Metaverse ve yeşil geçiş arasında okulun geleceği. Didacta Italia, Floransa’ya dönüyor

Artırılmış gerçeklik sayesinde metaverse ve “sürükleyici” mutfaklara adanmış bir sınıf. 800’ün üzerinde eğitim etkinliği ve eğitim zincirinde yaklaşık 350 şirket. 362 seminerden 280’inin yer aldığı bilimsel programın biletleri şimdiden tükendi. Yazarın doğumunun yüzüncü yılında Italo Calvino’ya ithaf edilmiştir. Ve yine döngüsel ekonomi ve temiz enerji becerilerini ve kültürünü yaymak için yeşil bir alan.

Almanya’da yarım yüzyıldan fazla bir süredir test edilen bir formattan doğan ve ülkemizdeki eğitim konusundaki ana etkinlik olan Didacta Italia’nın altıncı baskısı, 8 ila 10 Mart tarihleri arasında okulu sergilemek için Floransa’daki Fortezza da Basso’ya geri dönecek. geleceğin.

Öğretmenlere, okul yöneticilerine ve eğitim dünyasından personele yönelik çalıştaylar, seminerler ve konferanslar arasında 2023 programı programında çok sayıda yenilik var. Yeşil alana ek olarak, monitörler ve 3D izleyiciler, sanal gerçeklikte ilginç eğitim deneyimlerinin, okul mimarisi üzerine atölye çalışmalarının, spor ve fiziksel aktiviteye adanmış etkinliklerin keyfini çıkarmak için öne çıkacak.

Üç gün içinde – bu sabah Floransa’daki Palazzo Strozzi Sacrati’de tanıtılan – INDIRE tarafından düzenlenen 6 bölüm de “yeniden açılacak” ve bu süre içinde her seviyedeki öğretmen, aralarındaki bağlantılar yoluyla ele alınan belirli konularda eğitim kurslarına katılabilecek. eğitim disiplinleri: 4’ü beşeri bilimler, bilim, sanat ve yenilikçi okul kütüphanelerindeki ortaokulları hedeflerken, diğer 2’si 0-6 segmenti ve ilkokulu ifade eder.

Konferans bölümü de çok zengindir ve okul ve üniversite oryantasyonu, yapay zeka, ITS Akademisi (Yüksek Teknik Enstitüler) dünyası ve eşitlik ve farklılıklar üzerine eğitim konularına özel önem verir. Tam olarak bu son tema noktasında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öğleden sonra, “Özgür ve özgür olmak: eşitlik için bir okul” düzenlenecek ve bu, 20. Toskana Bölgesi ve INDIRE tarafından yürütülen bir proje olan “PARTime”.

Fuarın son günü olan 10 Mart’ta, “Montessori günü” üst üste ikinci kez kutlanacak; bu gün, yenilik yaratan sıra dışı bir kadının tarihini, ideallerini ve modernliğini keşfetmenin mümkün olacağı kesintisiz bir gün olacak. yeni öğretim modeli.

Fuarın üç gün boyunca eğitim faaliyetlerinin yanı sıra katılımcılar, yayıncılık sektöründen son nesil bilgi teknolojilerine, mobilyadan yeni nesil bilişim teknolojilerine kadar okul ve eğitim tedarik zincirinden 342 firmanın yer aldığı zengin bir sergi bölümünü ziyaret edebilecek. yemeklere Katılımcılar arasında çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, bilimsel ve kültürel yapı, üniversite, okul, dernek, şirket, vakıf ve müze de yer almaktadır.

Başkan Eugenio Giani, Didacta sayesinde, Floransa ve Toskana’nın geleceğin okulu için referans noktaları haline geldiğini söyledi. Bu harika İtalyan eğitim inovasyon laboratuvarına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Kız ve erkek çocuklarımızın büyümesi ve eğitimi ile ilgilenmek bizim için bir önceliktir. Sadece birkaç gün önce Nidi Gratis projesini sunduk, Didacta’da iyi uygulamalar ve eğitim önerileri katkımızı getireceğiz. Dikkatimizin somut işaretleridir. Toskana ve tüm ülke için okul, daha güçlü ve daha uyumlu bir toplumun ve yeni zorluklarla yüzleşebilecek bir gelişimin bağlı olduğu bir yatırımdır”.

