Toksik münasebetler Üzerine

Kendiniz üzere olmaktan korktuğunuz, kendiniz üzere olduğunuzda eleştirildiğiniz, rastgele bir tenkit getirdiğinizde tahminen on kat fazlasını ondan duyduğunuz,

Acaba ben mi yanlış yapıyorum?

Acaba biz tıpkı bağlantıyı mi yaşıyoruz?

diye düşündüğünüz, memnun olmak için bir ortaya geldiğiniz lakin rol yapmaktan yorgun düştüğünüz bir buluşma anlarına bürünüyorsa şayet görüşmeleriniz;

Belki de toksik bir alaka içerisindesinizdir ya da hayatınızın bir devrinde hayatışsınız.

Toksik ilgi tarifi prestiji ile kendimizi makûs hissettiren mana ve yeterlilik hali bulamadığımız bize kendimizi bedelsiz hissettiren bağdır.

O bağlantı içerisinde kendimiz üzere olamama hali aslında toksik alaka.

Ben kendi benliğimle kişiliğimle sevilmeyeceğime o kadar inanıyorum ki istediğim espirileri istediğim şeyleri söyleyemez oluyorum.

İstediğimi konuşamaz, istediğimi giyemez oluyorum.

Bu ilişkidilk evvel belirli pahaları olan muhakkak hisleri savunan biriyken bu münasebet içerisinde kendi benliğimi oluşturulduğum şeyler yok oluyor.

“Buna mı üzüldün buna mı gülüyorsun?

Bunlara mı inanıyorsun?

Nerden çıkarıyorsun bunu?

O beşerlerle görüşmemelisin onlar sana yeterli gelmiyor.“ üzere cümleler duyuyorum

Gördüğüme inanamıyorum artık.

Karşıdaki insan o kadar sorguluyor ki ben de sorgulamaya başlıyorum.

Karşımdaki kişi hayatta verdiğim kararları desteklemiyor hatta köstek oluyor.

Sağlıklı alakalarda birbirimizin kararlarına hürmet duyarız, bibirimizin bir karar alabilecek yetkinlikte oldığuna inanırız.

Toksik bağda iki taraf birbirine bu manada güvenmez, karar alabileceğine inanmazlar.

Kişiler toksik bağda tartışma sırasında alay eden, küçük düşüren cümleler kurarlar, tartışmaların hiçbirinde hürmet gösteren hareketler bakılırsameyiz. Hatta usul bu irtibat formu yalnızca tartışma içerinde değil genel manada bütün ilgiyi kapsar bir hal alır.

Partnerler birbirlerinin bedellerine de hürmet göstermeyi bırakırlar.

Sağlıklı münasebetlerde birbirimizin kıymetlerine hürmet duyarız

Bu demek değildir ki onun için kıymetli olan şey benim ortasında kıymetli olacak kimi vakit bizim için olmayabilir ve bu hudutlar içerisinde olağandır lakin saygısızlık etmek bunun bir adım ötesidir.

Karşıdaki kişinin verdiği ehemmiyeti ve bedelini küçük görmüş oluyoruz.

Peki münasebet içerisinde her iki tarafta toksik davranışlar gösteriyorsa bu biçimde ne yapabiliriz?

Partnerler oturup ben şu şu şeyleri yaptım ve bunları değiştirmeyi istiyorum diyorsa eğer

bu biçimde yinedan bir şeylere başlanabiliyor.

Ben bu münasebet emek harcamaya vakit harcamaya, bu alakayı güzelleştirmek için bir şeyler yapmaya hazır mıyım sorusunun karşılığı her iki taraf için de evetse bu biçimde yol kat edilebiliyor.

İki tarafın birbirini suçlamadan, birbirini tetikleyen davranışları keşfetmeye yönelik harekette bulunması fazlaca değerlidir.

Ne bizim toksit davranışlar göstermemizi tetikliyor.

Ne yapıyorum da seni yetersiz hissettiriyorum?

Ne yapıyorum da sana duyulmamış hissettiriyorum?

sorularına yanıt arayabilmeli partnerler.