Okul etraflarındaki 5 günlük kontrolün sonuçları belirtildi

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Okul etraflarındaki 5 günlük kontrolün sonuçları belirtildi
İçişleri Bakanlığı koordinesinde öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha inançlı ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, gayesiyle ülke genelinde eş vakitli olarak 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlangıç haftasında 5 gün boyunca “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Etrafları Kontrol Uygulaması” yapıldı.

hem de okul servis araçları hafta boyunca ağırlaştırılmış biçimde denetlendi.

51 bin 870 okul servis aracı denetlendi

Ülke genelinde eş vakitli olarak günlük 19 bin 26 karma takım ile 60 bin 813 emniyet ve jandarma çalışanının iştiraki ile yapılan tüm uygulamalarda; 51 bin 870 okul servis aracı denetlendi.

Bu kontrollerde 505’ine “Araç Muayenesi Yaptırmamak”, 441’ine “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, 259’una “Emniyet Kemeri Takmamak”, 80’ine “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere başka ihlallerle bir arada toplamda 1.434 servis aracı ve şoförüne cezai süreç yapılarak, idari para cezası uygulandı. Ayrıyeten eksikliği tespit edilen 126 okul servis aracı trafikten men edildi.

104 bin 680 okul etrafı denetlendi

Eş vakitli yapılan uygulamalarda: 104.680 okul etrafı başta olmak üzere ülke genelinde bulunan 126.347 umuma açık yer (kahvehaneler, kıraathaneler, kafeler, internet ve oyun salonları, tez ve ganyan bayileri, alkollü yerler vb.), park ve bahçeler, metruk binalar, çakmak gazı ile tiner üzere uçucu husus, alkol ve bilhassa açık/paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler gün boyunca denetlendi. Kontrollerde; 69 işyeri hakkında idari süreç yapıldı.

Çeşitli hatalardan aranan 2 bin 195 şahıs yakalandı

Uygulamada, 3 FETÖ/PDY, 59uyuşturucu kabahatleri, 15 cinsel cürümler, 95 yaralama, 96 hırsızlık, 95 dolandırıcılık, 56 tehdit, 33 hakaret, 1.354 yoklama kaçağı-bakaya ve 389 öbür cürümlerden olmak üzere toplam 2.195 aranan şahıs yakalanmış olup 56 kayıp çocuk bulundu.

12 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet ruhsatsız av tüfeği, 414 adet mermi, 10 adet kurusıkı tabanca ile 13 adet kesici/delici alet elde edildi. 7.974 paket kaçak sigara, 51.260 adet doldurulmuş makaron, 26.300 adet doldurulmaya hazır boş makaron, 59 kg. kıyılmış tütün ve 29 lt. kaçak içki ele geçirildi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.