Tropicália’nın Yenilikçi Ruhunu Bedenleyen Şarkıcı Gal Costa, 77 Yaşında Öldü

Abide

Üye
Brezilya’nın en büyük şarkıcılarından biri ve nesiller boyu Brezilyalı sanatçılar için bir model olan Gal Costa, Çarşamba günü São Paulo’daki evinde öldü. 77 yaşındaydı.

Ölümü sosyal medya hesaplarından duyuruldu. Herhangi bir sebep gösterilmedi.

Bayan Costa’nın parlak bir mezzosoprano olan sesi, bir zarafet ve canlılık harikasıydı, eşit derecede yerçekimine meydan okuyan incelik, tart alay, caz çevikliği ve rock yoğunluğuna sahipti. 50 yılı aşkın bir kayıt kariyeri ve üç düzine albüm boyunca, yenilikçi Brezilyalı şarkı yazarlarını ve uluslararası pop ve rock ile çapraz döllenmiş Brezilya bölgesel stillerini savundu.

1960’larda, Bayan Costa, Brezilya pop müziğine psychedelic deneyler ve anti-otoriter saygısızlık getiren hareket olan tropicália’nın ön saflarındaydı. Tropicália’nın önde gelen şarkı yazarları Gilberto Gil ve Caetano Veloso, 1969’dan 1972’ye kadar Brezilya diktatörlüğü tarafından sürgüne zorlandıklarında, Bayan Costa şarkılarını Brezilyalı dinleyiciler için kaydetti.

1985’te The New York Times’a “Bu bir cesaret meselesi değildi” dedi. “Ben o harekete aittim ve onlar benim arkadaşlarımdı.”

Kariyeri boyunca, gelişmekte olan şarkı yazarlarını aramaya devam etti. Ayrıca eski Brezilya repertuarına geri döndü ve tam albümleri Antonio Carlos Jobim, Dorival Caymmi ve Ary Barroso gibi şarkı yazarlarına adadı. Aralarında Mr. Veloso, Elis Regina, João Gilberto, Chico Buarque ve Milton Nascimento’nun da bulunduğu Brezilya müziğindeki yaşıtlarıyla birlikte performans sergiledi ve kayıt yaptı. 2011 yılında yaşam boyu başarı için Latin Grammy Ödülü’nü aldı.

Brezilya cumhurbaşkanı seçilen Luiz Inácio Lula da Silva, Twitter’da şunları yazdı: “Gal Costa, dünyanın en iyi şarkıcıları arasındaydı, Brezilya’nın adını ve sesini tüm gezegene taşıyan başlıca sanatçılarımız arasındaydı. Yeteneği, tekniği ve cesareti kültürümüzü zenginleştirdi ve yeniledi, milyonlarca Brezilyalının hayatını şekillendirdi ve damgaladı.”

Bayan Costa, 1980 yılında Montreux Jazz Şenlik’te sahnede. Kredi… Donald Stampfli/RDB, ullstein bild aracılığıyla, Getty Images aracılığıyla

Maria da Graça Costa Penna Burgos, 26 Eylül 1945’te Salvador, Bahia’da doğdu. Başka bir şehirde ikinci bir ailesi olduğunu öğrendikten sonra babası Arnaldo Burgos’tan ayrılan annesi Mariah Costa Penna tarafından şarkı söylemeye teşvik edildi.

João Gilberto tarafından söylenen ince bossa novalardan güçlü bir şekilde etkilenen Bayan Costa, gençliğinde performans göstermeye başladı. The Times’a “Müzik okumadım ve müzik okumam” dedi. “Hissederek şarkı söylüyorum.”

Ayrıca bir plak dükkanında çalışarak güncel müziği özümsedi. Salvador’da, aralarında Bay Veloso, Bay Gil, Maria Bethânia ve Tom Zé’nin de bulunduğu, Brezilya müziğini dönüştürecek bir Bahialı müzisyenler grubuna katıldı.

1965 yılında Maria da Graça adıyla çıkardığı ilk single’ının bir tarafında Mr. Veloso’nun, diğer tarafında Mr. Gil’in bir şarkısı vardı. Bayan Costa ve Bay Veloso, 1967’de ikili olarak “Domingo” adlı bir albüm yaptılar. 1968’de, hareketlerinin bir manifestosu olan bir albümde Bahialı kardeşlerine ve akraba ruhlara katıldı: “Tropicália, ou Panis et Circenses ” (“Tropicália veya Ekmek ve Sirkler”). Bay Veloso’nun tüketiciliği hicveden tatlı melodik bir balad olan ve ilk büyük hiti olan “Baby”i içeriyordu.

Bay Veloso ve Bay Gil, Bayan Costa’nın 1968’de bir müzik şenlikinde tanıttığı meydan okuyan “Divino, Maravilhoso” (“Divine Marvelous”) üzerinde işbirliği yaptı. Sözlerde “Dikkatli ve güçlü olmalısınız/Biz Ölümden korkacak vaktin yok” dedi ve Bayan Costa hırlamalar ve bağırışlarla sert tarafını serbest bıraktı. “Baby” ile birlikte, ilk solo albümü “Gal Costa” olarak adlandırıldı ve 1969’da yayınlandı.

1970’lerde hem popüler hem de üretkendi, Tropicália şarkı yazarlarının yanı sıra diğer birçok Brezilya pop okulundan yararlanan bir katalog oluşturdu. “-Fa-Tal-” albümü etrafında şekillenen 1971 konser turu, Brezilya’nın askeri diktatörlüğüne meydan okuyan cesur bir açıklama olarak görüldü. Rio de Janeiro’da, Ipanema’daki plajın sınır tanımayan davranışlarıyla tanınan bir bölümü, 1970’lerin başında Gal Kum Tepeleri olarak biliniyordu.

1976’da Os Doces Bárbaros (Tatlı Barbarlar); 1994’te bir konser için yeniden bir araya geldiler.

1985’te, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk çıkışını Carnegie Hall’da bir çift konserle yaptığında, Bayan Costa, The Times’a, sonunda Amerika’da sahne alma kararına rağmen, “Amerika Birleşik Devletleri pazarını fethetmeyi planlamıyorum; Ben Brezilyalı bir şarkıcıyım ve Brezilya’dan ayrılma konusunda biraz tembelim.”

Bayan Costa asla tek bir tarza yerleşmedi. On yıllar boyunca, hareketli, karnaval kökenli şarkılar, hard rock, kristal akustik baladlar, Afro-Brezilya funk ve orkestral pop kaydetti. 2018 albümü “A Pele do Futuro” (“Geleceğin Derisi”) diskoya daldı ve sertanejo (Brezilya’nın country müzik eşdeğeri) yıldızı Marília Mendonça ile düet yaptı. 2021’de piyasaya çıkan en son albümü “Nenhuma Dor” (“No Pain”), pandemi sırasında kaydedilen ve Seu Jorge, Rodrigo Amarante ve Jorge Drexler gibi ortak çalışanlarla eski şarkıları yeniden ziyaret eden bir dizi düetti.

2022 Brezilya gazetesine verdiği röportajda Bayan Costa, “Ben cesaret etmeyi, değişmeyi ve yeni yollar yaratmayı seven bir şarkıcıyım” dedi.

Oğlu Gabriel tarafından yaşatılmıştır.