Üniversite hastaneleri çalışanlarına yapılan güzelleştirme Resmi Gazete’de

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Üniversite hastaneleri çalışanlarına yapılan güzelleştirme Resmi Gazete’de
Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Başkanlığınca, üniversite hastanelerinde çalışan işçinin özlük haklarında güzelleştirme yapılmasına ait yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

YÖK, Sıhhat Bakanlığının, sıhhat çalışanına döner sermayeden yapılacak ek ödeme oranlarında uygunlaştırma yapılmasına ait Ek Ödeme Yönetmeliği’nin akabinde, üniversite hastanelerinde çalışan işçinin özlük haklarına ait yeni kararları düzenleyen yönetmeliğini hazırladı.

“Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Metot ve Asıllara Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 1 Ağustos 2022 tarihi prestijiyle geçerli olmak üzere Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe bakılırsa, döner sermaye gelirlerinden işçiye yapılacak ek ödeme, işçiye fiilen hizmete katkı sağladığı sürece verilebilecek.

Ek ödeme, sabit ek ödeme, taban ödeme ve teşvik ek ödemesinin toplamından oluşacak.

Teşvik ek ödemesi, çalışanın bakılırsav yaptığı tesiste hizmete katkısı ve verimliliği ile finansal sürdürülebilirliği sağlama ve hizmetin kalitesi üzere kriterler göz önüne alınarak, mesai içi ve mesai dışı çalışmalarına karşılık olarak döner sermayeden yapılan ödeme olacak.

Sabit ek ödeme fiyatı ise tıpkı aya ait yapılacak temel ek ödeme fiyatından mahsup edilecek. Mesai içi teşvik ek ödemesinin hesabında temel alınacak tavan meblağı, 2547 sayılı Kanun’daki kararlarla hesaplanacak tavan meblağdan sabit ek ödeme fiyatı ile taban ödeme fiyatı düşülerek tespit edilecek.

Daha evvelki yönetmelikte “nazaranvlendirilen çalışana yapılacak ek ödeme” kararlarını düzenleyen 7’nci husus kararları gizli kalmak üzere, yeni düzenleme ile resmi tatil günleri, idari ve nöbet müsaadeleri, yılda yedi günü geçmeyen kısa müddetli hastalık rapor mühletleri, hakem hastane tarafınca onaylanan heyet rapor mühletleri, vazifesi sırasında yahut misyonundan dolayı Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, faydalanmaya yahut akına uğrayanların bu durumlarını sıhhat raporuyla belgelendirmesi halinde kullandıkları hastalık müsaade mühletleri faal çalışılmış gün olarak kabul edilecek.

Ayrıca kurumsal katkı puanını, alt ünite bazında yüzde 50’sine kadar artırma yahut azaltmaya üniversite idare konseyi yetkili olacak.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, düzenlemeye ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Yükseköğretim Konseyi ve üniversite hastanelerimizde vazife yapan tüm çalışanımız ismine teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.