Üst dereceli akademik takımlara müracaatlarda hizmet mühleti kuralı niye aranır?

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Üst dereceli akademik takımlara müracaatlarda hizmet mühleti kuralı niye aranır?
Bu yazımızda, üniversitelerde üst dereceli öğretim elemanı takımlarına atamalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda aranan hizmet müddeti koşulunun aranıp aranamayacağını ele alacağız.

Bilindiği üzere, öğretim elemanlarının atama yöntemleri ve başka düzenleyici konular başta 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu olmak üzere 2914 sayılı Yükseköğretim İşçi Kanununda ve bunlara dayanılarak çıkartılan ikincil mevzuatta düzenlenmektedir.

2914 sayılı Yükseköğretim İşçi Kanunu’nun “Uygulanacak Başka Kanun Hükümleri” başlıklı 20 inci unsurunda “Bu Kanunda karar bulunmayan hallerde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kararları uygulanır.” kararı bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun üst dereceli takımlara atanmada aranan kuralları düzenleyen 68/B unsurunda; “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sıhhat Hizmetleri ve Yardımcı Sıhhat Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki takımlarına, derece yükselmesindeki müddet kaydı aranmaksızın, atanmasındaki yönteme göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.

Lakin, bu türlü bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;

a) 1 inci dereceli takımlardan ek göstergesi 5300 ve daha üstte olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli takımlardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli takımlar için en az 8 yıl,

hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması koşuldur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda üst dereceli takımlara atamalarda aranan hizmet mühleti kaidesinin öğretim elemanlarına uygulanıp uygulanamayacağına dair Devlet İşçi Başkanlığı tarafınca verilen 26 Aralık 2016 tarihindeki görüşte özetle; “Öğretim elemanlarının başlangıç derecelerinin 2914 sayılı Yüksek Öğretim İşçi Kanununun 3 üncü hususunda farklı ayrı gösterilmesi, derece yükselmesinin ve kademe ilerlemesinin ne biçimde olacağının ise mezkür Kanunun 7 nci ve 8 inci hususlarında açıklanması sebebiyle 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNUN 68/B KARARLARININ UYGULANMASININ MÜMKÜN BULUNMADIĞI mütalaa edilmektedir.” sözü yer almıştır.

Yasal düzenlemeler ve mülga Devlet İşçi Başkanlığının görüşü birlikte değerlendirildiğinde; öğretim elemanlarının atanma kaideleri, derece yükseltilmesi ve kademe ilerlemesi üzere konular 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim İşçi Kanununda açıkça düzenlendiği için karar bulunmayan bir halin varlığını tabir ederek 657 sayılı Kanundaki hizmet mühleti kaidesini akademik takım atamalarında zorlayıcı öge olarak öne sürmek gerçek bir yorum değildir. Gerçekten, üniversitelerde profesör takımına atamalarda dahi doçentlik unvanını aldıktan daha sonra beş yıl ilgili bilim alanında çalışma kaidesi koyulmuş, bunun bir üniversitede bakılırsav yaparak yerine getirilmesi öngörülmemiştir.

ötürüsıyla, üniversiteler tarafınca ilan edilen 1 ila 4 dereceli öğretim elemanı takımlarına başvuran adayların kâfi hizmet mühletleri bulunmadığı münasebetleriyle elenmelerinin yürürlükteki mevzuat kararları ile mülga Devlet İşçi Başkanlığının görüşü dikkate alındığında hukuka uygun olmadığı bedellendirilmektedir.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.