Meksika’nın Yerli Seri Halkına Samimi Bir Bakış

Abide

Üye
Deniz kokusuyla yüklü hafif bir rüzgar boğucu sıcağı yumuşattı: Sıcaklık 108 Fahrenheit’e ulaştı ve sadece sabah 10’du.

Salma’nın evi, Meksika’nın Hermosillo kentinin yaklaşık 75 mil batısında, California Körfezi olarak da bilinen Cortez Denizi’nin anakara kıyısındaki küçük bir kasaba olan Punta Chueca’daki ana yolun sonundaydı. 2017’de onunla ilk tanıştığımda 22 yaşında, ciddi bir yüze ve birkaç kelimeye sahip genç bir kadındı. Comcáac olarak da bilinen Seri halkının bir üyesi, Yerli grubun on yıllardır Seri topraklarını koruyan geleneksel muhafızlarında çalışan tek kadındı.

Devriyedeyken kullandığı silahı tutarken bana gururla, “Halkımı ve toprağımı savunmayı severim,” dedi. “Biz yapmazsak, başka kimse yapamaz.”

Kimliğimizi destekleyebilecek ve savunabilecek olan biziz” dedi.

Bir grup kadın deniz salyangozlarını kabuklarından çıkarır.

2016’nın sonlarında, kırsal alanlardaki kadınlara yerel topluluklarında güneş panelleri ve akümülatörlerin nasıl inşa edilip onarılacağı konusunda eğitim veren bir sivil toplum örgütü hakkında bir hikaye yazmak için Hindistan’a gittim. Kursiyerlerden dördü Seri kadınlardı: Guillermina, Veronica, Francisca ve Cecilia. Önümüzdeki altı ayı kuzey Hindistan eyaleti Rajasthan’da güneş enerjisi mühendisliğini öğrenerek geçireceklerdi.

Kadınların İspanyolca konuştuğunu duyduğumda onları karşılamaya gittim ve bana hikayelerini anlattıklarını dinledim. Sadece 1.000 kişilik bir ulus olan halklarının hayatta kalması konusunda endişe duyan dört kadın, kendilerine yardımcı olacak bir dizi beceri kazanmak için binlerce kilometre yol kat etti – dili ve gelenekleri onlara tamamen yabancı olan bir ülkeye – kendi toplumlarındaki koşulları iyileştirmek.

Onların mücadelesinden etkilendim.

Kabuklardan ve diğer deniz nesnelerinden yapılmış bir kolye. Seri kadınlar, ailelerine gelir sağlamaya yardımcı olmak için genellikle büyük şehirlerde satılan el sanatları yaparlar.
Bir rüya yakalayıcı.
Deniz kestanesinden yapılmış bir zanaat.
Bir kolye.

STK’nın çalışmalarını belgelerken Seri kadınlarıyla yakınlaştım ve sonunda onlara, yapabildiğim zaman ve Meksika’ya döndüklerinde, hikayelerini paylaşmalarına yardımcı olmak için onları ziyaret edeceğime söz verdim.

Birkaç ay sonra, 2017’de nihayet sözümü yerine getirebildim.

Balıkçılar, sahil kasabası ile Tiburón Adası arasındaki su yolu olan Canal del Infiernillo’da veya Tiny Hell’s Channel’da bütün gün balık tuttuktan sonra alacakaranlıkta Punta Chueca’ya dönerler.

Seri halkı, kuzeybatı Meksika’daki Sonoran Çölü’nün katı ve acımasız – ve yoğun bir şekilde biyolojik çeşitlilik gösteren – bir köşesinde yaşıyor. Üyelerinin çoğu ya Punta Chueca’da ya da yaklaşık 40 mil kuzeydeki yakındaki sahil köyü El Desemboque’de yaşıyor.

Geleneksel olarak, ortak vatanları, belirli Seri gruplarının yüzlerce, hatta binlerce yıl yaşadığı Tiburón Adası’nı da içeriyordu. Şimdi, ada – Cortez Denizi’nin en büyüğü – bir doğa ve ekolojik koruma alanı olarak yönetiliyor. Tiburón ve anakara arasındaki kanalda münhasır balıkçılık haklarını elinde tutan Seriler için kutsal bir yer olmaya devam ediyor.

Genç bir Seri, elinde bir şişe Coca-Cola tutuyor. Şekerli içeceklerin tüketimi son yıllarda ciddi sağlık sorunlarına katkıda bulunmuştur.
Coca-Cola şişeleri genellikle Seris tarafından geleneksel şenlikler sırasında fermente edilen ve içilen bir kaktüsün meyvesinden yapılan alkollü içecekleri tutmak için yeniden kullanılır.

Seri halkının kimliği, son yıllarda artan sayıda varoluşsal tehdide duyarlı hale gelen doğal çevrelerine ayrılmaz bir şekilde bağlıdır: ısınma sıcaklıkları, yoğunlaşan fırtınalar, bölgesel kalkınma, madencilik şirketlerinin tecavüzleri, çevredeki suların aşırı avlanması ve yerel bitki ve hayvanlar hakkında geleneksel bilginin kaybı.

