Vajinismus

“Evet evet ben de duymuştum onu, bir tanıdığımın başına gelmişti ismi bu muymuş?”, “Ayy ne kadar güç bir durum benim arkadaşım evliliğinde önemli zahmet yaşadı bu yüzden” üzere fısıldaşmalar size tanıdık geldiyse işte karşınızda namıdiğer “ilk gece korkusu” olan VAJİNİSMUS.
Vajinismus, cinsel terapi ve seksoloji kaynaklarında birfazlaca farklı tarifi bulunmasına rağmen en genel tarifiyle vajinanın -kadın bedeninde doğumun ya da cinsel bağlantının gerçekleşmesini sağlayan alan- girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı yahut imkansız olarak algılanmasıdır. Bu tarifte dikkat çekmek istediğim en kıymetli nokta “istem dışı kasılmalar”dır. Vajinismustan etkilenmiş olanlar için cinsel birleşme her vakit ağrıyı/acıyı çağrıştırır ve bu algı da hudut sistemine gönderdiği sinyaller ile vajina girişindeki kasların –aşk kasları- istem dışı olarak kasılmasına yol açar. Pekala bireyi bu duruma getiren ne diye soracak olursanız elbette her hadisenin kıssası kendine özel ve apayrıdır lakin çocukluktan bu vakte kadar ailemizden/çevremizden duyduğumuz kıssalar, öğrendiğimiz bilgilerle oluşan endişe, korku, suçluluk/günahkarlık, tiksinme/kirlenmişlik, utanç/pişmanlık üzere şemalar kararında “İçime penis girerse ağrı, acı ve kanamam epeyce olur”, “Ya birleşip ayrılamazsak, bizi bu biçimde hastaneye gdolayırlerse ne yaparım?”, “Ya kanamadan ölürsem”, “Vajina ortasında bir şeyler kaybolabilir”, “Benim vajina deliğim yok”, “Ya kanamam şayet olmazsa ve bakire olmamakla suçlanırsam”, “Penis vajinamı parçalayacak” üzere kanılar ortaya çıkar ve bunların yarattığı kaygı kararında vajinismus kaçınılmaz olur. Dahası, bunlardan hiç biri olmaksızın bayan istemli bir halde partnere bağlı olarak –mesela partnerini istemediği için- cinsel birleşme yaşayamaz ki buna da biz psödo vajinismus deriz. Artık bu anlattıklarımdan kimileri size uyabilir ya da hiç biri uymayabilir daha evvel de söylemiş olduğim üzere her hadise kendine özeldir fakat bizim için vajinismusun temel kriterleri içinde penis, penis-vajina birleşimden korkmanın ötesinde jinekolojik muayene, tampon kullanması üzere durumlarla ilgili kaygı ve telaşlar da mevcuttur. Ek olarak, vajinismusta penis-vajina birleşimi biraz gerçekleşmiş, büsbütün gerçekleşmiş ya da hiç gerçekleşmemiş olabilir. Tüm bunlar olayın yüküne nazaran değişebilir lakin hepsinin ortak noktasının bu başarısız tecrübeler kararında yaşadıkları suçluluk hissi -kendilerine ya da partnerlerine karşı- olduğunu biliyoruz. Tedavisi ile ilgili ise burada size “Vajinismus tedavisi en kolay olan sorundur, 3-5 seansta çözeriz” üzere palavralar atacak değilim zira tedavinin mühleti ve başarısı hadisenin yüküne, çiftin motivasyonuna nazaran elbette değişir lakin sizi temin ederim CİNSEL TERAPİ bugüne kadar denediğiniz tahlillerin -cinsel münasebet öncesi alkol almak, yalnızca ön sevişme ve alternatif seks teknikleri kullanmak ya da himenin (kızlık zarı) jinekolog tarafınca alınması- bilakis sizi tahlile kavuşturacak tek prosedürdür ve bu yüzden de denemeye kıymettir.