Kılıçdaroğlu öz tenkit yaptı: Vatandaş hatrımı sor soframa otur diyor, yapmadık

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu öz tenkit yaptı: Vatandaş hatrımı sor soframa otur diyor, yapmadık
Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) imali tamamlanan Arnavutköy Eğitim, Kültür ve Toplumsal Hayat Merkezi’nin açılış merasiminde yaptığı konuşmada, kentin senelerca ihmal edildiğini, İstanbul üzere mega bir kente hizmet etmenin kıymetli olduğunu söylemiş oldu.

CHP’nin Arnavutköy’den az oy aldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, özeleştiri yaptı:

“Arnavutköy’den CHP az oy alıyor doğrudur lakin kabahat Arnavutköylülerde değil ki bizde. Siz gidip Arnavutköy’de vatandaşa gittiniz mi sofrasına oturdunuz mu? Çayını kahvesini içtiniz mi kederini dinlediniz mi? Ankara’da oturduk. Nutuklar attık. Bunları yapmadık lakin artık yapıyoruz. Geleceğiz, oturacağız, konuşacağız, helalleşeceğiz, kucaklaşacağız, ayrışmayacağız, adalet için, hak için hukuk için birlikte olacağız.”

“Ayrışan ülke istemiyoruz, kucaklaşan Türkiye istiyoruz”

Ayrımcılığın bu ülkeden silinmesi gerektiğini, ayrımcılık ve kin tutmanın kendilerine yakışmadığına lisana getiren Kılıçdaroğlu, kendilerine oy versin ya da vermesin her bölgeye hizmet gdolayılmesi için partisinin belediye liderleri ve yöneticilerine talimat verdiğini kaydetti.

Yoksul fukaranın hakkını müdafaanın CHP’nin temel misyonu olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu biçimde konuştu:

“Fakirin fukaranın hakkını korursanız toplumsal devlet olur. her insanın karnının doyduğu, her konutta huzurun olduğu, her konutta rahmetin olduğu, hiç bir konutta gelecek tasasının olmadığı bir Türkiye’yi inşa ediyoruz. Ve biz bu inşa olayını yalnızca CHP olarak değil, 6 siyasi parti önderi bir ortaya gelerek yapmak istiyoruz. Sorun bir parti sorunu değildir, sorun bir Türkiye meselesidir. Ayrışan ülke istemiyoruz, kucaklaşan Türkiye istiyoruz. Bölünen, hengame eden, kümeleşen bir Türkiye değil, tam bilakis birlikte olan, kucaklaşan, helalleşen, yanlışlarıyla yüzleşme yüreğini gösteren bir Türkiye istiyoruz. Doğusu, batısı, güneyi ve kuzeyi ile birlikte yaşamak istiyoruz. bu biçimde bir Türkiye 6 önderin de ortak hasretidir.”

Hükümete vergi eleştirisi

Alt gelir kümesinin daha fazla vergi verdiğini savunan CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, zenginden daha fazla vergi alınması gerektiğini lisana getirdi.

Kur muhafazalı mevduat uygulamasına değinen Kılıçdaroğlu, “Fakir ekmek alırken vergi ödüyor, çay içerken vergi ödüyor, simit alırken vergi ödüyor. Nasıl oluyor da 170 milyar lirayı 6 ayda kazananlar 5 kuruş vergi ödemezler? Herkes elini vicdanına koyup buna bakılırsa düşünsün. ‘Adalet’ diyorsanız bir şey demem lakin benim adaletim bu biçimde değil. Benim adaletim bir avuç şahsa 170 milyar lirayı vergisiz, kemiksiz veremezsin” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesine ait de şunları kaydetti:

“Her yoksulun, her fukaranın başını sokabileceği bir konutu olsun, itirazım yok. Konutu olsun, konutunda huzur olsun, rahat olsun, ona hiç bir itirazım yok. Fakat başımda kimi sorular var, yoksulun fukaranın hakkını korumak için sormak zorundayım. Parayı topluyorsun çok hoş, herkes sıraya girdi parayı yatırdı o da çok hoş, kurayı 6 ay daha sonra çekeceksin niye? Baştan kura çeksen? Alacaksın sen baştan parayı kullanacaksın. Sıfır faizle kullanacaksın. Üstelik yoksulun fukaranın parasını kullanacaksın. Üstelik 5 kuruş faiz vermeyeceksin gelir vermeyeceksin. 6 ay daha sonra kurada çıkmazsa ne olacak benim hakkım? Artık ben bu soruyu sormazsam yoksulun fukaranın hakkını korumamış olurum. Benim vazifem tüyü bitmemiş yetimin, yoksulun fukaranın hakkını korumaktır.”

Temiz, ahlaklı, yoksulun fukaranın hakkının korunduğu siyaset anlayışını inşa etmeye çalıştığını anlatan Kılıçdaroğlu, konut projesinde ihale alan firmaların demir ve çimento fiyatlarının yükseldiğini mazeret ederek kaçabileceğini öne sürdü.

Millet İttifakı’nın iktidara geleceğini söz eden Kılıçdaroğlu, “5’li çetelerden gasbettikleri mallar nasıl alınırmış onu da hem Türkiye’ye hem dünyaya göstereceğiz. Birileri kul hakkı yiyecek, yoksulun fukaranın hakkını yiyecek ‘Bay Kemal’ onu seyredecek, yemezler, seyretmeyiz” değerlendirmesini yaptı.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da merkez bünyesinde verilecek hizmetlerle ilgili bilgi verdi. İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” uygulamasına değinirken 150 günde üretimi tamamlanan proje sayısının 200’ün üzerine çıkabileceğini söylemiş oldu.

İstanbul’un hayat kalitesini yükselttiklerini belirten İmamoğlu, açılışı yapılan merkezin başta ilçe halkı olmak üzere İstanbullulara güzel olmasını diledi.

Konuşmaların akabinde merkezin açılışı kurdele kısmı ile gerçekleşti. Kılıçdaroğlu ve birlikteindekiler merkezi gezdi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.