Postpartum Doğum daha sonrası Depresyonu

Nedir? Nasıl Gelişir?

Gebelik ve doğum daha sonrasındaki periyot bayanlar için hormonlar başta olmak üzere, bedenin tüm doku ve organlarında ani bir değişiklik meydana getirmektedir. Bu değişiklikler annelerin hayatlarını çeşitli alanlarda ve biçimlerde etkilemektedir. bu vakitte annelerin sorumlulukları ve etraflarına karşı duydukları dayanak muhtaçlıkları artmakadır. Bu gereksinimlerin karşılanamadığı durumlarda ise yetersizlik duygusu meydana gelebilmektedir. Postpartum depresyon, doğum daha sonrası periyottaki biyolojik, kimyasal, ruhsal ve toplumsal faktörlerden etkilenmektedir. Bu faktörlere verilebilecek birtakım örnekler şunlardır; erken yaşta anne olmak, istenmeyen doğum, ailenin düşük gelir düzeyi, yakın çevreden takviye görememek, toplumsal hayatın kısıtlanması, olumsuz yaşam olayları.

Postpartum depresyon doğumdan daha sonraki 2 hafta içerisinde ortaya çıkabileceği üzere doğumun akabinde iki yıl içerisinde de ortaya çıkabilmektedir. Kişinin hayatını olumsuz istikamette etkileyen ve hayat kalitesini kısıtlandıran bu durumun tedavisi çeşitli bilişsel, davranışsal, duygusal müdahelelerle sağlanabilmektedir. Ayrıyeten gereksinim duyulması halinde bir doktor denetiminde medikal müdahale de yapılabilmektedir.

Yaygınlık ve Belirtileri Nelerdir?

Postpartum depresyon doğum yapan bayanların yaklaşık %15’inde görülmektedir. Lakin bir bebek dünyaya getirmenin memnun olunması gerekilen bir durum olduğuna dair inanç ötürüsıyla, sahip olunan depresif hisler için suçluluk duyulmakta ve gizleme ihtiyacıyla bu sendromun tespiti sonlu olmaktadır. Belirtileri ise şunlar olabilmektedir; hüzün ruhsal dalgalanmaları ani his değişimleri, ruhsal dert, keyifsizlik, isteksizlik, güç kaybı uyku ve iştah bozuklukları,bebeğe karşı ilgisizlik, kayıtsızlık, bebeğe yahut öbür bir bireye ziyan verme niyetleri, denetim edilemeyen ağlamalar, şaşkınlık, suçluluk hissine kapılmak.