Korku Bozukluğu

EYVAH, BAŞIMA BERBAT ŞEYLER GELECEK: PANİK BOZUKLUK

‘’Bedenimde bir şeyler oluyor ancak ismini koyamıyorum. Daha doğrusu tabipler koyamıyor, bir sürü doktora gittim ve fizikî bir sorun olmadığını söylüyorlar. En son dert dediler lakin ben bir daha de bir sorun olduğunu yalnızca çabucak hemen bulamadıklarını hissediyorum. Bu iş bu biçimde devam ederse aklımı yitireceğim.’’

Eğer bu yahut buna benzeri bir durumun ortasında bulduysanız kendinizi muhtemelen panik bozukluk yahut telaş bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Çoklukla hiç bir şey yokken birdenbire ortaya çıkan herşey üstüne geliyormuş hissi, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp çarpıntısı üzere zorlayıcı bedensel belirtiler farkedebilirsiniz. Bu belirtiler sırasında birebir biçimde zihninizde daima başınıza makus bir şey gelecekmiş üzere senaryolar belirebilir. Bu senaryoları düşündüğünüzde aslında daha evvel başınıza hiç gelmediğini söylersiniz zira yalnızca onların ‘başınıza gelmesinden’ korkarsınız. Bu durum ile ilgili olan birincil his telaştır. Başınıza bir felaket gelmek üzere ve siz onunla nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu noktada karşımıza kıymetli iki çarpıtma çıkar: hem tehlikenin riskini abartırsınız birebir vakitte kendi baş etme sistemlerinizi küçümsersiniz.

Panik atak yaşayan bireyler daima vücudunda yanlış giden şeyler olduğunu düşünerek bir işaret ararlar ve daima vücudunu tararlar. Bu daima tetikte olma hali ile vücudunuza karşı çok hassas davranabilirsiniz. Bu noktada bir anda size garip gelen bir duyum paniği tetikler, mesela sıcak hava, fazla kafein tüketimi, öfke, heyecan gibi…

Beden üzerinde odaklanan telaş hali kimi vakit bizim dışımızda denetim edemeyeceğimiz durumlar üzerinde de ağırlaşabilir. örneğin asansörün bozulması yahut bir uçak kazası… Tüm bu tetikte olma hali daima olarak kaçınma davranışları geliştirmemize niye olur; seyahat etmemek, asansöre binmemek, daha evvel kendimizi makus hissettiğimiz yerlere gitmemek üzere.

Bu durumlar ile baş etmenin en değerli noktası hayat tecrübelerimizi genişletmektir. Dehşetler yüzünden hayata dair bir hayli şey kaçırırsınız ve bir noktada bu hal de berbat hissediyor olma halinizi ağırlaştırır. Adım adım hayata devam etmek, telaşlarımızın kökenini, hayatımızdaki varlığını anlamaya çalışarak ne kadar yol kat edeceğinizi nazaranceksiniz. Şayet tek başınıza bunun üstesinden gelemiyorsanız dayanak almayı kesinlikle düşününün; bu hisler ve kaçınma davranışları ile hayatınızı niye sürdüresiniz ki? Hayat akıp gidiyor ve elimizde değişim üzere kuvvetli bir yol var. kimi vakit bildiğimiz yoldan çıkmak bizi keşfedilecek hoş duraklara gdolayır. ömrü yaşamak yolda olmaktır.