Pegaso Bursları Doktora Projesi Çağrısı Devam Ediyor

Toskana’da yüksek öğrenim “Pegasus”un kanatlarında yeniden havalanıyor. Önümüzdeki 20 Nisan’a kadar, bölgede faaliyet gösteren üniversiteler, özel eğitim enstitüleri ve ulusal kamu araştırma kurumları, şirketlerle işbirliği içinde, 2023/2024 akademik yılı için Pegaso uluslararası doktora burslarının bölgesel finansman çağrısına katılabilecekler.

Duyuru, yeni ESF+ 2021/2027 bölgesel planından 4,5 milyon kaynakla finanse edilmektedir. Bu sabah, Başkan Eugenio Giani, Üniversite, araştırma ve üniversite hakkı çalışmaları Alessandra Nardini’den sorumlu meclis üyesi ve rektörler ile Toskana’daki üniversiteler ve yüksek öğretim okullarının temsilcilerinin katılımıyla basına sunum.

Bildirinin temel amacı, geçmiş yıllarda olduğu gibi, Toskana Bölgesi’nin bu tarihi ölçüsünü her zaman ayırt eden özellikleri güçlendirmektir: teknolojilere özel önem vererek yüksek öğretim, araştırma ve üretken dünya arasındaki sinerjiyi geliştirmek ve bölgesel kalkınma için stratejik sektörler.

Aslında bildirim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından tanınan devlet veya devlet dışı devlet üniversiteleri, özel düzenlemeleri olan üniversite eğitim kurumları, kamu araştırma kuruluşları arasında kurulmuş veya kurulacak olan geçici amaçlı derneklerin (ats) katılımını gerektirir. ulusal, Toskana merkezli. Ats, ikisi üniversite ve/veya yüksek öğretim kurumu olmak üzere en fazla dört konudan oluşmalıdır. Doktora projelerinin gerçekleştirilmesinde akademik, üretim ve araştırma alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı diğer kamu kurum ve kuruluşları işbirliği yapabilir.

Gençlerin özerkliğine yönelik bölgesel proje olan Giovanisì’nin bir parçası olarak teşvik edilen Pegaso Bursları, 35 yaşın altındaki genç mezunlara yöneliktir ve en az 6 yıl yurtdışında eğitim ve araştırma süreleri olan üç yıllık doktora projelerinin bir parçası olarak verilir. ay. Bugünlerde yayınlanan genelge ile Bölge, yaklaşık 75 hibeyi finanse etmeyi hedefliyor.

Bölge, yapılan duyuru ile yaklaşık 75 bursa finansman sağlamayı hedefliyor. Her üç yıllık “Pegaso” bursu için Bölge, araştırma projesini uygulayan kuruma azami olarak aşağıdaki katkı payını verecektir: 65.140,00 Euro (yurtdışında 6 ay öngörüldüğünde); 70.167,00 Euro (yurtdışında 12 aylık eğitim süresi olması durumunda); Yurtdışında bir eğitim süresini içermeyen belirli konulardaki burslar için 60.113,00 Euro.

Bölge başkanı Eugenio Giani, “Araştırmalara ve gençlerimizin zekasına yatırım yapmak, Giovanisì projesiyle takip ettiğimiz kesin, stratejik ve ileri görüşlü bir seçimdir” diye açıklıyor. Pegaso doktora bursları, bu stratejinin somut bir tercümesini temsil eder ve Toskana hükümetinin eyleminin ayırt edici ve nitelikli bir özelliğini oluşturur. Bu burslar sadece okuma hakkı için bir ölçüt değil, aynı zamanda Bölgenin geleceğine bakan, akademik dünya gibi bölgemizin mükemmelliği ile yatırım yapmak isteyen üretken doku arasındaki temel ilişkiyi güçlendiren ileriye dönük eylemleri temsil ediyor. araştırma ve yenilik. Toskana bir deha ve yaratıcılık ülkesidir, onları desteklemek her zaman öncelikli taahhüdümüz olmalıdır”.

“Pegaso doktora bursları – Komiser Nardini’ye göre – bir Bölge olarak taahhüdümüzün üzerinde geliştiği eksenleri mükemmel bir şekilde temsil ediyor: erkek ve kız öğrencileri üniversite yolunda ve aynı zamanda uzmanlık yolunda desteklemek, Toskana ve Toskana üniversite kurumları arasındaki sinerjiyi teşvik etmek. üniversite ve araştırma dünyası ile iş dünyası arasındaki işbirliğini teşvik etmek.Aslında, üniversiteler ve araştırma hakkında konuştuğumuzda ‘yatırım’ hakkında konuştuğumuzun farkında olarak, Toskana’da okuyan kız ve erkek çocuklara en iyi fırsatları sunmak istiyoruz. Toskana Üniversitesi ve araştırma sistemindeki çeşitli oyuncular arasındaki sinerjiyi teşvik etmeye, bu sinerjiyi iş dünyasına da yaymaya her zaman kararlıyız, bir sistem oluşturmanın kaliteyi uygulamanın ve Bu aşamadaki fırsatların çoğu, örneğin Toskana proje teklifini düşünüyorum. önemli bir SiyasetR fonu ile ödüllendirilen yaşam bilimleri ve sağlık. İstihdam ve eşitsizliklerle mücadele açısından bölge üzerinde olumlu etkileri olan bilgi ve yeniliği merkeze koyan bir Toskana için ileriye giden yol budur”.

2014’ten 2021’e kadar 644 Pegaso bursu verildi
Pegaso doktora bursları, Bölge tarafından 2011 yılında deneysel olarak etkinleştirilmiştir. 2014’ten 2021’e kadar, her yıl ortalama 15 ders olmak üzere 644 üç yıllık doktora bursu verilmiştir. Avrupa fonlarının eski ve yeni programlaması arasında geçiş yılı olan 2021 için toplam yatırım 33’ü Avrupa Sosyal Fonu’ndan ve 4,5 milyonu bölgesel kaynaklardan olmak üzere 37 milyon avroyu aştı. Bölgesel destek sayesinde, Endüstri 4.0’dan nörobilimlere kadar bölgenin gelecekteki gelişimi için büyük önem taşıyan yeni disiplin alanlarında doktora kursları açılmıştır.
ESF+ ile 2027’de sona erecek programlama döngüsünde Pegaso burslarına yaklaşık 33 milyon avro tahsis edilecek.