Sırbistan Cumhurbaşkanı: her insanın Türkiye’ye gitmesini tavsiye ediyorum

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Sırbistan Cumhurbaşkanı: her insanın Türkiye’ye gitmesini tavsiye ediyorum
Vucic, Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesi ile Türkiye içindeki münasebetlerin çağdaş tarihteki tepesini yaşadığını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Balkanlar’a gerçekleştirdiği ziyaretin arabuluculuk özelliği taşıdığını kaydeden Vucic, Erdoğan’ın samimi barışçıl yeteneğini de vurguladı.

İki ülke bakanlıkları içinde imzalanan mutabakatlardan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Vucic, iki ülke içindeki ticari alakaların de son derece gelişmiş olduğuna dikkati çekerek “Dış ticaret hacmini 2,5 milyar avroya ulaştırdık.” dedi.

Vucic, “Sırbistan’daki Türk şirketleri 10 binden çok kişi istihdam etmekte ve bu mevzuda hem Türkiye’ye birebir vakitte ülkemizdeki Türk yatırımcılarına teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” diye konuştu.

Novi Pazar-Tutin otoyoluna da dikkati çeken Vucic, otoyolun yakın bir süre ortasında açılacağını kaydetti ve otoyolun inşaatında Türk şirketlerinin üstlendiği misyonun ülkesi için değerli olduğunu söylemiş oldu.

– “Sırbistan, Türk üretimi Bayraktar İHA’sı satın almak istiyor”

İki ülke savunma bakanlıkları içinde çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Vucic, şunları kaydetti:

“Türkiye ile biroldukca alanda projeler gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Savunma sanayi alanında da iş birliği yapılmasına yönelik taleplerimiz oldu. Sırbistan, Türk üretimi Bayraktar İHA’sı satın almak istiyor ve umarız bunu gelecek yıl alabileceğiz.”

İki ülkenin dışişleri bakanları içindeki uygun ilgilere de değinen çeken Vucic, “Açık Balkan Teşebbüsü’ne (Open Balkans) takviyelerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na işaret eden Vucic, bu sürecin ülkesi ismine zorluk oluşturduğunu söyleyerek “Azerbaycan’dan ülkemize elektrik gücünün aktarılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bize yardımcı olmasını rica ettik.” dedi.

Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdikleri takviyesi bir defa daha lisana getiren Vucic, Dayton Barış Muahedesi’nin korunması gerektiğini söylemiş oldu.

Vucic, “Sanayi Odamız İstanbul’da bir ofis açmaya karar verdi. Bu sayede iki ülke içinde turizm alanındaki çalışmalarımız artacak. Bu yıl Sırbistan’dan Türkiye’ye giden turist sayısı 300 bini buldu. Türkiye, Sırp turistlerin ilgisini çekmekte.” diye konuştu.

– “Türk lisanını duymaktan ve Türk dostlarımızı ülkemizde görmekten memnuniyet duyuyoruz”

“Türk lisanını duymaktan ve Türk dostlarımızı ülkemizde görmekten memnuniyet duyuyoruz.” sözünü kullanan Vucic, Sırbistan’ı ziyaret edecek Türk turistlerin kendilerini meskenlerinde üzere hissetmeleri gerektiğini kaydetti.

Kosova-Sırbistan içindeki gerginliğe de değinen Vucic, “Cumhurbaşkanı öncülüğünde, Türkiye’nin bölgedeki istikrarın korunmasındaki yapan rolü fazlaca değerli.” diye konuştu.

Vucic, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir arada, Balkan ülkeleri ismine AB’ye elektrik gücünü tedarik edebilmek için ortak bir mektup yollayacaklarını vurguladı ve kış döneminin ülkesi dahil tüm bölge için zorlayıcı geçeceğini tabir etti.

“En büyük umudumuz savaşın bir an evvel bitmesi.” diye konuşan Vucic, bu tahlilin yakın vakitte olacağını düşünmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık sözlülüğü ve bölgeye verdiği ehemmiyet için teşekkür eden Vucic, “Türkiye’ye hürmet ve ilgi gösteriyoruz burada kendinizi meskeninizde üzere hissediniz. her insanın, Türkiye’ye gitmesini tavsiye ediyorum. her insanın, bu büyük ülkenin Erdoğan liderliğinde neler elde ettiğini görmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.