Eğitim, öğretim, çalışma, üniversite ve araştırma, fırsat eşitliğinden sorumlu meclis üyesi Alessandra Nardini, “Didacta, eğitim dünyası için çok önemli bir randevu ve Toskana’nın bir kahraman olduğu her zaman gurur duyuyoruz” dedi. Eğitimde yenilik konusunda iyi uygulamaları tartışma ve paylaşma fırsatı, böylece Toskana Bölgesi’nin çalışma hakkını destekleyerek, okul terkleri ve okulu erken bırakmayla mücadele ederek, kız ve erkek çocuklara dakikalar içinde eşlik ederek eğitim, öğretim ve öğretime yatırım yapma konusundaki kararlı iradesini yeniden teyit eder. “Okulun, özellikle pandemiden sonra, – diye devam etti meclis üyesi – her düzeyde ve her cephede yatırıma ihtiyacı var. Yeniden sosyal bir asansör, bir kurtuluş motoru, bir eşitlik yeri olmak istediğimiz bir okul, eşitlik ve aktif vatandaşlık”. “Bu yıl Didacta – Dünya Kadınlar Günü’nde açılıyor, bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitliği cephesindeki taahhüdü, klişelere karşı mücadeleyi ve farklılıklar hakkında eğitimi anlatan Toskana ve ulusal inisiyatifler istedik. İstediğimiz okul kapsayıcı ve ayrımcı olmayan, özgür ve bilinçli yurttaşlar yetiştiren bir okul” dedi.

INDIRE Başkanı Cristina Grieco, “Didakta Italia 2023 baskısı, yeniliklerle dolu çok zengin bir eğitim teklifi sunuyor” dedi. Fuarın bilimsel ortağı olan Enstitümüz, her seviyedeki öğretmenlere gerçekten eğitici ve ilgi çekici bir eğitim vermek için 6 “bölümde” seminerler, konferanslar, sürükleyici atölye çalışmaları ve eğitim faaliyetleri dahil olmak üzere 130’un üzerinde eğitim girişimi programı sunuyor. Bu konferansın fırsatını, Toskana Bölgesi ile işbirliği içinde yürütülen bazı son derece başarılı girişimleri, özellikle de 8 Mart’taki “Özgür ve özgür olmak: bir okul” konferansında tartışılacak olan toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin PARtime projesini hatırlamak için kullanıyorum. eşitlik için”. Etkinlik, cinsiyet eşitliğini teşvik etmede okulların rolüyle ilgili bazı yönleri keşfetmek ve öğretim, okul ve bölge arasındaki ilişkiyi keşfetmek için bir fırsat olacaktır. Didacta’da ele alınan konular arasında ayrıca şunu belirtmek isterim: Avrupa’da mevcut gerçeklerle analiz ve karşılaştırma bakış açısıyla ITS üzerine uluslararası konferans Didacta Italia – devam etti Başkan Grieco – yıllar içinde İtalyan okulunun merkezinde giderek daha fazla bir etkinlik haline geliyor: bu temelde, INDIRE eğitim ve bilimsel araştırmayı yeni öğretim yöntemleri üzerinde nasıl birleştireceğini bilen bir kurum olarak rolünü pekiştiriyor “.

Firenze Fiera’nın başkanı Lorenzo Becattini, “800’den fazla etkinlik ve 342 katılımcıyla, Didacta Italia’nın altıncı edisyonunu Fortezza da Basso’da yeniden gurur ve coşkuyla açmaya hazırlanıyoruz” dedi. “Indire, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı, Didacta International, Toskana Bölgesi, Floransa Belediyesi ve Organizasyon Komitesinin diğer tüm üyelerinin desteği sayesinde doğum yapmayı başardık ve Grow in Florence (farklı kültürlerin kavşağı), İtalya’daki en önemli eğitim ve didaktik yenilik fuarı”. “Küresel olarak birbirine bağlı, giderek ‘akışkan’ ve kökten değişen bir dünyada – diye ekledi Becattini – bilinçli, sınır tanımayan dünya vatandaşları yetiştirmek için okula sıfırdan başlamanın gerekli olduğuna inanıyorum. Didacta Italia ise sektördeki tüm profesyoneller için kaçırılmayacak bir buluşmayı, geleceğin vatandaşlarının inşası için ayrıcalıklı bir yeri temsil ediyor.”