Seri, on yıllardır tatlı suya sınırlı erişimle de mücadele ediyor – ancak Punta Chueca’da yakın zamanda kurulan ikinci bir tuzdan arındırma tesisinin kurulumu biraz rahatlama sağladı.

Seri bir kadın, yeğeni bir hamakta dinlenirken o sabah topladığı deniz kabuklarıyla el işleri yapıyor.

Bu tehditler, Seri’nin alışkanlıklarında ve geleneklerinde büyük değişikliklere neden oldu. Sonuçlardan biri – balıklara ve bir zamanlar bol olan bitkilere dayanan geleneksel diyetlerdeki düşüşün, şekerli içeceklerin ve işlenmiş gıdaların piyasaya sürülmesinin bir sonucu olarak – diyabet prevalansında önemli bir artış olmasıdır.

2022’yi Tanımlayacak Seyahat Trendleri

Kart 1 / 7

İleriye bakmak. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler koronavirüs kısıtlamalarını gevşetirken, seyahat endüstrisi bu yılın seyahatin geri döndüğü yıl olmasını umuyor. İşte beklenenler:

Hava yolculuğu. Geçen yıla kıyasla çok daha fazla yolcunun uçması bekleniyor, ancak yurt dışına seyahat ediyorsanız yine de en son giriş şartlarını kontrol etmeniz gerekecek.

Konaklama. Pandemi sırasında birçok gezgin kiralık konutların sunduğu mahremiyeti keşfetti. Oteller, şık uzun süreli konaklama tesisleri, sürdürülebilir seçenekler, çatı barları ve ortak çalışma alanları sunarak yeniden rekabet etmeyi umuyor.

Kiralık arabalar. Şirketler hala filolarını genişletemedikleri için, gezginler daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek kilometreli eski arabalar bekleyebilirler. Alternatif mi arıyorsunuz? Araba paylaşım platformları daha uygun fiyatlı bir seçenek olabilir.

Gemi yolculukları. Yıla inişli çıkışlı bir başlangıca rağmen, Omicron’un yükselişi sayesinde gemi seyahatlerine olan talep yüksek kalmaya devam ediyor. Lüks keşif seferleri şu anda özellikle çekici çünkü genellikle daha küçük gemilerde seyrediyorlar ve kalabalık yerlerden uzaklaşıyorlar.

Hedefler. Şehirler resmen geri döndü: Gezginler, Paris veya New York gibi bir metropolün manzaralarına, ısırıklarına ve seslerine dalmak için can atıyor. Daha dinlendirici bir zaman için, ABD’deki bazı tatil köyleri, bir tatil planlamanın tahminini ortadan kaldıran neredeyse her şey dahil bir modele öncülük ediyor.

Deneyimler. Cinsel sağlığı merkeze alan seyahat seçenekleri (çiftlerin inzivaya çekildiklerini ve yakınlık koçlarıyla deniz kıyısındaki seansları düşünün) popüler hale geliyor. Bu arada, eğitici bir eğilimi olan geziler, çocuklu aileler tarafından giderek daha fazla aranıyor.

Toprakları ABD sınırına kadar uyuşturucu kaçakçılığı koridoru boyunca uzanan topluluk, üyeleri arasında uyuşturucu kullanımında da bir artış gördü.

Lydia, büyük torununa gençken çekilmiş bir fotoğrafını gösterir.

Yine de topluluk, bölgesini ve mirasını şiddetle korumaya devam ediyor. Örneğin 2014’te küçük bir Seri kadın grubu – kabilenin geleneksel muhafızlarının desteğiyle – kendilerini ve topraklarını yakındaki bir bölgede altın, gümüş ve bakır aramaya başlayan bir maden şirketine karşı savundu. Operasyonun, kabilenin geleneksel olarak şifalı bitkiler ve kaktüs meyveleri topladığı kutsal bir yeri tehdit ettiğini söylediler.

Guillermina’nın portresi, solda, kızı Paulina ve yeğeni ile Seris’in geleneksel kutlamalarının yapıldığı alanlardan birinde.

Bu zorluklara ve görece ekonomik fırsat eksikliğine rağmen, Paulina gibi gençler topluluklarından ayrılmak istemiyorlar. “Gelecek biziz” dedi ve halkına yardım edebilmek için avukat olmayı planladığını da sözlerine ekledi.

“Buradan ayrılmayacağım,” dedi.

Paulina, kendi üzerine çizdiği geleneksel yüz arkası ile.

Salma, yerel koruma çabalarına yardımcı olabilmek için hayalinin biyoloji okumak olduğunu söyleyerek bu duyguyu tekrarladı.

Nihai umudunun, halkının sayısız nesiller boyunca güvendiği flora ve faunayı korumak olduğunu söyledi.

Kızlar, Tiburón Adası’nın önündeki Punta Chueca kıyısında oynuyor.

Nuria Lopez Torres Barselona’da yaşayan bir foto muhabiridir. çalışmalarını takip edebilirsin Instagram .

New York Times Seyahatini Takip Edin üzerinde Instagram , heyecan ve Facebook . Ve haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? göz atın 2022 için 52 Yer listesi .