YÖK Lideri Özvar üniversite hastanelerindeki iyileştirmeleri anlattı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
YÖK Lideri Özvar üniversite hastanelerindeki iyileştirmeleri anlattı
Özvar, YÖK’te basın mensuplarına Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Metot ve Asıllara Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararlarına ait açıklama yaptı.

Yeni düzenleme ile üniversitelerde döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödeminin dağıtılmasında uygulanacak tarz ve asılların belirlendiğini anlatan Özvar, düzenlemenin hayata geçirilmesinde büyük takviye ve teşviki olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve öbür yetkililere teşekkür etti.

Türkiye’de 208 üniversite ortasında 42 üniversitenin kendi tıp fakültesi ve hastanesinde, 38 üniversitenin ise Sıhhat Bakanlığı ile bir arada sıhhat hizmeti ve eğitimi sunduğunu lisana getiren Özvar, toplamda bu kapsamda 80 üniversite bulunduğunu söylemiş oldu.

Üniversitelerde çalışan sıhhat hizmeti sunan çalışanın haricinde profesör, doçent, hekim öğretim üyesi, öğretim vazifelisi ve araştırma bakılırsavlisi olarak toplam 25 bin 143 öğretim elemanının nazaranv yaptığını belirten Özvar, bu biçimdece üniversitelerin sıhhat hizmeti sunmak için kıymetli bir sorumluluğu yerine getirdiğini vurguladı.

YÖK Lideri Özvar şöyleki devam etti:

“Yayımlanan düzenlemeyle birlikte hocalarımızın ve başka işçimizin özlük haklarında önemli bir güzelleştirme sağlanmıştır. Üniversite hastanelerimizde de Sıhhat Bakanlığı hastanelerinde olduğu üzere ek ödeme; sabit ek ödeme, taban ödeme ve teşvik ek ödemesinin toplamından oluşacaktır. Yükseköğretim Heyeti olarak yapmış olduğumuz yönetmelik değişikliği ile Sıhhat Bakanlığında yapılan güzelleştirmenin tam bir eş bedellilik karşılığı sağlanmıştır. Sıhhat Bakanlığında yapılan iyileştirmeler ne ise üniversitelerde de birebir iyileştirmeler hayata geçirilmiştir. Sabit ek ödeme son üç aydır olduğu üzere merkezi bütçeden ödenecektir. Sabit ek ödeme artık toplam ek ödeme meblağından mahsup edilmeyecek, bu biçimdece sıhhat çalışanlarının ek ödemesinde güzelleşme yaşanacaktır.”

– En değerli güzelleştirme taban ödeme

Sabit ek ödeme yükünün 15 Temmuz 2022’den itibaren döner sermaye işletme müdürlüklerinden merkezi bütçeye aktarılarak döner sermaye işletme müdürlüklerinin rahatlamasının sağlandığına işaret eden Özvar, “Bugünkü düzenleme ile sağlanan en değerli uygunlaştırma, taban ödemenin yapılacak olmasıdır. Bu ödeme, işçinin ödüllendirilerek motivasyonunun artırılması hedefiyle her ay yapılacak ve çalışanın mesleksel faaliyetlerinden bağımsız olarak gerçekleştirilecektir. Sabit ek ödeme ve taban ödemeye ek olarak, teşvik ek ödemesi yapılacaktır. Bu ödeme, işçinin nazaranv yaptığı tesiste hizmete katkısı ve verimliliği göz önüne alınarak çalışmalarına karşılık olarak döner sermayeden yapılacaktır. Teşvik ek ödeme de sabit ek ödeme ve taban ödeme üzere sıhhat çalışanlarını kapsayacaktır.” tabirini kullandı.

Ek ödemenin kesilmeyeceği durumlara ait açıklamasında ise Özvar şöyleki bilgi paylaştı:

“Yeni düzenleme ile resmi tatil günleri, idari ve nöbet müsaadeleri, yılda 7 günü geçmeyen kısa periyodik hastalık rapor mühletleri, hakem hastane tarafınca onaylanan heyet rapor müddetleri, nazaranvi sırasında yahut bakılırsavinden dolayı Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, faydalanmaya yahut taarruza uğrayanların bu durumlarını sıhhat raporuyla belgelendirmesi halinde kullandıkları hastalık müsaade müddetleri etkin çalışılmış gün olarak kabul edilecek. Bu sayede çalışanlarımızın Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgından kaynaklı hastalık, kaza, faydalanma yahut akın üzere niçinlerden dolayı çalışamadıkları günler için ek ödemeleri kesilmeyecektir.”

