Patlıcan Kulesi

Aslıhan2312

Co-Admin
Patlıcan Kulesi Tanımı İçin Malzemeler

• 1 adet patlıcan
  • 1 adet küçük soğan
  • 1 adet yeşil biber
  • 1 adet domates
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • Tuz
  • Pulbiber
  • Karabiber
  • Kekik
Patlıcan Kulesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Hem diyet yapanlara uygun hemde farklı yemek arayışı olanlara uygun epey lezzetli bir görsel şölen
💕
.

1. Öncelikle patlıcanları halka halka doğrayalım. (ben kemer patlıcan kullandım. Kemer patlıcanda bostan patlıcanda kullanabilirsiniz. ).
  2. Halka halka doğranan patlıcanları artlı önlü bir biçimde fırça ile yağlayalım ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizelim.
  3. 180 derecede fırında yaklaşık 20-25 dk pişiyor. Müddetin yarısında patlıcanları zıt çevirip pişirmeye devam edelim.
  4. Tavamıza fazlaca az yağ koyalım ve ısıtalım.
  5. Soğan, biber ve domatesi küp küp doğrayalım.
  6. Öncelikle soğanları biraz kavuralım sonrasındasında biberleri ekleyip biraz kavuralım ve en son domatesleri tavamıza alıp kavuralım.
  7. Baharatlarımızı ekleyelim.
  8. Domates suyunu çektikten daha sonra çeyrek çay bardağı kadar su ekleyip biraz daha pişirelim.
  9. Harcımız suyunu çekince ve patlıcanlarımızda pişince artık kulemizi yapmaya hazırız.
  10. 1 patlıcan biraz harç 1 patlıcan biraz harç sırasıyla kulemizi yapalım. (ben kuleyi 3 halka patlıcan ile yaptım. ).
  11. ondan sonrasında kürdan ile sabitleyin ve üzerine domates yahut biber ile süsleyebilirsiniz.(dileyen salçalı sos yapıp üzerine gezdirebilir. Lakin patlıcanlar hayli yumuşayabilir ve iç harç patlıcanların içinden çıkabilir kanısı ile ben sos yapıp üzerine dökmedim. ).
  12. böyle hazırladığımız kulemizi 10 dk daha fırına verelim ve yemeğimiz hazır.Afiyet olsun….
Patlıcan Kulesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı