Yerli eğitim uçağı görücüye çıktı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Yerli eğitim uçağı görücüye çıktı
Yunusemre Havalimanı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Alpaca Kayışoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik, Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da iştirak sağladı. Uçaksan Yöneticisi Emre Balcı, “Hedefimiz havacılık alanında bir eser geliştirmekti. Türkiye’de en son 1950 yıllarinde üretildi ve durduruldu. Bu hayal Vecihi Hürkuş ile başladı, Nuri Demirağ ile devam etti ve bu hayal hiç bir vakit bitmedi. Biz de bu gayeyle evvela ülkemizin, daha sonrasında dünyanın pilotaj eğitiminde ve genel havacılıkta ehemmiyet taşıyan epey yavaşça uçak kategorisine girmekti. Bu projenin katiyetle iptal olmaması için bilhassa epey dikkat ettik. Bir avuç işçi dediğimiz şahıslarla, uzman bir işçiyle yola çıktık. Bu süreçte tabi geçtiğimiz devirde epeyce fazla meşakkatler yaşadık. Tedarik ıstırapları bizim için büyük bir sorun oldu” dedi.

Türkiye’nin sivil havacılık alanında büsbütün bağımsız olmasını dilek ettiklerini belirten Balcı, “Şu an Türkiye’de uçan uçakların tamamı yabancı, hiç yerli uçağımız yok. Son olarak diyoruz ki, kendi kanatlarınız olmadan uçamazsınız. Bizim kendi kanatlarımıza sahip olma hayallerimiz hiç bitmeyecek ve biz yeni başlıyoruz. Yalnızca uçak yapmadık. Bunun dışında bizim insansız kargo uçaklarımız da vardı. Gelecekte artık İHA’lar, SİHA’lar olduğu üzere sivil alanda da bütün kargo nakliyeciliğinde, tarım maksatlı ilaçlamada bu insansız hava araçlarını fazlaca fazla bakılırsaceksiniz. Bizim yaptığımız model 70-100 kilogram kaldırabilme kapasitesine sahip. Yedi metre kanat genişliği var ve 500 kilometre de uçuş arası bulunuyor. Bilhassa kent içi ve dışı kargo nakliyatında, ziraî ilaçlamada, genel havadan gözetlemede, yangın takibinde ve ufak tefek müdahalelerde, acil bölgelere süratli nakliyat ve insanların giremediği bölgelere havadan indirme de yapabiliyor. 9 kişilik bir yolcu uçağı da tasarlıyoruz. Planlama ve bütçelendirmeler bitti. Yaklaşık 4 sene içerisinde prototipinin çıkarılabileceğiz” halinde konuştu.

Türkiye’nin havacılık serüveninin esaslı bir geçmişe dayandığını tabir eden AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi Lideri Hakan Çavuşoğlu da, “Yapılan uçakla övünç duyduk. Hayallerin peşinden gidilmesi fazlaca kıymetli. Bizler gereken dayanağı vermek için hazırız. Türkiye’ye ve birbirimize sahip çıkalım” dedi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.