– Profesör maaşlarında teşvik hariç 10 bin liranın üzerinde uygunlaştırma sağlanacak

YÖK Lideri Özvar, yeni düzenleme ile üniversitelerdeki sıhhat çalışanının ek kazanımlarına ait de açıklamalarda bulundu.

Üniversitedeki gelire katkısı olan bir profesörün sabit ek ödeme olarak 2 bin 640 lira aldığını tabir eden Özvar, “Yeni yönetmelik değişikliği ile birlikte profesör hocamız 10 bin 302 lira alacaktır. Teşvik hariç yeni düzenleme ile bir profesörümüzün eline geçecek sayı 12 bin 944 lira olacaktır. Burada yeni düzenlemeyle birlikte hocalarımız için eskiye nispetle teşvik hariç 6 kat güzelleştirmeden kelam edebiliriz. Teşvik aldığı takdirde bu sayı daha da yükselecek.” dedi.

Araştırma nazaranvlilerinin de sabit ek ödeme olarak 2 bin 906 lira aldığını lisana getiren Özvar, “Şimdi taban ödeme olarak kendilerine 7 bin 842 lira ödenecek. Yeni yönetmelikle bir arada araştırma gorevlilerimiz teşvik hariç 10 bin 748 lira almış olacaklar. Hekim öğretim üyesinin ise sabit ek ödemesi 2 bin 528 liraydı, yeni düzenleme ile kendisine 10 bin 302 lira ödenecek. bu biçimdece eline bu düzenleme ile birlikte 12 bin 831 lira geçmiş olacak, teşvik hariç.” diye konuştu.

– Temel bilim hocaları da yararlanacak

Özvar, “Yönetmelik değişikliği ile birlikte üniversite hastanelerinde daha evvel döner sermayeden istifade eden ve sıhhat eğitimi ve hizmetine katılan temel bilim hocaları da istifade edecekler.” sözünü kullandı.

Bir aydır ağır bir mesai ile hazırladıkları yeni değişikliğin üniversitelerdeki sıhhat çalışanları başta olmak üzere tüm ülke için güzel olmasını dileyen Özvar, düzenlemeyi sabırla bekleyen üniversitedeki sıhhat işçisine de selamlarını iletti.

Düzenlemeyi yaparken tıp fakültesi ve hastanesi olan bütün üniversitelerle istişare edildiğini aktaran Özvar, “Onlardan alınan görüşler, teklifler, teklifler kıymetlendirilerek YÖK’te olgunlaştırılmış ve bu teklif bugün prestijiyle yürürlüğe girmiştir.” diye konuştu.

Kadro unvanına nazaran sabit ve taban ödeme meblağı şöyleki:

Kadro Unvanı

Net TL

Sabit Ek Ödeme

Taban Ödeme

Teşvik

Teşvik Hariç

Toplam Tutar

Profesör (Gelire katkısı olan)

2.641,95

10.302,67

Kurumdan kuruma bakılırsa değişmektedir

12.944,62

Profesör (Gelire katkısı olmayan)

2.641,95

9.157,92

11.799,87

Doçent (Gelire katkısı olan)

2.151,22

10.302,67

12.453,89

Doçent (Gelire katkısı olmayan)

2.151,22

9.157,92

Kurumdan kuruma göre değişmektedir

11.309,14

Doktor Öğretim Üyesi (Gelire katkısı olan)

2.528,71

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

12.831,38

Doktor Öğretim Üyesi (Gelire katkısı olmayan)

2.528,71

9.157,92

11.686,63

Öğretim vazifelisi (Tıpta Uzmanlığı olan)

2.490,98

10.302,67

12.793,65

Yan Kol Araştırma bakılırsavlisi

2.906,14

10.302,67

13.208,81

Araştırma nazaranvlisi

2.906,14

7.842,81

10.748,95

Hemşire

4.340,35

732,63

5.072,98

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.