Toskana araştırmaları “Pegaso”nun kanatlarında uçuyor, doktora projeleri çağrısı açıldı

Toskana'daki yüksek öğrenim Pegaso Borsası'nın kanatlarında uçmaya devam ediyor. Önümüzdeki 5 Nisan'a kadar, bölgede faaliyet gösteren üniversiteler, özel üniversite eğitim enstitüleri ve ulusal kamu araştırma kurumları, Pegaso doktora burslarının finansmanına ilişkin bölgesel duyuruya kendi aralarında ve şirketlerle işbirliği halinde çevrimiçi tekliflerle katılabilecekler. 2024/2025 akademik yılında başlayacak olan üç yıl sürecek.

Bildirim, yeni ESF+ 2021/2027 bölge planından 4,5 milyon kaynakla finanse ediliyor. Bu sabah başkan Eugenio Giani, Üniversite ve Araştırma Konseyi üyesi Alessandra Nardini ile Toskana üniversitelerinin katılımıyla basına sunum yapıldı.

Toskana Bölgesi'nin bu tarihi önlemini her zaman karakterize eden bildirimin temel amacı, doktora eğitimine katılımı daha fazla sayıda bursla genişletmek, Toskana üniversiteleri arasındaki doktora ders tekliflerinde sinerjiyi ve tamamlayıcılığı teşvik etmek ve aralarındaki alışverişi arttırmaktır. bölgesel kalkınma için stratejik teknolojilere ve sektörlere özellikle dikkat ederek yüksek öğrenim, araştırma ve üretken dünya.

Bildiride, Toskana merkezli, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından tanınan devlet veya devlet dışı devlet üniversiteleri, özel üniversite eğitim enstitüleri, ulusal kamu araştırma kurumları arasında halihazırda kurulmuş veya kurulacak olan geçici amaçlı derneklerin (ATS) katılımı talep edilmektedir. ATS, ikisi üniversite ve/veya üniversite eğitim enstitüsü olmak üzere en fazla dört kuruluştan oluşmalıdır. Akademik, üretim ve araştırma alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı diğer kamu kurum ve kuruluşları, doktora projelerinin uygulanmasında işbirliği yapabilecek.

Birden fazla hibe gerektirebilecek her proje, yurt dışında kalmanın isteğe bağlı olduğu belirli bir konuya ilişkin doktora durumları hariç olmak üzere, her Pegaso hibe sahibi için en az 6 aylık yurt dışı eğitim ve araştırma sürelerini içermelidir; ikinci durumda, şirketler, araştırma kurumları, diğer özel veya kamu (üniversite dışı) kuruluşlar gibi bir uygulama bağlamında en az 3 aylık deneyim dönemlerinin planlanması zorunludur.

Gençlerin özerkliğine yönelik bölgesel proje GiovaniSì'nin bir parçası olarak desteklenen Pegaso bursları, 35 yaşın altındaki genç mezunlara yöneliktir ve üç yıllık doktora projelerinin bir parçası olarak verilmektedir. Duyuru ile Bölge'nin yaklaşık 75 adet hibe finansmanı sağlaması hedefleniyor.

Her üç yıllık “Pegaso” hibesi için Bölge, araştırma projesini uygulayan organı maksimum toplam katkıyla tanıyacaktır: 65.140,00 Euro (yurtdışında 6 ay öngörülüyorsa); 70.167,00 Euro (12 aylık yurtdışında eğitim süreleri durumunda); Yurtdışında eğitim süresini içermeyen, konuya özel burslar için 60.113,00 Euro.

Başkan Giani şöyle açıklıyor: “Pegaso doktora bursları, Toskana hükümetinin yüksek öğrenim politikalarına ilişkin eyleminin ayırt edici ve nitelikli bir unsurunu temsil ediyor. Araştırmaya yatırım yapmaya devam etmek, genç zekalarımızı ve ekonomik yapımızı geleceğe yansıtmaya katkıda bulunmak anlamına gelir. Bu nedenle stratejik ve ileri görüşlü olduğunu düşündüğümüz bu tercihi her yıl onaylıyoruz. Bölgemizin akademik dünya gibi mükemmellikleri ile yenilikçiliği hedefleyen girişimcilik dünyası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini desteklemek öncelikli taahhütlerimizden biridir” dedi.

“Öğrencilerin üniversite çalışmaları ve lisansüstü uzmanlık kurslarında desteklenmesinin yanı sıra üniversite ve araştırma dünyası ile iş dünyası arasındaki işbirliğinin teşvik edilmesi – meclis üyesi ilan edilen Nardini – taahhütümüzün temel direkleri olmaya devam ediyor. Pegaso doktora bursları bunun somut bir tercümesidir ve büyük bir yatırımı temsil etmektedir. Bizim için üniversite ve araştırma esastır ve aynı zamanda bilgi ve yeniliği merkeze koymanın, iş dünyasında rekabet gücü, kaliteli istihdam, bu aşamayı karakterize eden geçişlerin zorluklarıyla yüzleşme becerisi açısından da bölgede olumlu etkiler yaratacağına inanıyoruz. ” .

Yeni duyuru aynı zamanda 27 Mart Çarşamba günü saat 10.30'dan itibaren Floransa Üniversitesi Rektörlüğü Aula Magna'da düzenlenecek sunum etkinliğinin de merkezinde yer alacak. “Gelişme, teknoloji, yenilik. Size uygun Pegasus'u keşfedin!” Pegaso'nun son yıllarda gerçekleştirdiği araştırma doktoralarından elde edilen deneyimler ve sonuçlar üzerine bir tartışma anı yaşanacak.

Başlangıçta başkan Eugenio Giani ve UniFirenze rektörü Alessandra Petrucci'nin kurumsal selamları var. Çalışmayı eğitim, öğretim, çalışma, üniversite ve araştırmadan sorumlu meclis üyesi Alessandra Nardini tamamlayacak.

Etkinliği internet üzerinden de takip etmek mümkün olacak: www.unifi.it/webtv

Pegaso çantalar, 2014'ten 2023'e kadar olan rakamlar
Pegaso doktora bursları Bölge tarafından 2011 yılında deneysel olarak devreye alınmıştır. 2014-2023 yılları arasında her yıl ortalama 15 ders olmak üzere 712 adet üç yıllık doktora bursu verilmiştir. Avrupa fonlarının eski ve yeni programlaması arasında geçiş yılı olan 2021 için toplam yatırım 37,5'i Avrupa Sosyal Fonu'ndan ve 4,5 milyonu bölgesel kaynaklardan olmak üzere 42 milyon avroyu aştı. Bölgesel destek sayesinde, Endüstri 4.0'dan nörobilime kadar bölgenin gelecekteki gelişimi için büyük önem taşıyan yeni disiplin alanlarında doktora kursları başlatıldı.
ESF+ ile 2027 yılında sona erecek programlama döngüsünde Pegaso borsalarına yaklaşık 33 milyon euro tahsis edilecek.