Kayseri OSB’den ‘ihracat’ yorumu

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Kayseri OSB’den ‘ihracat’ yorumu
Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, kentin ihracat sayılarının, 2022’de bir daha bir rekora imza attığını söylerken, “Daha hayli ihracat yapma dileğinde olan sanayicilerimizin arsa taleplerinin karşılanabilmesi bizim için büyük kıymet taşımaktadır. Kayseri OSB’deki üretim alanı yetersizliği tahliline dayanak verilmelidir.” dedi.

Başkan Yalçın, “Aralık ayında 340 milyon 936 bin dolarlık ihracat sayısına ulaşan Kayseri, 2022 yılında yüzde 8.5 oranında artışla 3 milyar 918 milyon dolar ihracat yapma muvaffakiyetini gösterdi. Bu muvaffakiyetin yakalanmasında emeği olan tüm firmalarımız ve kurumlarımızı kutluyorum. Aralık ayındaki ithalat sayımız ise bundan evvelki aya oranla düşüş göstererek 115 milyon 914 bin dolar olmuştur.” tabirlerini kullandı.

Kayseri ihracatının kesimler bazında değerlendirmesini yapan Lider Yalçın, “Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri ile Elektrik-Elektronik bölümleri bir daha başı çekmektedir. Bu bölümlerde daha âlâ pozisyona ulaşmamız ve öbür dallardaki ihracatımızı artırabilmemiz için yüksek teknolojiye dayalı üretime değer vermemiz gerekmektedir. Kayseri OSB olarak, yüksek teknoloji içeren üretim yapacak firmalarımıza takviye olacağımızın bilinmesini isterim. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, kentimizin önde gelen isimlerinin katkıları ile Kayseri OSB’nin genişleme alanı noktasındaki teşebbüslerinin kısa müddette sonuçlanmasını beklemekteyiz. Üretim alanı yetersizliği çözülmüş bir Kayseri OSB’yle birlikte sanayicilerimizin yatırımlarının artmasına daha fazla imkan sağlanabilecektir.” formunda konuştu.

Başkan Yalçın, sanayicilerin üretim bakımından önlerinde maniler bulunduğunu ve bilhassa güç maliyetlerinin yüksek olması niçiniyle zorlandıklarını söz ettiklerini belirterek, “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yapılan indirimler için teşekkür ediyoruz. Bu indirimlerin devam etmesini diliyoruz. Düşük güç maliyetleri yardımıyla üretim maliyetleri de düşecek ve firmalarımızın dış pazarlardaki rekabet gücü artacaktır. Sanayicilerimizin önündeki manilerin kaldırılabilmesi ve aksaklıkların düzeltilebilmesi ismine, Kayseri OSB olarak ihracat yapan tüm firmalarımıza dayanaklarımız sürecektir.” d

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.