Selçuklu Atabeylik nedir ?

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Selcuklu atabeyligi, 11. yuzylda ortaya ckan ve Anadolu Selcuklu Devleti'nin siyasi ve iktisadi duzenini insa etmeyi amaclayan, buyuk bir yonetim bicimidir. Selcuklu atabeyligi, toplumun her katmannn duzenlenmesi, iktisadi ve siyasi gucun paylaslmas ve toplumun esit haklara sahip olmas gibi onemli konular kapsamaktadr. Atabeylik olusumunun baslangc, cogunlukla Selcuklu Devleti'nin kurucusu olan Sultan Alp Arslan'n olumu ile baslamstr. Sultan Alp Arslan, kendisinden sonraki selcuklu hukumdarna, atabeyligin merkezi olarak Konya ve cevresindeki topraklarn yonetimini vermistir.

Selcuklu Atabeyliginin Dogusu

Selcuklu atabeyliginin dogusu, Anadolu Selcuklu Devleti'nin kurulmasndan sonra yasanan gelismelerle iliskilidir. Sultan Alp Arslan'n olumunden sonra, Selcuklu Devleti, cok sayda atabeyligin olusmas ile siyasi ve iktisadi acdan bolundu. Atabeylikler, Selcuklu Devleti'nin yonetimini paylasmak ve halkn haklarn korumak icin kurulmustur. Bu atabeylikler, Selcuklu Devleti'nin merkezinden uzak olan topraklarda kurulmus ve kucuk bolgelerde faaliyet gostermistir.

Selcuklu Atabeyliginin Yonetim Sistemi

Selcuklu atabeyligi, devletin cesitli yonetim bicimlerini kullanmstr. Atabeylik, genellikle kucuk bir bolgede faaliyet gosteren bir kurumdur. Atabeylik, dini ve mezhebi acdan farkl olan toplumlarda hukukun guvencesini saglamak icin kurulmustur. Atabeylikler, cogunlukla iktisadi ve siyasi otoritelerin paylaslmasn amaclamaktadr. Atabeylikler, kamu gorevlilerinin belirlenmesini, vergi toplamay ve halkn haklarnn korunmasn saglamak icin kurulmustur.

Selcuklu Atabeyliginin Sonuclar

Selcuklu atabeyligi, Anadolu Selcuklu Devleti'nin siyasi ve iktisadi duzenini insa etmeyi amaclamstr. Atabeylikler, cok sayda halkn varlgn, haklarn ve olanaklarn koruyarak, toplumun bars icerisinde yasamasn saglamstr.