Pandemi daha sonrası Okula Başlamak

Bu yıl, tüm dünyada ve bizim ülkemizde yaşanan pandemi sürecinin devam ediyor olmasından dolayı okula dönüş fikri çocukların heyecanlanmasına ve kaygılanmasına niye olmuş olabilir. Bilhassa duygusal açıdan hassas, toplumsal ilgilerde düşünce yaşayan, akademik manada öğrenme ve dikkat sorunu yaşayan çocuklar bu tasayı daha ağır hissetmiş olabilir.

Çocukların okulların açılması ile tasa hissedebileceği durumlar;

• Pandemi sürecinin devam ediyor olmasından dolayı okulda inançsız hissetmek.

• Akademik manada yeni eğitim öğretim programına hazır hissedememek.

• Uzaktan eğitim için gerekli olan teknolojik bilgilere hakim olamamak.

• Müfredatta yer alan derslerle ilgili performans telaşı yaşamak.

• Uzaktan eğitimde öğretmenlerin yönergelerini takip etmek konusunda telaş duymak.

• Uzun müddet okuldan uzak kaldıktan daha sonra arkadaşlık münasebetlerinde sorun yaşama telaşı taşımak.

• Okulda kimi çocukların pandemiye yönelik alınan önlemlere uymamalarından dolayı kendi sıhhatleri ile ilgili telaş duymak.

• COVID-19’a yakalanma korkusu yaşamak.

• Aile bireylerinin hastalanmasından telaş duymak

• Aile içerisinde yaşanabilecek hastalık yahut mevt üzere durumlarla karşı karşıya gelmekten kaygı duymak.
ÇOCUKLARINIZI OKULA DÖNÜŞ SÜRECİNE NASIL HAZIRLAYABİLİRSİNİZ?

Uzaktan eğitim sürecinde çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. Bu süreci onunla birlikte paylaşın. bir arada bir program oluşturun. Uzaktan eğitim daha sonrasında onunla günlük sohbetler gerçekleştirin. Pandemi sürecinin belirsizliğinden dolayı eğitimle ilgili olabilecek değişikliklere karşı hazırlıklı olması gerektiğini anlatın.

Onu endişelendiren durumların neler olduğunu sorun. COVID, imtihanlar yahut okulun başlaması ile ilgili telaşlarını lisana getirmesini sağlayın. Örneğin, “COVID ile başa çıkabilmek için hangi tedbirleri almak gerekir” üzere sorular yöneltin. Çocuğunuzun beklenmedik olaylar karşısında sorun çözme maharetlerini geliştirmesine takviye olun. Kaygılarının olağan olduğunu anlatın.

Teknolojiyi dijital eğitimin bir modülü olarak görmeyin. Bilgisayar kullanma maharetinizi çocuğunuza takviye olabilecek biçimde geliştirmeye ihtimam gösterin. Çocuğunuz uzaktan eğitim sürecinde teknolojiye dair bir sorun yaşadığında ona takviye olun. Siber zorbalık üzere olumsuz durumlar karşısında alınacak tedbirlerle ilgili yol gösterici olun.

Çocuğunuzun biyolojik saatini okul sistemine göre ayarlamaya çalışın. Uygun saatlerde yatıp kalkmasına takviye olun. Okul için gerekli araç ve gereçleri temin etmesine yardımcı olun.

Ergenlere karşı daha anlayışlı yaklaşmaya ihtimam gösterin. Onların toplumsallaşma muhtaçlıklarının farkında olun. Bu yıl Mart ayından itibaren meskende kalmak ergenleri duygusal açıdan olumsuz etkiledi. Bu niçinle, onların muhakkak vakit içinderda telefonda ve toplumsal medyada birbirleriyle vakit geçirmelerine fırsat verin.

ÇOCUĞUNUZUN KORKULU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuza okula dönmek konusunda birçok arkadaşlarının da korku hissettiğini ve bu biçimde hissetmesinin olağan olduğunu açıklayın. Onu dinlemeye hazır olduğunuzu hissettirin.

Çocuğunuzda ağlama, korkma, endişelenme, vurma, öfkelenme, uyuyamama, yemek yiyememe, baş ağrısı, karın ağrısı yahut okul reddi üzere külfetler mevcutsa, uzman bireylerden yardım alın.

ANNE BABA OLARAK KENDİNİZ İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Günlük rutinlerinizi bozmayın. Hayata devam edebilmek için gerekli fizikî ve duygusal gereksinimlerinizi dengelemeye çalışın. Konutta kaldığınız vakit içinderı fırsata çevirin. Kendinize bir hobi edinin.

Pandemi ile ilgili kendi hislerinizin ve tepkilerinizin farkında olun. Kendi telaşınızı çocuğunuza yansıtmamaya itina gösterin. Ne kadar dertlisiniz? Ne kadar esneksiniz?

Çocuğunuzun derdini kendi kaygınızla kıyaslamayın. Pandemi ile ilgili kanıları sizin fikirlerinizle örtüşmüyor ise onu yargılamayın. Çocuğunuzun yanında denetimsiz konuşmalar yapmaktan kaçının. Çok korkulu olmak kadar hiç telaş hissetmemek de yanlışsız bir yaklaşım değildir. Çocuğunuzun sakin kalabilmesi, değişen şartlara ahenk sağlayabilmesi sizin yaklaşımlarınıza bağlıdır.