Sakarya’da kanser hastalığı için farkındalık eğitimi

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve SAÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle bayanlarda en çok görülen kanser tipleri üzerine eğitim sunuldu.

SGM‘de düzenlenen eğitimlerde kanserden korunma ve toplumun bilinçlendirilmesinoktasında hususun uzmanları tarafınca çeşitli paylaşımlar yapıldı. Günümüzün en kıymetli sıhhat sıkıntılarından biri olan kanserin belirtileri, risk faktörleri, korunma, tanılama ve tedavi halleri hakkında bilgiler verildi.

Doç. Dr. Zekiye Turan, Arş. Gör. Büşra Yolcu ve Arş.Gör. Semiha Ünkazan’ın konuşmacı olarak katıldığı programda, bayanlarda en çok görülen kanser çeşitleri ele alındı.

Meme kanseri ve rahim kanseri üzerine eğitim veren Arş. Gör. Semiha Ünkazan, her dört bayandan birinin göğüs kanserine yakalanma riskine vurgu yaparak, hastalık kuşkusu taşıyan bayanların birinci adımda meskende kendilerinitetkik formlarından bahsetti. Yumurtalık ve rahim ağzı kanserinikonusunda bilgi veren Arş. Gör. Büşra Yolcu ise, kanserlerde sigaranın hayli önemli etkisinin olduğunu ve kanserlerde erken teşhisin hayat kurtarabileceğini söz etti.

RUTİN TARAMALAR İHMAL EDİLMEMELİ

Doç. Dr. Zekiye Turan konuşmasında farkındalığı arttırmak için bu eğitimin düzenlendiğini ve Kanserde Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) taramaların fiyatsız olarak yapıldığını belirterek, “Biz bu eğitimlerde öncül bilgiler veriyoruz.Ülkemizde kanser tedavisinde epey ileri evrede olduğumuzu bilmenizi isterim. Kendi kendinize muayenelerinizi yapmayı ve belirtilen çoğunlukla taramaları yaptırmayı katiyen ihmal etmeyiniz. Mümkün bir kuşku durumunda ise çabucak bir doktora müracaat yapılarak, erken teşhisin tüm imkanlarından yararlanmalıyız. Unutmamalıyız ki erken teşhis hayat kurtarır.” diye konuştu.