Ülke iktisadı bayanlarla şahlanacak

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Ülke iktisadı bayanlarla şahlanacak
3 MİLYONLUK DAYANAK ALDI

Erdoğan’ın iftar davetine katılan Nilgün Kantar (46) SABAH’a konuştu. Çorum’un Budakören Köyü’nde yaşayan Kantar, fizik mühendisliğini bırakıp 2014’te aldığı devlet dayanağıyla merhum annesinin ismini yaşattığı Beyhan Et ve Süt Eserleri şirketini kurdu. Kantar iş kurma sürecini şu biçimde anlattı:

Hacettepe Fizik Mühendisliği mezunuyum, bununla birlikte iş güvenliği uzmanıyım. Annemi kaybettikten daha sonra bir şeyler yapmak istedim. Dayım hayvancılık yapmamı önerdi. 15 dönümlük toprağımıza çiftlik kurdum. Bayan teşebbüsçü olarak yüzde 65 takviyeyle 3 milyona yakın hibe aldım. Günlük yaklaşık 2 ton süt üretiyoruz. Babam, ben ve 2 çalışanım var. Üretimde daha epeyce bayan çalışması gerekiyor. Bayanların gücüyle Türkiye iktisadının şahlanacak.

Devlet bayan girişimcilere müspet ayrımcılık sağlıyor. ‘Yapamazsın, beceremezsin’ diyenler oldu. hiç birine aldırış etmedim. Emine Erdoğan Hanımefendi, davetiyle bizleri onurlandırdı. Külliye’de kendimi konutumda üzere rahat hissettim.

OKUL SIRALARINDA BİRİNCİ ŞİRKETİNİ KURDU

DAVETE katılan iş bayanları içinde Ankara’da tıbbi aygıt ve sıhhat hizmetleri sterilizasyon sarf gereç üretimi yapan Aysu Öztürk (46) de yer aldı. Birinci şirketini okul sıralarında kuran Öztürk şunları söylemiş oldu: Eserimiz hayli tutuldu. Çin’in de ortalarında bulunduğu 65 ülkeye pazarlamaya başladık. Çoğunluğu bayan olmak üzere 30 şahsa istihdam sağlıyoruz. Her yıl yüzde 100 büyüme ile devam ediyoruz. İki yıldır Türkiye’nin en süratli büyüyen birinci 100 firması ortasına girdik. Devletimin dayanağı olmasa bu kadar başarılı olabilir miydim bilmiyorum. Emine Hanım’a nazik davetinden ve bizlere dayanak olmalarından dolayı bir sefer daha teşekkür ederim.

Fatma GÖKSU

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.