bir nüfusa İngilizce öğretmeyi nasıl tasavvur edebileceğimizi düşünmeliyiz” dedi.

Okullar, Quebec’te dil üzerinde yeni bir savaş alanıdır; burada yeni bir dil yasası, İngilizce eğitim veren kolejlere kayıt yaptırmayı sınırlandıracak ve eyalette Fransızca kullanımını güçlendirecek başka kısıtlamalar getirecektir.

[ Okumak: Quebec’te Fransızca Gerektiren Kanun Sıkılaşıyor]

Quebec yasama meclisi tarafından Mayıs ayında kabul edilen yasa, eyalete yerleşen göçmenlerin, varışlarından altı ay sonra Fransızca dışında bir dilde hükümetle görüşemeyecekleri anlamına da gelecek.

7,8 milyondan fazla Kanadalı, son nüfus sayımına göre hafif bir artışla Fransızca’yı ilk dilleri olarak adlandırıyor. Ancak Fransızca konuşanların genel oranı 1971’den beri düşüşte.

Fransız daldırma okullarına kaydolmak benim için bir coğrafi uygunluk meselesi olsa da, birden fazla dil konuşmanın değeri hayatım boyunca birçok yönden pekiştirildi. Her birini konuşmaya ve beslemeye devam etmek kasıtlı olacaktır.

Trans Kanada

Hokey Kanada’ya karşı bir tepki, Gençler Dünya Erkekler Şampiyonasına yetersiz katılıma katkıda bulundu. Kredi… Ian Austen

• Hokey Kanada, cinsel saldırı iddialarıyla boğuşurken, Edmonton, Alberta’da her yıl düzenlenen bir turnuva, taraftarları çekmek için mücadele etti. Ottawa muhabirimiz Ian Austen, kargaşanın bazı Kanadalıları spor hakkında inandıklarını yeniden düşünmeye zorladığını yazıyor.

• Bir kadın, üst düzey Vatikan yetkilisi ve Quebec’in eski başpiskoposu Kardinal Marc Ouellet’i cinsel tacizde bulunmakla suçladı.

• Çinli Kanadalı milyarder Xiao Jianhua, 2017’de Hong Kong’dan kaybolduktan beş yıl sonra Çin’de 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve şirketi 8 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

• Toronto’dan bir grunge-pop grubu olan Pony, pop eleştirmenlerimizin küratörlüğünde bu haftaki The Playlist’te yer alıyor.

• Harry Styles, Kuzey Amerika turunu bu hafta Toronto’da açtı ve turun bu ayağında sadece beş şehirde 42 konser verecek. The Times için müzik endüstrisini kapsayan Ben Sisario, “Harry’s House” turunun, müzisyenlerin sınırlı sayıda şehir ve mekanda uzun süreli konserler çaldığı konser evlerinin köpüren trendini simgelediğini yazıyor.
Vjosa Isai, Kanada’da The New York Times için bir haber asistanıdır. Onu Twitter’da @lavjosa’da takip edin.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada’daki olaylar hakkındaki düşüncelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz. Lütfen bunları [email protected] adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Arkadaşlarınıza iletin ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.