KMTSO’dan Çin-Kahramanmaraş ticaretine birinci adım

dunyadan

Global Mod
Global Mod
KMTSO’dan Çin-Kahramanmaraş ticaretine birinci adım
Tural ŞAHBAZLI / KAHRAMANMARAŞ (İGFA) – Çin ile Kahramanmaraş içinde ticari işbirliğinin konuşulduğu ziyarette, Ekim ayında Çin’den büyük bir heyetin Kahramanmaraşlı iş insanlarıyla bir ortaya geleceği öğrenildi.

KMTSO Lideri Şahin Balcıoğlu, ikili buluşmada Çin’de ya da Türkiye’de ‘neler yapabiliriz’i konuştuklarını söylemiş oldu. Asıl gündemlerinin Amerika ve Avrupa’da bir arada ne yapabiliriz, nasıl daha büyük projeler hayata geçirebiliriz diye istişareler yaptıklarını anlatan Balcıoğlu, “Bunun için önümüzdeki ay bir heyetle kentimize gelecekler. Çinli iş insanları ile kentimizdeki iş insanlarını bir ortaya getireceğiz. Ticarette, işbirliği sağlamak için nasıl bir yol haritası çizeceğimizi hazırlayacağız. Onlar da bu işbirliğinden dolayı epeyce memnun oldular” dedi.

ÇİNSİAD Lideri Zhou Yan Quan’ın Kahramanmaraş’a birinci sefer geldiğini ve Kahramanmaraş’taki üretimi ve potansiyeli gördükten daha sonra işbirliğine gitme sonucu aldıklarını belirten Balcıoğlu, Kahramanmaraş’taki potansiyelden hayli etkilendiklerini anlattı.

“Nüfusumuz, Çin nüfusuna göre fazlaca küçük bir nüfus olunca evvel duraklad ancak daha sonra Kahramanmaraş iktisadını anlattığımızda buradaki potansiyel fazlaca güzeline gitti” diyen Balcıoğlu, “Bu yüzden de yakın bir tarihte bir heyetle buraya gelip ikili görüşmelere başlayacaklar. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız. Daha evvel de daima söylemiş olduğimiz üzere emelimiz; ihracatımızı tekrar, tekrar, tekrar artırabilmek. Ve Dünya pazarlarında artık Türk markasıyla birlikte Kahramanmaraş’ın markalarının geziyor olmasını, billboardlarda bizim ismimizin olmasını dilek ediyoruz. Bu iş birliğinden inşallah güzel sonuç çıkar, biz de memnun oluruz” diye konuştu.

ÇİNSİAD Lideri Zhou Yan Quan ise Çinli iş insanları ile Kahramanmaraşlı iş insanlarını bir ortaya getirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söylemiş oldu.

Türkiye’nin kıymetli bedellerinden biri olan MADO’nun çıkış yeri olduğu için Kahramanmaraş’a geldiğini anlatan Zhou Yan Quan, “MADO’yu ziyarete gelmiştim; lakin Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret ederek işbirliğine yönelik görüşmeler yapmak istedim. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Liderimizle da yaptığımız görüşmelerde Çinli firmalar ile yapılacak paydaşlıklar konusunda Kahramanmaraş’ın büyük bir altyapısının olduğunu düşünüyorum. Çin’de bizim bir atasözümüz var: ‘Görmek, inançtır’ diye. Ben burada bu potansiyeli gördüm. Önümüzdeki ay da büyük bir Çinli heyetimizle birlikte Kahramanmaraş’a yine geleceğiz. Önümüzdeki ay yapacağımız ziyaretimizde liderimizin da bizi büyük firmalarla bir ortaya getireceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.