“Bilimsel programda 362 etkinlik var, bunların 280’den fazlası şimdiden tükendi ve mevcut yerlerin %82’si şimdiden tükendi. Kayıt verileriyle karşı karşıya kaldığımızda, belli ki öğretmenlerin ihtiyaçlarını yakalamayı başardık. Anında yapışma oldu” – altını çizmeye hevesli olan Didacta’nın bilimsel direktörü Giovanni Biondi şunları söyledi: “Üç gün içinde pek çok şey oluyor. Ayrıca, aralarında Bakan Bernini ve Beppe Severgnini ile okullar ve üniversiteler arasındaki ortak bir temayı ele alan açılış konferansına işaret ettiğim 9 konferans var: disiplin engellerini aşmak ve bugün hala yirminci yüzyılda olan ve onu bulan bilgi temsilinin taksonomisi pazarın ihtiyaçlarına uyum sağlamak zor”.

Fiera’nın organizasyon komitesi koordinatörü Paola Concia, “Didacta, okulun ve özellikle öğretmenlerin çoğu zaman kötü davranan ve bunun yerine her yıl İtalyan eğitiminde yenilik yapmaya hevesli oldukları için geri dönen öğretmenlerin gurur kaynağı bir olaydır” dedi. Didacta Almanya’dan bağlanarak şunları ekledi: “Bu etkinlik yıldan yıla büyüyor ve daha da büyüyebilir. Başarısının sırrı, İtalya’da pek sık rastlanmayan bir ekip kurma ve bir sistem oluşturma becerisidir. Organizasyon komitesinin tüm üyelerine teşekkür ettiğim bir yetenek”.

Toskana bölgesel eğitim ofisi müdürü Giacomo Tizzanini, “Bu, ittifakların zamanıdır” dedi ve Didacta, okul için çok güçlü ve belirgin olan büyük bir kolektif çabadır. Bu, özellikle bilimsel program ve Fuara katılan firmaların programı ile kanıtlanmıştır. Temaların, etkinliklerin, katılımcıların, destekçilerin büyük bir kirlenmesi ve işbirliği, bunlardan ilk yararlananlar okul topluluklarıyla ilgili olanlardır. Toskana’nın çok sevdiği bir randevudur. Ayrıca, bu yıl yeni bir şey olacak: ilk kez Toskana’daki tüm okul yöneticileriyle bir tartışma olacak”.

Floransa’da düzenlenen tanıtım basın toplantısı vesilesiyle, Palazzo Vecchio’nun eğitimden sorumlu meclis üyesi Sara Funaro da selamlarını iletti. Funaro, “Geleceğin okulu, modern, yenilikçi ve aynı zamanda sanal öğretim deneyimlerine özen gösteren, Didacta’da sunuluyor – eğitim sektöründe mükemmellik, bu da Floransa’yı bilgi ve eğitimin en önemli başkentlerinden biri haline getirmeye katkıda bulunuyor.” dedi. İtalya’daki eğitim araştırmaları için bir referans noktası olan ve ofislerinden biri Floransa’da bulunan Indire’nin faaliyetleri sayesinde şehrimizin ulusal ve yerel düzeyde de oynadığı rol” dedi. – İçeriden, okul dünyasında ve kurumlarında çalışan ve devam edenlere, okul yeniliğiyle doğrudan deneyim kazanma fırsatı sunun çünkü bu, zamana ayak uydurmanıza olanak tanıyan, yeni eğitim ve öğretimle yüzleşmeye hazır bir dönüşüm ve yenilik laboratuvarıdır. zorluklar”.

Fiera Didacta Italia, Firenze Fiera tarafından organize edilmektedir; Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, Didacta International, Toskana Bölgesi, Floransa Belediyesi, Unioncamere, Floransa Ticaret Odası, Floransa Kongre ve Ziyaretçi Bürosu, ITKAM (Almanya İtalyan Ticaret Odası) komite yöneticisini oluşturur; INDIRE bilimsel ortaktır.

Tüm etkinlikler https://fieradidacta.indire.it/it/programma/ adresinde mevcuttur.